Hasznos tudnivalók
Származás: a ’Starking’ spúr jellegű rügymutációja, melyet 1953-ban fedezett fel Roy A. Bisbee az oregoni Hood Riverben (USA). 1956-ban került kereskedelmi forgalomba, s hamar népszerűvé vált világszerte. Hazánkba Fejes Sándor hozatta be nagyobb mennyiségben és a Siófoki Állami Gazdaságban Lelovich István szaporította el.
Hajtásrendszer: fája közepes növekedési erélyű, koronája kompakt, 30-50%-kal kisebb, mint a ’Starkingé’. Merev ágrendszerű, vázágai kevésbé vastagok, de erősek, barnásvörös, rövid ízközű vesszőin sok rövid termőrész, főként termőnyárs képződik. Levele sötétzöld, közepes, tojásdad alakú, sima felületű, fűrészes szélű, molyhos fonákú, sűrű állású.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és igen bőven terem, jól termékenyül, túlkötődésre hajlamos Önmeddő.
Porzói: ’Golden Delicious’, ’Idared’, ’Jonadel’, ’Jonathan klónok’, ’McIntosh’, ’Melrose’, ’Spartan’, ’Stark Earliest’.
Gyümölcs: szeptember végén, október elején szüretelhető, novembertől márciusig fogyasztható, közepes vagy nagy méretű (kb. 150-180 g), megnyúlt kúp alakú (megnyúltabb, mint a ’Starking’), a csésze felőli részen erősen bordázott, 5 kidudorodó bordával. Héja vastag, száraz tapintású, élénk sötétpiros - a napos oldalon lilás árnyalattal bíró - fedőszínű, ami jóval (kb. 2-3 héttel) a szedési érettség előtt kialakul, az ilyenkor leszedett termés rosszul tárolható. Húsa zöldesfehér-sárgásfehér, tömött, ropogós, lédús, kellemes ízű, édeskés, aromás, a ’Starking’-hoz képest kevésbé fűszeres, de íze a tárolás során intenzívebbé válik.
Friss fogyasztásra és konyhai feldolgozásra (ivólé, sütemények, lekvár, kompót) egyaránt felhasználható. Jól szállítható és tárolható, ha a megfelelő időben szüreteljük.
Talajigény: nem válogat a talajtípusok között, a kötött és a homoktalajon egyaránt megél, a savanyú és meszes talajokon is jól fejlődik, amennyiben a jó víz- és levegőgazdálkodás, valamint a tápanyag utánpótlás biztosított. Főként a nitrogén-és káliumszükségletének kielégítésére figyeljünk.
Fény- és hőigény: napfényigényes, kerüljük az árnyékba való telepítését. Hőigénye közepes, inkább a hűvös, párás viszonyokat kedveli, a szélsőséges hőmérsékletet nem tolerálja. Hosszantartó -15°C alatti hőmérséklet a fiatal hajtásokban, a kései fagyok pedig a virágokban és a gyümölcskezdeményekben tehetnek kárt.
Vízigény: nagy, évi 700-800 mm egyenletes eloszlású csapadékmennyiséget igényel, hosszú, aszályos időszakokban szükséges a vízutánpótlás.
Gondozás: ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
Metszése 1-3 éves korában koronaalakító, a 4. évtől fenntartó metszésből áll, melynek ideje február – március. A korona, az ágak megfelelő, kellően szellős kialakítása fontos eleme a betegségekkel és kártevőkkel szembeni védekezésnek. Karcsúorsó koronaforma kialakítására alkalmas.
Metszés után a nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
Téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany:
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 4-6 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, tárolás (kb. márciusig)
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 5x3 m
Termésérés: szeptember vége – október eleje
Fény- és hőigény: nagy és közepes
Vízigény: nagy