Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

12 növény amit nagyon jó magaságyásba ültetni!

A magaságyásoknak számos előnye van egy kertben és bár sokan úgy gondolják, ezek használata kimerül a paradicsom és a répa termesztésében, ez korántsem igaz. Számos zöldség, gyümölcs és dísznövény létezik ugyanis, amelyek mindegyike remekül érzi magát egy ilyen közegben. Összegyűjtöttük ezek közül a leggyakoribbakat. 

Általánosságban milyen növények ültetése ajánlott a magaságyásokba?

Kiemelendő az ültetés kapcsán, hogy érdemes a magasított ágyásokba mindenképpen kis termetű, gyorsan fejlődő, folyamatosan szedhető, családi fogyasztásra alkalmas vagy a kertet díszítő növényeket választani. Ehhez érdemes figyelembe venni azt is, hogy milyen szezon van éppen, ugyanis a növények folyamatosan ültethetők egy ilyen helyre, tavasztól őszig mindig teremhet valami a magaságyásban. Ezáltal a terület többször is hasznosítható.

1. Hüvelyesek

A bab, a borsó és a csicseriborsó egyaránt nagyon jól érzik magukat egy magaságyásban. Ráadásul fogyasztásuk több szempontból is javasolt, hiszen élelmi rosttartalmuk magas és sok esetben kiemelkedő ásványi anyag készletekkel is rendelkeznek, amely által a kiegyensúlyozott, és egészséges táplálkozást alapjait teremthetjük meg általuk. Ültetésük egyszerű, egy magaságyásban pedig különösen kevés időráfordítást igényel a gondozásuk. 

2. Cékla

Vérképző hatása van, pozitívan hat a keringésre, segíti az agy működését és a jó kézérzethez is hozzájárul a rendszeres fogyasztása. Hozzájárul a szervezet méregtelenítéséhez és hatékony szénhidrátforrás is egyben. Mivel  a cékla minőségét és ízét sajnos nagyban befolyásolja a kerti talaj minősége, remek megoldás termesztéséhez a magaságyásba való ültetés. 

3. Cukkini

A cukkini lúgosító hatása miatt segít helyreállítani a szervezet sav-bázis egyensúlyát, ezáltal javítja az általános egészségi állapotot, valamint annak megőrzését is támogatja. Emellett magas lutein tartalmának köszönhetően jótékony hatással van a látásra is. Mivel bő termés a cukkini esetében csak tápanyagban gazdag talajban várható, egy nagyobb méretű magaságyába ültetve szinte  biztos, hogy gazdag szüretre számíthat. 

4. Csemegeuborka

Az uborka rendszeres fogyasztása hozzájárul a szervezet hidratálásához, de rosttartalma segíthet a vércukorszint emelkedés szabályozásában is. Magas koncentrációban tartalmaz kovasavat, amely elősegítheti a kollagén termelés serkentését és hozzájárulhat az izomzat, szalagok, inak, porcok és csontok egészséges és erős működéséhez is. Mivel nagyon víz-és tápanyagigényes növényről van szó, a remek vízmegtartó képességgel rendelkező és megfelelő tápanyagtartamú földdel rendelkező magaságyásokban remekül fogja érzeni magát ez a növény is. 

5. Hagymafélék

A vöröshagyma, az újhagyma, a fokhagyma és a metélőhagyma egyaránt remekül érzik magukat a magaságyásban, ráadásul amellett, hogy fogyasztásuk pozitív hatással van a szervezetre, a konyhában is számos különböző módon hasznosíthatók. Egy minőségi talajjal feltöltött magaságyásban garantáltan nagyra nőnek, sőt, erős illatuknak hála még a kártevőket is képesek távol tartani a veteményesektől.

6. Káposztafélék

A legtöbb káposztaféle nagy mennyiségben tartalmaz Cvitamint, amely segít erősíteni az immunrendszert és ezáltal hozzájárul a szabadgyökök megfékezéséhez is. Emellett kiemelendő gyulladáscsökkentő hatásuk is, de hozzájárulnak a megfelelő emésztéshez is. Mivel minden egyes káposztaféle esetében igaz az, hogy amellett, hogy sok tápanyagra van szükségük, kiemelten magas a vízigényük is, így a tápanyagokat jól megtartó, jól és folyamatosan szolgáltató talajra is van szükségük. Ezt pedig egy magaságyás maximálisan képes biztosítani számukra. 

7. Karalábé

Nem véletlen, hogy a karalábét az úgynevezett szuper élelmiszerek közé sorolják, hiszen könnyen hasznosuló formában tartalmazzák a szervezetünk számára létfontosságú tápanyagokat. Többek között kiemelendő ennek kapcsán a C-vitamin tartalma is, 100 gramm nyers karalábé elfogyasztása ugyanis már fedezi egy felnőtt ember teljes napi szükségletét e téren. A legrövidebb tenyészidejű zöldségfélék közé tartozik, így kezdők is bátran próbálkozhatnak az ültetésével. Mivel kicsi a gyökértömege, ezért kevés talajból kell felvennie a szükséges tápanyagmennyiséget, vagyis egy magaságyásban garantáltan jól éreznék magukat ezek a palánták. 

8. Paprikafélék

Bár egy ideig csak dísznövényként tartották számon, már a török kiűzése után megjelentek az első paprikás receptek a köztudatban. Ráadásul ezek a zöldségfélék ízük mellett tápanyagtartalmuk miatt is figyelemre méltóak,. Általánosságban pedig az is elmondható, hogy lényegesen jobb C-vitamin-forrásnak számítanak, mint a citrusfélék bármelyike. Nevelésük alapvetően nem bonyolult feladat, át sok feladattal jár, valamint a talaj megfelelő tápanyag tartalmára is érdemes odafigyeli. 

9. Paradicsomfélék

Bár még az 1500-as években is csak dísznövényként nevelgették a paradicsomokat, ma már tudjuk, milyen sokféleképpen hasznosíthatók a konyhában ezek a finomságok. A paradicsom C-vitamin-tartalma viszonylag magas, 100 gramm belőle a napi C-vitamin-szükséglet 17%-át fedezi. A sok fényt és a meleget kedveli, emellett pedig jelentős a tápanyag-és a vízigénye is, amelyeket egy megfelelően elhelyezett magaságyás tökéletesen képes biztosítani a számára. 

10. Spenót

A spenót bár a gyerekek körében rendszerint nem örvend hatalmas népszerűségnek, mégis a legegészségesebb salátanövényeink egyike. Hatással van az erős immunrendszerre, segíti rendben tartani a vérnyomást, de védi a szívet, javítja a látást és szebbé teszi a bőrt is, ha rendszeresen fogyasztjuk. A spenót termesztése gyakorlatilag gyerekjáték, bármilyen elővetemény után vethető, a magaságyásban pedig kifejezetten jól érzi magát.

11. Szamóca

Nagyon egészséges és igen finom is, így nem csoda, hogy sokaknál örvend nagy népszerűségnek a szamóca, amely mindemellett egészséges is. A benne található vegyületek nemcsak bizonyos betegségeket segítenek megelőzni, de az öregedést is lassítják. Mivel a nedves, tápanyagban gazdag, gyommentes talajban érzik magukat a legjobban a palánták, nem kérdés, hogy érdemes magaságyásba ültetni őket. 

12. Gyógy-és fűszernövények

Nagy figyelmet érdemelnek a fűszernövények, amelyek a magaságy követelményeinek jól megfelelnek. Előnyük az is, hogy erős illatuk – állítólag – sokféle kártevőt távol tart a termesztett növényektől. Bátran ültethető ilyen megemelt veteménybe bazsalikom, menta, citromfű, majoranna, oregánó, levendula, petrezselyem, körömvirág, de akár zsálya vagy kapor is. 

A sor pedig természetesen ezzel nem ért véget, hiszen számos olyan növény létezik, amelyek számára ideális hely egy magaságyás. Hiszen ebben a jó vízmegtartó képességű, tápanyagban gazdag talajjal rendelkező veteményben, ahol még gyomok miatt sem kell aggódni és mélyre sem szükséges hajolni annak műveléséhez, szinte minden palánta remekül érzi magát. Ezt pedig bő terméssel fogják majd igen gazdagon meghálálni úgy, hogy gyakorlatilag a szezon során nem lesz olyan időszak, amikor ne teremne valami finomság a kertben.