Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Ismerje meg a körömvirágot!

A körömvirág (Calendula officinalis) régóta látható kertekben, házak előtti utcafronti részeken. Dédanyáink már az előző század elején is nevelték és használták. Ezt az is mutatja, hogy rengeteg néven ismerik, mint például kényérbélvirág vagy gyűrűvirág. Mutatós dísznövény és fontos gyógynövényként tartjuk számon, ebben a cikkemben róla szeretnék egy kis információt adni.

Régóta használják

A körömvirág jellemzése

Már az ókor óta ismert és kedvelt növény, és azóta is töretlen a felhasználása. Régen az aranyárban lévő sáfrány hamisítására is használták. Kis-vagy közepes termetű egynyári, amelynek a magassága 25-45 cm közötti, fajtától-, változattól és termőhelytől függően. Habitusa bokros, a levelei felfelé törők, kanál alakúak.

A rebarbara is egészséges növény a kertben.Olvassa el a cikkemet róla!

Az alábbi videómban a körömvirág társításáról beszélek:

Az Asteraceae család tagja, mint ahogy a napraforgó, a kasvirág, a kúpvirág, vagy a margaréta is, ennél fogva fészekvirágzatba tömörülnek virágai (amelyek sokszor a 6 cm-es átmérőt is elérik). A virágzat színe a citrom és a narancssárga árnyalatait ötvözik. A virágzatok alapvetően szimplák, de számos féltelt- vagy telt változatot is láthatunk a kertekben.

Olvassa el ezt a cikkemet is olvassa el a körömvirágról!

Szárított virágai is felhasználhatók

Egy angol költő a „nyár menyasszonyaként” említi a fajt, ami egy igen szép név számára, továbbá sok igazság rejlik benne, ugyanis szinte egész nyáron át és enyhébb őszökön is sokáig virágzik. Ezt rejti a latin elnevezése is, ugyanis a „canlendis’ kifejezés, amelyből a Calendula a nevét kapta, azt jelenti, hogy több hónapon át tartó, hosszú időn keresztül.

Erre a linkre kattintva megnézheti kertészetem fűszernövényeit!

A körömvirág hatásai

Számos hatással bír, ezért jelenleg is egy gyakran használt gyógynövény. Legfontosabb tulajdonsága, hogy kiváló hámképző, ezért krémek alapanyaga. Gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatással bír, friss főzete tea formájában vérzéscsillapító hatású. A körömvirág leve jó ekcémás foltokra, májfoltokra, nehezen gyógyuló sebekre. Belsőleg hatással van a hajszálerek falának erősítésére. Virágát ételekhez adva annak sárgás színvilágot adhat.

Hatékony gyulladásgátló

A körömvirág igényei

Fénykedvelő növény, ezért mindenképp napos helyre ültessük. A tövek távolsága 30-40 cm legyen. A szárazságot jól tűri, de a virágzás idején különösen figyeljünk oda az öntözésére, ilyenkor a földjét ne hagyjuk kiszáradni. Talaj szempontjából nem túl igényes, kedveli a laza, jó vízáteresztő képességű földet. Ha balkonládába, cserépbe ültetjük, érdemes virágföldet használni.

Nézze meg a kertészetem által kínált gyógynövényeket!

A kertben s fontos szerepe lehet

Kártevőkre és betegségekre nem érzékeny, de ha túl sok növény van túl kis területen, felütheti a fejét a lisztharmat. Ezért érdemes betartani az ajánlott sor- és tőtávolságokat. Hűvösebb időben jobban, gazdagabban virágzik, ezért előfordulhat, hogy a nyári nagy melegekben csökkenthet vagy abbamarad a virágzás. Emiatt ne aggódjunk, mert ahogy huzamosabb ideig kicsit lecsökken a hőmérséklet, újrakezdi a virágzást.

Tekintse meg kertészetem egynyári virág kínálatát!

A körömvirág szaporítása

A körömvirág magról kiválóan szaporítható. Magjai barnák, hajlított köröm alakúak – innen kapta a magyar nevét is. Ezeket a magokat közvetlenül vetheti szabadföldbe, miután a tavaszi fagyok biztonsággal elmúltak. A magokat takarja földdel és öntözze be alaposan. A magvetést és a fiatal növényeket is rendszeresen öntözze. 6-8 hét múlva már meg is fognak jelenni az első virágok.

Olvassa el ezt a cikkemet is körömvirágról!

Vannak szimpla- féltelt- és teltvirágú változatok is

A körömvirág nevelése és gondozása

Miután a kis növények megerősödtek, csak annyi teendője van, hogy aszályos időben rendszeresen öntözze, és az elnyílt virágfejeket távolítsa el a növényről. Ez egyrészt azért is fontos, mert szebbé tehetjük a növényt, másrészt pedig gazdagabb virágzásra serkenthetjük vele. Ha vetőmagot akar fogni, akkor hagyjon meg pár elszáradt virágfejet és hagyja, hogy beérlelje magvait. Az fontos, hogy a teltvirágú fajták nem képeznek vetőmagot, a szimpla virágúakból nyerhető vetőmag.

Mire jó a zsálya? Olvassa el a cikkemben és ismerje meg ezt a gyógy- és fűszernövényt is!

Tea is készíthető belőle

A körömvirág a kertben

A körömvirág a kertben is csak segít minket, ugyanis fontos biokerti növény is. Elűzi a tetveket, ezért alkalmazása javasolt a növénytársításban. Érdemes a zöldségeskertbe 1-1 sor körömvirágot ültetni, mert megvédi a kártevőktől haszonnövényeinket. Fonálféregűző hatásai is ismert. Főzete csigaölő.

Nos, azt hiszem, a körömvirág hatásai magukért beszélnek. Neveljen Ön is kertjében, és élvezze számos jótékony hatását!

Itt tekintheti meg a haszonkerti lágyszárú növényeim széles választékát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!