Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

A karácsonyi kamélia ültetése

A karácsonyi kamélia ültetése alapos megfontolást igényel, mivel akár 2-2,5 méter magasra is megnőhet. Sok kertes háznál látni, hogy az ilyen magasra törő cserjéket az ajtó vagy ablak közelébe ültették 5-10 évvel ezelőtt, ami arra utal, hogy korábban nem gondolták át megfelelően a cserje helyét.

Előkertbe akkor ajánlott ültetni, hogy ha elég nagy ahhoz a terület, hogy a kilátást a későbbiekben ne zavarja a cserje, azonban hátsó kertben remekül tud érvényesülni, és szabadon nőhet felfele.

Savanyú talajt igényel

A karácsonyi kamélia igényei

A napos, félárnyékos helyet kedveli a leginkább, azonban arra ügyeljen, hogy ne szeles területre ültessük, mert az kiszáríthatja a talaját. Talajösszetételére figyelni kell, mert a savas közeget szereti.

Amennyiben az Ön kerti földje nem megfelelő a karácsonyi kamélia ültetéséhez, akkor nagyobb dézsában is nevelheti, vagy meszezéssel savanyíthatja a talajt. Kertészetemtől konténeres kiszerelésben tudja megrendelni ezt a rózsaszín virágú díszcserjét, így az első fagyok beálltáig, az év bármely szakában ültetheti.

A karácsonyi kamélia ültetése

Ajánlott kétszer olyan mély és széles gödröt készíteni neki, mint amekkora konténerben kiszállítjuk Önnek. A cserje helye körüli talajt forgassa át párszor, hogy jó porhanyós földbe tudja beültetni a cserjét. Az ültetőgödröt töltse fel Mabako szerves trágyával olyan magasságig, hogy a cserje törzse pontosan a talajszintnél legyen.

Elbűvölő növény

Ez az általános földkeverék biztosítja cserjéje számára a folyamatos tápanyagellátást, valamint a rendszeres öntözést a kiváló vízfelvevő- és vízmegtartó képessége segíti. Miután beültette a cserjét egy alapos megöntözés várat még magára, amivel a gyökérképződést lehet elősegíteni.

Amennyiben a kora téli, de még nem fagyos időszakot választja az ültetéshez, akkor mindenképpen szalmával, lombbal vagy talajtakaró forgáccsal ajánlott befedni a cserje törzsét 30-40 cm-es magasságig. Ezzel az egyszerű óvintézkedéssel meg lehet védeni a cserjét, a talaj átfagyása okozta téli gyengüléstől.

A karácsonyi kamélia tápanyag-utánpótlása

A karácsonyi kamélia élete alatt évente 2 alkalommal kell pótolni a tápanyagot. Erre legfőképp azért van szükség, hogy a téli hónapokban, amikor kisebb mértékben tudja felvenni a mikroelemeket, is szépen tündöklő cserje legyen a kertben.

Igazán dekoratív cserje

Nem mindenki tudhatja azonban pontosan, hogy a kert földje milyen pH értékű, ezért ekkor a növény reagálását kell megfigyelni. Mivel a karácsonyi kamélia a savas közeget (5.0-6.5 pH) kedveli, ezért rögtön szembetűnő változást mutat a cserje, ha lúgos kémhatású talajba lett ültetve. Ilyen esetben a levelein sárgás foltok jelennek meg, melyek egyértelműen a vas, magnézium és cink hiányát mutatják.

Ekkor mikrotápanyagokban gazdag közeget kell kijuttatni a cserje földjébe. Ahogy a legtöbb növény esetében is, a karácsonyi kaméliánál is a legfontosabb három tápelem a nitrogén, foszfor és kálium.

Ha oprimálisan neveljük, sokkal kevésbé lesz érzékeny betegségekre

Olyan tápanyagot kell keresnie a polcokon, amelyben a nitrogén és a kálium mennyisége közel azonos. Hozzávetőlegesen alkalmanként, 10 négyzetméterenként 200 grammnyi tápanyagot kell kijuttatni ahhoz, hogy megfelelően és erőteljesen növekedjen ez a díszcserje.

Kertjében savanyú a talaj? Ha kíváncsi arra, milyen növények igényelnek még savanyú talajviszonyokat, nézze meg kertészetem kínálatát és már tud is választani!

Ha a csomagoláson eltérő utasítást olvas, akkor azt kövesse, hiszen minden keverék más mennyiségben hatásos. A csomagon feltüntetett mennyiségtől több mikroelemet felesleges kijuttatni, mert attól nem fog jobban nőni a cserje.

A mikroelemek kijuttatásának ideje a tavaszi hónapok vagy a kora nyári időszak, azonban a második adagnál figyelni kell, mert a plusz tápanyag új hajtások növekedését idézheti elő. Ezek az újabb hajtások a téli hónapok alatt megsérülhetnek.

A karácsonyi kamélia ellenségei

A betegségekre és a kártevőkre nem túl fogékony cserje a karácsonyi kamélia, azonban akad pár olyan, amik problémát okozhatnak.

Levéltetvek

A levéltetvek általában a fiatalabb növényi részeket támadják meg. Szívogatásukkal okozzák a kárt, ugyanis ekkor a levél sejtnedvét szívják ki, ami által a levél eltorzul.

A levéltetvek másodlagosan is okozhatnak károkat, mivel mézharmatot ürítenek az alsóbb levelekre, amin a korompenész jelenhet meg. Ez a penész meggátolja a leveleket abban, hogy a napsugarakat fel tudják használni.

Gyakran számos károkozó megakadályozza, hogy ilyen egészségesen tartsuk a növényünket

További probléma a levéltetvekkel az, hogy a már beteg növények szívogatása után átrepülnek egy még egészséges növényre, ahol tovább fertőznek. Ezáltal egy nagyobb területet is meggyengíthet a levéltetű. Általában olajos lemosó permetezés elegendő kisebb mennyiségű tetű esetén, ami megakadályozza a tetveket abban, hogy megálljanak a levélen, szinte lecsúsznak a felületről.

Takácsatkák

A takácsatkák a levelek fonáki oldalán okoznak kárt. Egy darabig a levél színén nem is lehet látni a bajt, csak akkor, amikor már nagyobb a károsodás mértéke. Ekkor a felső oldalon rezes-vöröses apró pöttyök jelennek meg. Leginkább száraz, forró, nyári hónapokban figyelhető meg ennek a kártevőnek a rongálása, illetve, ha túlságosan sűrű a karácsonyi kamélia lombja.

Csúcselhalás

A tavaszi hónapokban ez a legtöbbször előforduló betegsége a karácsonyi kaméliának. Általában hajtásszáradással jár, azonban az öregebb ágak tovább bírják a betegséget, látható jel nélkül. Ennek a betegségnek a megelőzése igazán egyszerű. Ez a kórokozó a vesszők belsejében terjed el, tehát gombaölő szerekkel nem nagyon lehet megfékezni a továbbterjedést.

Az alábbi videóban bemutatom Önnek a kaméliát:

Legjobb módszer, hogy ha a károsított hajtásokat levágjuk, mégpedig a foltosodás alatt 10-15 cm-rel. Mivel a sejtnedvekkel remekül terjed ez a betegég, ezért fontos, hogy a metszéshez használt eszközök mindig legyenek tiszták, így megelőzhető a továbbfertőzés.

Fontos, hogy a levágott növényrészeket semmiképpen se használjuk fel esetleg a komposztba, a legjobb az, ha elégetjük.

Rügy-és levélelhalás

Ez a betegség általában a megvastagodott rügyeket vagy a túl hosszúra nőtt leveleket támadja meg a hűvösebb tavaszi hónapokban. Nagyon könnyen lehet meggátolni a továbbterjedését, egyszerűen csak ki kell csípni a károsított rügyet, vagy a levelet el kell távolítani. Emellett a melegebb időjárás beköszöntével magától megáll a fertőzés elterjedése.

Amennyiben úgy érzi, hogy nem tudja megfékezni a kártevők vagy kórokozók továbbterjedését, akkor mindenképpen ajánlott kikérni szakember tanácsát, hogy a környező növényeket megóvjuk a gyengüléstől.

Kertjében savanyú a talaj? Ha kíváncsi arra, milyen növények igényelnek még savanyú talajviszonyokat, nézze meg kertészetem kínálatát és már tud is választani!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!