Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

A kertben aludni

Sokunk számára elviselhetetlen a hosszú és elhúzódó hőség. Aki csak teheti, ilyenkor igyekszik a szabadban aludni, és olyan helyet keresni, ahol nyugodtan ki tudja pihenni magát. Az ideális hely megválasztásához azonban érdemes figyelembe venni néhány praktikus szempontot.

Napközben jólesik leheveredni a fűbe, de azért egy egész éjszakára ne tegyük

Pár gondolat a kerti hálószobához:

- Ha tehetjük legalább 3 x 5 méteres területben gondolkodjunk. Ez még kellően nagy ahhoz, hogy ne érezzük beszorítva magunkat, ugyanakkor elég kicsi is ahhoz, hogy még sötétben is érzékelhetők legyenen a kerti szobánk ’falai’.

- A kertben kialakított éjszakai szállásunkat célszerű 3 oldalról körbe ültetni minimum 2 méteres magasságig megnövő növényekkel. Erre jól alkalmazható például a haszonnövények közül a kukorica, de természetesen válaszhatunk bármilyen díszcserjét is. Kifejezetten jó választás lehet az úgynevezett cserjepótló évelők csoportja, melyek őszi vagy kora tavaszi telepítésüket követően már a nyári időszakra elérhetik a kívánt 2 méteres magasságot (pl. mákkóró, napraforgó-félék, magasabb termetű díszfüvek, bambusz fajok és fajták).

A díszfüvekről az alábbi bejegyzésben írok a Kertbarátoknak! 

Egyik remek cserjepótló évelő a bambuszok csoportja

A bambuszokról is készítettem egy blog bejegyzést!

A kertészetemben számos bambuszfajtát megtalál!

A növényt ebben a videóban mutatom be kertészetemben:

- A három növényekkel borított oldal egyike mindenképpen a keleti égtáj felé legyen, hogy ne süssön kora reggel a szemünkbe a nap és minél tovább tudjunk aludni hajnalban, amikor a leghűvösebb az idő.

- Amit viszont érdemes elkerülni a növények közül: a szúrós (tövissel, tüskével, hegyes levéllel) rendelkező fajok és fajták alkalmazása. Óhatatlanul is a lehulló szúró képletek bele eshetnek a papucsunkba, és reggel az ébredés igazán fájdalmasra sikerülhet.

A borbolya nem egy olyan növény, aminek örülünk az ágyunk mellett

- Lehetőleg a kert egy félreeső sarkában keressünk helyet az intim sarok kialakításához. Ez mindenképpen egy hangsúlyos szempont, ha valóban nyugodtan szeretnénk pihenni. Általában a háztól legtávolabb eső, pihenő-olvasó rész lehet a legalkalmasabb hely az esti alváshoz.

- Nem feltétlenül szerencsés, ha tetőt építünk, mondjuk pergolával, és befuttatjuk növényekkel. A csillagos égboltnál ugyanis nincs jobb kerti plafon.

- Ugyanakkor valaki nagyobb biztonságban érzi magát ha ’fedél van a feje felett’. Ilyen esetekben jó szolgálatot tehet egy pergola vagy kerti pavilon, mely megvédhet minket az éjszaka váratlanul lecsapó zivatartól, esetleg a szárnyas jószágok ürülékétől is.

Kint, de mégis bent: a pergola egy köztes megoldás a szabadban alváshoz

Hogy mi kerülhet a pergolára, arról röviden ebben a bejegyzésben olvashat!

- Ha nem rögzíthető hintaágyunk van, akkor is a kerti ágyunkat legalább 20 centiméterrel emeljük a talaj szintje fölé. Erre rakjuk rá a matracot, aminek vastagságával, ha tehetjük, szintén ne spóroljunk.

- Az igazi hangulatot persze egy fatörzsekre, vagy betonoszlopra kötött függőággyal érhetjük el, mellyel valóban álomba ringathatjuk magunkat.

Különleges élmény – egy függőágyban aludni

- Fontos hogy minden zavaró mesterséges fény és hanghatást ki tudjunk zárni. Ezért célszerű a mozgásérzékelő lámpákat is kikapcsolni a kint töltött éjszakáink alatt, a fekvőhelyet minél távolabb fölállítani az utcai közvilágítástól, valamint a mobiltelefont is a házban hagyni.

- Ha valamilyen burkolt felületre helyezzük ideiglenes ágyunkat, akkor azt az esti öntözésnél érdemes átnedvesíteni: az éjszaka folyamán felszálló pára így jelentősen csökkenti a hőmérsékletet. Ezzel a módszerrel akár az allergiások is megpróbálkozhatnak a szabadban alvással, hiszen a páradús levegő jótékony hatással van a pollenszennyezettségre is. Bár a legjobb megoldás persze az, ha elmenekülünk a burkolt felületektől olyan messzire, amennyire csak tehetjük, ezek ugyanis egész éjszaka ’ontják’ magukból a meleget…

- Ha már tavasszal elhatározzuk, hogy néhány nyári éjszakát a szabadban szeretnénk tölteni, akkor ezt a növényalkalmazás során is figyelembe lehet venni. A leendő alvóhelyünk köré vethetünk például csodatölcsért vagy estikét, melyek napnyugta után nyitják szirmaikat, ráadásul igazán kellemes édes illatot árasztanak. Az ezeket beporzó fajoktól ne féljünk, kellemes zümmögésük is könnyíti az elalvásunkat.

A csodatölcsér kellemes illatú virágait este bontja ki

- Ha szerencsénk van és a tikkasztó meleget egy-egy gyenge fuvallat enyhíti az éjszaka folyamán, akkor a levelek rezgése, susogása is kifejezetten jó stresszoldó és nyugtató hatású lehet.

- Az ágynemű kiválasztásakor arra figyeljünk, hogy a szabadban nagyobb a hőingás (tehát erősebb az éjszakai lehűlés is) mint a hálószobánkban. A takaró anyaga legyen kellőképpen légáteresztő. A párnák mérete és darabszáma pedig igazodjon a választott ágy formájához (függőágy, hintaágy, szétnyitható kanapé).

- A hely kiválasztása előtti napokban fontos, hogy alapos terepszemlét tartsunk: érdemes a kiszemelt területet tüzetesen átvizsgálni, hogy megelőzzük a kellemetlen éjszakai látogatók megjelenését. Elsősorban itt a hangyákra gondolok, melyek kerti burkolatok alatt, vagy fák tövében építkeznek, és gond nélkül felmásznak az ideiglenes ágyunkba még akkor is, ha ez egy függesztett szerkezet. Szintén a hangyák miatt közvetlenül a gyepen semmiképpen ne töltsük az éjszakát!

A hangyák biztosan felébresztenek éjszaka – ezt célszerű elkerülni

- A másik kellemetlen látogató a szúnyog. Megelőzésként célszerű a vízpartokat kerülni, valamint riasztó növényeket is alkalmazhatunk, és természetesen be is fújhatjuk magunk a megfelelő készítményekkel. Ha esetleg ezek sem elegendőek, akkor pedig felállíthatunk egy szúnyogháló-sátrat is magunk köré.

Nemcsak csíp a szúnyog, de a hangja is bosszantó

- A szabadban töltött éjszakával természetesen együtt járnak különböző, elsőre szokatlan neszek, melyek kezdetben biztosan furcsának hatnak az épületben lakó ember számára. Aki ezektől fél (sün motoszkálása, macska osonása), annak nem javasolt a kerti alvás, hiszen csak nyugtalanabb lesz, és az álmatlansága csak fokozódik.

Tekintse meg kertészetem óriás fa kínálatát, amelyek hűvös árnyékot képesek adni!

- A biztonságérzetünket növelheti, ha a kutyánkat odaengedjük a kerti ágyunk lábához a kint töltött éjszakáink alatt.

- Ha a kertben található valamilyen vizes elem, azzal kettős hatást érhetünk el: egy kerti tó mellett éjszakázva igazán kellemes és pihentető lehet az alvás, ugyanakkor a csobogót a kint töltött időszak alatt célszerű kikacsolni: bár egyesekre nyugtató hatású lehet, de a folydogáló víz hangja könnyen kiválthatja a vizelési ingert is.

A csobogót éjszakára érdemes kikapcsolni

- Ha éjszakáink során megszomjazunk, akkor készítsünk magunk mellé vizet. A folyadékot minden esetben zárható flakonban tartsuk, nehogy belemásszon valami. A kertben egy nyári szezon alatt akár több héten keresztül is kint tudunk aludni, ha az alváshoz, pihenéshez szükséges kényelmet ugyanúgy biztosítjuk magunknak, mint a lakásunkban.

Tekintse meg kertészetem díszfa- és díszcserje kínálatát, amelyek árnyékában jólesik a pihenés!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Hasznosnak találta a cikket? Ha igen, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!