Számos olasz recept alapját képezi, kitűnően illik különböző vadhúsokhoz, paradicsomos ételekhez vagy zöldségfélék, levesek és főzelékek ízesítéséhez is. Felhasználhatjuk őrölt vagy frissen szedett formában is. A fűszer elkészítéséhez a növény föld feletti leveles hajtását szárítják meg, majd azt morzsolják össze egyenletesen. A cikkemből részletesen is megismerhetik ezt a gyógy-, és fűszernövényt.
Sűrű lombot képez
A majoranna jellemzése
A majoranna (Origanum majorana) alapvetően évelő növény, de egynyáriként is termesztik. A Lamiaceae család tagja, ahogyan a levendula, a zsálya, a kakukkfű, és közeli rokona, az oregánó is. Közepes termetű faj (30-40 cm), de sok változata létezik – közöttük számos alacsonyabb és lényegesen magasabb fajta is, amelynek a magassága 70-80 cm is lehet. Zömök bokrot képez, hajtásai felfelé törők.
Leveleik oválisok
Levelei kicsik, oválisok, szürkés-zöld színűek. A szürke színt a leveleken lévő puha szőrök okozzák. Nyár elején virágzik, rózsaszín vagy lila apró virágai álfüzér virágzatba tömörülnek. A majoranna a kertben a boldogságot és az örömöt szimbolizálja.
A majoranna igényei
Az terjedt el róla, hogy egy igen igényes faj, de ez csak akkor igaz, ha nem megfelelő helyet találtunk neki a kertben, vagy nem gondozzuk megfelelően. Ha megadjuk neki, amire szüksége van, nem kell vele túl sokat törődnünk. Mik ezek az igények? Először is találjunk neki egy fényes, napos helyet, akár tűző napra is ültethető, hiszen napimádó növényről van szó.
Szárazságtűrő - szőrözött leveleinek köszönhetően (forrás)
Szükséges számára jó vízelvezetőképességgel rendelkező, morzsalékos talajt találnunk. Ha nem ilyen a kerti talaj, akkor érdemes sóderrel vagy tőzeggel, perlittel keverni, hogy lazítsunk rajta. A talaj pH-értékére nem igényes. Nem igényel sok vizet. Ha a talaja nagyon száraz, akkor öntözzük meg, de egyszerre ne sok vízzel.
A gyökerei sekélyen terülnek el a talajban, ezért a növény gyorsan kiszáradhat – rendszeresen ellenőrizzük a talaj nedvességtartalmát! A nedves talajkörülményeket, a pangó vizet viszont nem tűri.
Fűszerkert variációk a kertben? Igen! Olvasson róla bővebben is!
A majoranna nevelése
A majoranna nevelhető kész palántáról vagy magról, de dugványozással is szaporítható. Döntse el, Önnek melyik a leginkább megfelelő módszer és készüljön elő hozzá!
1. Vetés
A majoranna szaporítása vetőmagről még a gyakorlottaknak sem mindig sikerül. Az fontos, hogy időben elvesse a magokat, máskülönben kevesebb fognak kicsírázni. A lakásban egy cserépben vesse el őket január közepén vagy végén.
Magvetéssel is szaporítható (forrás)
A magvakat fedje le 0,5 cm földdel és öntözze rendszeresen. Tartsa őket 10-15 Celsius fokon. Ha elmúlnak a tavaszi fagyok, a kis palántákat kiültetheti a kertbe és ott nevelheti őket tovább. Ha nincs ideje a lakásban palántát nevelni, akkor a tavaszi fagyok elmúltával vesse el őket a kertben. A csírázás 7-10 napon belül megindul.
2. Hajtásdugványozás
A majoranna levágott szárrészekről is szaporítható. Ennél a műveletnél fontos, hogy mikor és milyen hajtásokat vágunk le a növényről. Érdemes késő tavasszal vagy nyár elején levágni a még nem virágzott hajtásokat.
Ivartalanul is szaporítható
Ezek hossza legyen 10-15 cm. Távolítsa el a hajtás alsó 1/3 részéről a leveleket, mártsa a hajtást gyökereztető hormonba, majd pedig a talajba. Érdemes cserépbe ültetnie, így jobban tud rá vigyázni. Rendszeresen öntözze. A hajtás pár héten belül megered.
3. Kész palánta
Annak, hogy majoranna legyen a kertben, legegyszerűbb módja a kész palánták megvásárlása. A kertészeti árudák, piacok fajtaválasztéka elég széles és így biztos lehet abban, hogy azt a növényt kapja, amelyet kiválaszt. Nem mellesleg különlegesebb fajtákhoz is hozzájuthat, amelyet a megvetéssel általában nem tudunk elérni.
Ebben a cikkemben egy másik kedves fűszernövényről, a kakukkfűről is olvashat!
A majoranna gondozása
A nyár eleji virágzást követően vágja vissza a hajtásait, ezzel újabb hajtásnövekedésre és virágzásra serkentheti a növényt. Amíg a palánta kicsi, rendszeresen gyomláljon körülötte, és rendszeresen öntözze kisebb vízadagokkal.
A helyes vízellátás kulcsfontosságú
Ha a majoranna védettebb helyen volt a télen, és nem kell újravetnie, akkor tavasszal metssze vissza a növényt és vágja le a károsodott, vagy elszáradt hajtásokat.
Kártevők közül a levéltetvek okozhatnak gondot és a takácsatkák. Legfontosabb kórokozói pedig a mentarozsda, amely egy gombás betegség. Ellenük könnyen megóvhatja a növényét, ha nem felülről öntözi, hanem inkább a növény tövére locsolja a vizet.
Szerencsére számos gyógymód létezik a károsítók ellen, köztük egyre több biológiai védekezési lehetőség. A cserépben, konténerben nevelt majorannát télre mindenképpen fagymentes, világos helyre kell vinni.
A majoranna betakarítása
Ha a konyhai felhasználása miatt neveli a növényt a kertben, akkor ne várja meg, míg a növény elkezdi a virágzást, ugyanis ekkortól illatanyagai csökkennek. Ha gyógynövényként használja, akkor virágos hajtásokat érdemes levágnia akkor, amikor a hajtás még nem érte el a teljes nyílás állapotát.
Erős illata igen kellemes
Ha sok növényi részt szeretne feldolgozni az év során, akkor virágzás után vágja vissza az egész tövet, ezzel újabb hajtásnövekedésre serkentheti és még egyszer be tudja takarítani nyár végén. A hajtásokat kösse kisebb csomókba és száraz, szellős, árnyékos helyen szárítsa, majd üvegekben tárolja a felhasználásig.
Ha a hajtások begyűjtése után nincs ideje foglalkozni a feldolgozásával, akkor 3-4 napig akár hűtőszekrényben is tárolhatja őket. A levelek akár le is fagyaszthatók.
A majoranna a konyhában
A majoranna nemcsak a nemzetközi, de a magyar konyha egyik klasszikusa is egyben. A sertés-, kacsa-, és csirkehúshoz is alkalmazható, de paradicsomos ételekhez is passzol. A friss, fiatal leveleket salátákhoz is keverhetők, de krémsajtokhoz is szokták keverni.
Része lehet a konyhának
A hurka- és kolbászkészítés egyik fontos fűszernövénye. Ha oregánó helyett alkalmazza, akkor több majorannát használjon, mert kevésbé karakteres az íze, mint az oregánónak.
Majoranna vagy oregánó?
Az oregánó, vagy másnéven szurokfű igen elterjedt és lassan nagyobb népszerűségnek örvend, mint társa, a majoranna. Gyakran össze is tévesztik őket, hiszen közeli rokonok, a majoranna latin neve is erről árulkodik. Ízük is különböző, hiszen az oregánó íze karakteresebb, észlelhetőbb, harsányabb, kesernyésebb míg a majorannának kicsit virágosabb jellegű, szolidabb, enyhébb az íze, kicsit kámforos utóízzel.
Az oregánó nem egyenlő a majorannával
Több ételben viszont akár helyettesíthetők is egymással. A kertben is van köztük különbség: míg az oregánó agresszívebb terjedésű, a majoranna kevésbé terjeszkedik és kevésbé bírja a hideget, mint a társa.
A kertészetemben oregánót is talál, tekintse meg kínálatomat!
A majoranna egészségre gyakorolt hatása
A majoránnát kitűnő étvágygerjesztő, emésztésjavító és gyomorerősítő hatása miatt már az ókor óta ismerik és a mai napig használják különböző gyomorbántalmak esetén. Kora tavasszal nagyon könnyen megfázhatunk a szélsőséges időjárási viszonyok miatt, a majoránnának kissé hűsítő és nyugtató hatása révén teáját megfázásos megbetegedések ellen használják.
Ebben a videómban több fűszernövényt is bemutatok:
Ha a majoránnát kakukkfűvel keverjük, még nagyobb hatást érhetünk el. A tea elkészítése igazán egyszerű, egy teáskanál majoránnára és kakukkfűre öntsön forrásban lévő vizet, majd hagyja állni 5 percig. A leszűrt folyadékot ízesítés nélkül is elfogyaszthatja.
Fűszerkert a balkonon! Olvasson erről a témáról a cikkemben, kattintson ide!
Általában a gyógyteákat nem ajánlatos huzamosabb ideig alkalmazni, a majoránna tea több héten át tartó fogyasztása fejfájást okozhat, illetve a magas vérnyomással rendelkezőknek is ajánlott odafigyelni a bevitt mennyiségre.
A majoranna a veteményesben
Mivel ugye gyógy- és fűszernövény, igazából nincs a kertben rossz szomszédja. Minden növény mellett megfelelően növekszik és ez fordítva is igaz. Sokan vallják, hogy a majoranna serkenti a mellette lévő növények növekedését. Kiváló méh- és lepkecsalogató, számos hasznos rovart odavonz illatával, így javíthatja a kert egyéb növényeinek beporzási arányait. A zeller, a padlizsán, a hagymafélék, a borsó különösen kedvelik maguk mellett a majorannát.
Szívesen olvasna még a majorannáról? Akkor ajánlom ezt a cikkemet is!
Akár dísznövényként is mutatós
A majoranna, mint dísznövény
A majoranna mérete, illata, dekoratív lombozata és virágai miatt dísznövényként is kedvelt. Konténerben is nevelhető, de napos kertrészeken társításban is elhelyezhető. Pompásan mutat más gyógynövényekkel, mint levendula, zsálya vagy bazsalikom, de alkalmazható rózsákkal, és virágos évelőkkel, mint a Rudbeckia hirta vagy a Monarda, a Calamintha fajtái.
A majoranna egy nagyszerű gyógy- és fűszernövény, amely dísznövényként is megállja a helyét. Próbálja ki Ön is kertjében!
Tekintse meg kertészetem fűszernövényeit!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Hasznos volt a cikk az Ön számára? Ha igen, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!