Hasznos tudnivalók
Az Allium porrum 'Porro Atal Bianco' – Póréhagyma főbb jellemző
Jellemzés: A póréhagyma az amarilliszfélék (Amarillydaceae) családba tartozó egyszikű, évelő növény, de hazánkban csak a téli fajták képesek áttelelni. A póréhagyma magassága 40–60 cm.
A levelek alsó része fehér színű, a gyökérzet felett hüvely szerűen egymást burkolva hengerszerű alakzatban fejlődnek. A levél alapi része felett a levél bezöldül.
A hagymatest lapított, 2–3 cm széles, a hagyma buroklevelei ellentétes oldalról sűrűn egymásra lapolódnak. A póréhagyma a második évtől hoz magszárat, amely 100–120 cm magas is lehet. A szár vastagsága egyenletes, tartása merev. Virága gömb alakú, nagy méretű, rózsaszínű virágokból álló fejecske virágzat (10-12 cm).
Hasznos tápanyagtartalma (mangán, szelén, cink) mellett jótékony hatással bír, az emberi szervezet vízháztartására, koleszterinszintre és magas vérnyomásra. Fogyaszthatjuk nyersen, főve, sütve vagy szárítva. Dísznövényként is megállja a helyét, hiszen akár évelő kertekben is helyet kaphat.
Emellett salátákban, levesekben is felhasználható. A ’Porro Atal Bianco’ fajta egy erőteljes növekedésű, kiváló fajta. Felálló, erős levelei vannak, melyek kékeszöldek, hengeresek. A hagymatest nagyobb, mint az alapfajnál és különleges ízvilágú.
Talajigény: Jó szerkezetű, víz-és tápanyagmegtartó képességű, jól szellőző, szervesanyagban gazdag talaj megfelelő a számára. A talaj ideális pH- tartalma 5,5-6,6. Mivel a talajban lévő részt fogyasztjuk el, ezért a laza homoktalaj is megfelelő, amiben szép formájú hagymák fejlődhetnek ki.
Fényigény: Nagy fényigényű, az enyhe árnyékot jól tűri. Árnyékon nevelve is megél, viszont ekkor lazább lesz a levelek szerkezete és kevesebb levele fog fejlődni.
Vízigény: Kis- közepes vízigényű növény. Ültetés után bőségesen öntözzük egy-két alkalommal, később már a szárazságot is jól tűri.
Hőigény: Melegigényes, ideális hőmérséklet a számára: 15-20 °C.
Tápanyagigény: Tápanyagigényes növény, gyengébb minőségű talaj esetén a vegetációs időszak alatt vagy előtt szükséges plusz tápanyagot kijuttatni. Akár mélyebb konténerben vagy magaságyásban is nevelhető. A nitrogéndús talajokon erősebb lesz a lombozat.
Gondozási, ápolási munkák: A késő tavaszi fagyok elmúltával kiültethető a palánta, amikor a talaj már felmelegedett. A kiültetést követően alaposan öntözzük be. Arra figyeljünk, hogy a kialakuló hagymának legyen elég helye.
Fontos, hogy a talaj laza, morzsalékos legyen, hogy elkerüljük a deformált hagymák kialakulását. A beültetést követő időszakban a növény környezetét tartsuk gyommentesen, szükség esetén öntözzük meg. Az öntözés során mindig a növény tövéhez juttassuk ki a vizet, így csökkentve a betegségek kockázatát!
Betegségek, kártevők: Ahogy a legtöbb kerti növénynek, a metélőhagymának is akadnak kártevői, kórokozói.
A legveszélyesebb kártevői közé tartoznak a levéltetvek. Ellenük rögvest védekezzünk, amint megmutatják magukat, különben kárt tehetnek az állományban. Kórokozók közül a legjelentősebb betegségei a lisztharmat és peronoszpóra és a rozsda.
A legtöbb betegség ellen megvédhető a növény, ha gyommentesen tartjuk az állományt, illetve ha meglátunk egy-egy beteg egyedet, azt azonnal eltávolítjuk a többi közül. Napos helyen nevelve viszont teljesen és gond nélkül egészségesen tartható a növény.
Fontos tudni:
Védett tartalom
Kifejlett magasság: 40-60 cm
Ajánlott sortáv: 20 cm
Ajánlott tőtáv: 5-8 cm
Kiültetés ideje: Március-Április
Betakarítható: folyamatosan, egészen őszig, ha nem engedi felvirágozni