Az oregánót virágos, leveles hajtásai miatt gyűjtik, és leginkább fűszernövényként használják fel, de gyógynövényként is nagy a keletje.
Mint fűszernövény
Nem véletlenül jut eszünkbe rögtön az oregánóról a pizza, hiszen ez a kulináris fűszernövény a mediterrán, különösen az olasz konyha egyik közkedvelt növénye.
Intenzív, sajátságos fanyar íze miatt főzés során csínján kell vele bánni. Nem összekeverendő a kerti majorannával (Origanum majorana), ízük hasonló, de a szurokfű sokkal erőteljesebb, aromásabb. Találkozhatunk vele őrölt, vagy frissen szedett formában is. Különböző mártások, fűszerkeverékek, paradicsomos ételek kiváló alapanyaga, de használják burgonyához, halakhoz, baromfi-, marha- vagy sertéshúsok elkészítéséhez.
Mint gyógynövény
A közismert oregánót leginkább ételek ízesítésére, fűszernövényként használják. Ismert még azonban gyógyító hatásairól is. Az ásványi anyagokban gazdag növény a flavonoidok és cseranyag mellett tartalmaz még keserűanyagot, illóolajat, Sokan hívják természetes antibiotikumnak, antiszeptikus és baktériumölő hatása révén a belőle készült teát köhögéscsillapításra használják. Készíthetünk belőle fürdővizet is, melynek alkalmazása nyugtatólag hat a szervezetre. Az oregánót rozmaringgal, borsmentával, szegfűszeggel és borókával keverve összeaprítjuk, melyet aztán 10 percig főzünk, majd a leszűrt folyadékot tárolhatjuk, és később is felhasználhatjuk. Ismert még gyulladáscsökkentő és étvágygerjesztő hatásáról is.
Oregánó ültetése - hogyan?
Az oregánó nem igényel túl sok törődést, ültetése is nagyon egyszerű, ezért kezdő kertbarátok is bátran hozzáfoghatnak. Lássuk a lépéseket!
- Megfelelő hely kiválasztása: Az előkészületek után már csak az ültetés megfelelő helyét kell kiválasztanunk. Az oregánó a legszélsőségesebb körülmények között is jól termeszthető. Fényigényes növény, szereti a napos fekvésű területeket. Mivel szárazságtűrő, sziklakertbe is kihelyezhetjük, de ültethetjük fűszerkertbe, vagy ha nem szeretnénk, hogy agresszívan terjedjen el a kertben, ültessük cserépbe, így az erkélyen vagy a teraszon is mutatós kis fűszersarkot hozhatunk létre. Igazi mediterrán hangulatot vihetünk otthonunkba, ha egyéb fűszernövényekkel társítjuk, mint pl. bazsalikommal, majorannával, kakukkfűvel vagy zsályával.
- Ültetés menete: Az előkészületek és a hely kiválasztása után már csak maga az ültetés maradt hátra. Ennek az ideje március és április között van, amikor már a fagyok elmúltak. Helyezzük a dugványokat az ültető gödörbe és szórjunk rájuk Dolce Vital földkeveréket. Nem kell túl mélyre ültetni, hiszen az oregánónak sekélyen, a felszínhez közel helyezkednek el gyökerei. Ültetést követően alaposan öntözzük meg. Szárazságtűrő, később már nem kell sokat öntözni, elég, ha hetente egyszer adunk neki vizet.
Az oregánó tulajdonságai
Mediterrán eredetű növényként, az oregánó melegigényes, mára azonban tökéletesen alkalmazkodott a kontinentális éghajlathoz. A téli fagyokat is átvészeli és a nyári forró, száraz napok sem okoznak neki problémát. A napos, meleg fekvésű helyeket szereti, de félárnyékban is viszonylag jól nő.
Teljes árnyékba viszont ne tegyük, mert az megnyúlást eredményez és kevesebb virágot fog hozni növényünk. Nagy fényigénye mellett kiválóan tűri a szárazságot, így akár öntözés nélkül is termeszthető.
Minden szempontból az egyik legigénytelenebb növény, kertünk bármely részén, még a legmostohább körülmények között is termeszthető. Amennyiben kellő figyelemmel ültettük kertünkbe az oregánó töveket, akkor lila színű virágait nyár elejétől, egészen az ősz közepéig élvezhetjük.
Hasznosnak találta a cikket? Kérem nyomjon egy Tetsziket!