A nyár közepi nagy melegektől nem csak mi szenvedünk, hanem balkon-, és kerti növényeink is. Míg azonban mi kedvünkre hűsölhetünk a légkondis szobákban, vagy jeges üdítőt szürcsölhetünk, addig röghöz, szebben mondva helyhez kötött növényeink komoly veszélyben lehetnek a kánikulában, ezért a kirívóan meleg időszakban fokozottan vigyázzunk rájuk, és alakítsuk a gondozási teendőket az extrém körülményekhez!
A balkon nyáron is csodaszép lehet - megfelelő gondozás mellett
Ahhoz, hogy a nyári meleget ne csak Ön élvezze, hanem a növényei is, cikkemben összegyűjtöttem pár tippet és trükköt ahhoz, hogy növényei túléljék a forró időszakot.
1. Öntözés
A kerti növények esetében a dühöngő kánikulai napokban a kora reggeli, vagy az esti órákra időzítsük az öntözést! Tartsuk szem előtt, hogy előre öntözni nem lehet, vagyis ha pár napra, egy hétre elutazunk, vagy csak hétközben nehezen jut időnk a kertre, akkor a napi öntözési feladatokat nem válthatjuk ki egyetlen, bőséges, áztató locsolással.
Az öntözést rendszeresen, kisebb adagokkal végezzük!
Ebben az esetben inkább kérjük meg a szomszédot, vagy egy kulccsal rendelkező ismerőst, hogy intézze el a növények ellátását. Ha csak néha öntözi a növényt és egyszerre túl sok vizet juttat ki rájuk, akkor megterheli velük a növény gyökerét, és az erre hajlamos növények akár bele is pusztulhatnak ebbe. Ilyen növény például a Begonia Rex.
Ha érdeklik a balkonon nevelhető gyümölcsfák, akkor olvassa el ezt a cikkemet is!
Gondoljunk bele, nekünk, embereknek sem jó az, ha napokig nem iszunk folyadékot, majd pedig meg kell innunk 10 litert egyszerre. Nem fog menni, ahogyan a növényeknek sem. Fontos, hogy lehetőleg ne jéghideg legyen az öntözővíz, mert a növények könnyen megfázhatnak, hiszen szervezetük nekik is túl van melegedve a nagy melegben, ahogy az emberé és az állatoké is.
A legtöbb növény a kánikulában hálás lesz a természetes csapadékot imitáló esőztető öntözésért, mely során a szórófejet felfele irányozva nedvesítjük kedvenceinket.
2. Takarás
Ritkábban alkalmazott, de bevethető metódus a kánikulai takarás a forróság ellen. A legforróbb pár napban például az érzékenyebb örökzöldeket, balkonon tartott tujákat, fenyőféléket takarással is védhetjük a tűző napsugarak ellen, amihez egy vékony, fehér vászonlepedő tökéletesen megfelel.
Fontos a megfelelő védelem a forróságban!
A balkonon tartott cserepesek is veszélyben vannak a nagy hőségben, edényeik térfogata ugyanis kicsi, ezért földjük gyorsan átforrósodhat, kiszáradhat!
Tekintse meg a kertészetemben kapható balkonnövényeket!
A balkonnövények esetében is alkalmazzuk a kora reggeli és esti öntözési időszakokat, valamint sokat segíthetünk növényeinknek mulcsolással. A mulcsolás során mulcsanyagot (például aprókavicsot, zúzott fakérget, szalmát) helyezünk el a növény földjének felszínén, ami lassítja a talajban lévő nedvesség párolgását, így megóvja a cserép lakóját. A sötét cserepeket fehér papírlappal, vászondarabokkal burkoljuk be, ezzel is késleltethetjük a közeg felmelegedését.
Olvassa el ezt a cikkemet a balkonon nevelhető zöldségekről!
3. Párásítás
A páraigényes balkonnövényeket állítsuk párologtató tálcára. Egy műanyag tálcára terítsünk szét zúzott követ, apró kavicsot, majd öntsük fel a peremig vízzel a tálcát, végül erre helyezzük el a cserepeket! Az erős napsugarakra érzékeny balkonnövényeket helyezzük takarásba, de az egész erkélyt árnyékolhatjuk egy vászonlepedővel, vagy egy pár ezresért kapható napvitorlával a forró napokban!
A megfelelően ápolt balkon igazán szemet gyönyörködtető látványt nyújt
Ilyenkor megoldás lehet az is, hogy növeljük a balkon mikroklímájának páratartalmát. Az ilyenkor egymáshoz közelebb helyezett konténerek jobban megőrzik a páratartalmat és nem forrósodnak fel annyira, mint egy egyedül nevelt konténeres növény a forró napon.
4. A konténer
A megfelelő konténer választásával sokat tehetünk azért, hogy kedvenc növényeink túléljék a forró nyári időszakot. Először is fontos, hogy mindig elég nagy cserepet válasszunk a növényünknek, Ha helyspórolás céljából kisebb konténerbe ültet, akkor a növénye szenvedni fog. Nem lesz elég hely a gyökereinek, a kis mennyiségű talaj, amely a konténerben elfér, nagyon könnyen ki fog száradni. Fontos a rendszeres átültetés.
Fűszerek a kertben és a balkonon!
A konténer anyaga lehet műanyag – ezt könnyebb szállítani és emelni – de azt is vegye figyelembe, hogy hamarabb felforrósodik, emiatt a műanyag konténerben élő növények fokozott figyelmet igényelnek. Ha ezt megadjuk nekik, akkor semmi gond nem lesz velük.
A faborítás segíti a növényt átvészelni a forróságot
Megfelelő lehet az agyagcserép, amely bár törékeny és nehéz, de kiválóan magában tartja a vizet. A fa vagy fával takart konténerek is nagyszerűen működnek a balkonon.
Ha ezeket a tippeket betartja, vagy legalábbis egy részüket, akkor figyelje meg, máris jobban fogják tűrni a meleget a növényei a balkonon – és emiatt Ön is sokkal boldogabb lesz.
Erre a linkre kattintva szétnézhet a kertészetemben kapható balkonnövények széles választékán!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!