Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Zöldségtermesztés a balkonon

A balkonveteményes nem egy ördögtől való ötlet, hiszen számos fajt és fajtát nevelhetünk cserépben, ehhez azonban, ahogy egy kert esetében, úgy itt is ismernünk kell a választott növényeink igényeit, ezek közül, melyen nem tudunk változatni az a fény, mely erkélyünk helyzetétől függ, szerencsére a víz, talaj, sőt tápanyagigényt már könnyebb biztosítani. Összegyűjtöttem Önnek mire érdemes figyelni, ha cserépben termesztenénk zöldséget.

Ha fűszert nevelne a balkonon, olvassa el ezt a cikkemet!

Milyen cserépbe ültessem a növényeket?

Mivel zöldségeink elsősorban egynyáriként vannak termesztve, így az olcsóbb alternatívát jelentő nagyobb méretű műanyag cserepek is szóba jöhetnek. A napos fekvésű terasz esetében, bár vonzónak tűnhet a terracotta színű cserép, inkább preferáljuk a fehéret, így kisebb eséllyel hevül túl növényünk gyökérzete.

A cserép mérete, mindig függ a növénytől, így nagy gyökeret fejlesztő növényeket (tökfélék, gyökérzöldségek) magasabb cserépbe ültessünk. A cserép hozzávetőleges méretét az alábbi táblázatban foglaltam, így tervezhetővé válik az is, melyik zöldségféléből mennyi fér el erkélyünkön.

A cserépméret ettől eltérő is lehet, de kisebb méret esetén fokozottan ügyeljünk a tápanyag utánpótlásra és az öntözésre!

A minden eldöntő földkeverék

A zöldségek közepes vagy nagy tápanyagigényű növények, melyek a vegetációs időszak alatt meghálálják a plusz tápanyagot, de az alapvető szükségleteiket és a kezdeti fejlődéshez szükséges tápanyagot abból a földből veszik fel, melybe beültetjük őket. A megfelelő földkeveréket elkészíthetjük mi magunk is, de készen vásárolható virágföldet is feljavíthatunk. A zöldségek esetében a talaj legyen jól szellőző, kiszáradásra nem hajlamos, de nem kötött, tápanyag ellátottsága pedig legyen kedvező.

Az alábbi videómban megmutatom a kertészetemben kapható zöldségpalántákat!

Ezek bár bonyolult kritériumoknak tűnnek, nem kell aggódnunk, hiszen perlittel vagy vermikulittal kevert föld, melyhez érett komposztot vagy trágyát adunk, esetleg kis tőzeget a fentebb említett kritériumoknak megfelelő, zöldségein számára ideális közeget hozhatunk létre.

A megfelelő földkeverékkel bátran indulhat az ültetés!

A balkon veteményes gondozása egyszerűbb, mint hinné

Az ültetés után (az erkély fényviszonyait figyelembe véve természetesen), a gondozás fő lépései az öntözésből és a tápanyagutánpótlásból állnak, valamint legtöbb esetben, a termés betakarításából. Az öntözés kulcsfontosságú, hiszen a cserepes növények pusztulását, gyér fejlődését a sokszor rosszul kivitelezett öntözés váltja ki.

Itt megnézheti kertészetem paradicsompalántáit és meg is rendelheti őket!

Ha nem bízunk magunkban, akkor gyakran kis adagokkal öntözzük növényeinket, ha pedig nagyobb adaggal öntözünk, várjuk meg, hogy a talaj felső része kissé megszikkadjon. A tápanyagutánpótlás kérdésében pedig az ültetést követő 4-5. héttől már hetente tápoldatozhatjuk növényeinket oldat formájában, de táprudat is alkalmazhatunk, léteznek, kifejezetten zöldségekhez ajánlott változatok.

https://www.megyeriszabolcskerteszete.hu/milyen_vetomagot_vegyunk

A zöldségpalántákat saját magunk is kinevelhetjük, ha ehhez jó vetőmagot választunk!

Cserepes (konténeres) nevelésre alkalmas zöldségnövények

A következőkben a könnyen nevelhető, kedvelt zöldségnövényeket és zöldségcsoporotkat gyűjtöttem össze, melyek nevelése a kezdő és már zöldségtermesztésben jártas Kertbarát számára sikerélményt ad. Az egyes kategóriákba tartozó fajták változatossága a garancia arra, hogy megtaláljuk az ízlésünkkel legjobban harmonizáló zöldségtermőt a balkonra.

Itt vannak kertészetem konyhakerti zöldségpalántái! Ezen az oldalon le is adhatja rendelését!

Paradicsom

A paradicsom köztudottan jól nevelhető cserépben. Nagy fényigényű növény, melynek gondozásában plusz feladatot a hónaljhajtások eltávolítása, valamint szükség esetén a támrendszer elkészítése jelent. Ha nem szeretnénk égig érő paradicsomot a balkonra, akkor folytonos növekedésű fajták helyett válasszuk a törpe vagy determinált növekedésű fajtákat! A ’Vilma’ és a ’Balkonstar’ fajták például kifejezetten konténeres nevelésre lettek nemesítve.

Ebben a cikkemben bővebben olvashat a paradicsomok neveléséről!

A törpe növekedésű fajtákat gazdag termés és kompakt méret jellemzi!

Padlizsán

A paradicsomhoz hasonlóan a burgonyafélék családjába tartozó padlizsán is nevelhető cserépben. Mivel nagy hő-és fényigénye mellé hosszú tenyészidő is párosul, ezért ez cserepes nevelés sok szempontból előnyösebb is a nevelésére, főleg ha csak néhány tövet ültetünk.

Gondozása egyszerű, de magassága és a termések súlya miatt célszerű pálcával megtámasztani. A sötétzöld lombja nagy díszítő értékkel bír, ráadásul fajtától függően termése lehet hosszúkás lila színű, apró tojás alakú vagy éppen a kerekded megszokott formájú is.

Tekintse meg kertészetem oltott zöldségpalántáit!

A padlizsán egy dekoratív növény, mely tökéletes balkon növény. Ha folyamatosan szednénk, válasszunk apró termést nevelő fajtát!

Paprika

A paprika egy köztudottan jó cserepes növény, mely hazai klímán egynyári növényként van tartva, de ha cserépben neveljük, akkor sikerrel átteleltethető világos helyen. A paprika fajták közös tulajdonsága, hogy magas fény- és hőigényük van és vízigényük is magas, így a legoptimálisabb körülményeket biztosíthatjuk számukra, ha egy napos fekvésű balkonon neveljük.

A fajtaválaszték igen széles skálán mozog így az aprótól a nagyig, az édestől az extrém csípősig, a zöldtől a feketéig, szinte végtelen lehetőségekkel bíró csoport.

A különleges erős paprikákat akár magról is nevelhetjük!

Levélzöldségek

A levélzöldségek közül a tépősaláta, a fejes saláta, a jégsaláta, madársaláta, a mángold, spenót és a káposztafélék közül a pak-choi vagy bordás kel egyaránt nevelhető cserépben. Ezek közül folyamatos szedésre a tépősaláta és a mángold alkalmas, melyek dísznövényként is megállják a helyüket.

A pak-choi és a jégsaláta a megfelelő méret elérése után szedhető. Ezek a zöldségek kis helyigénnyel rendelkeznek és magról könnyen szaporíthatók, ha pedig sűrű lett volna a vetés, akkor az egyeléskor, már meg is kóstolhatjuk őket. Ha szakaszosan vetünk, akkor pedig folyamatosan lesz betakarítható levélzöldségünk.

Olvasson a témában bővebben is ebben a cikkemben!

A spenót és a madársaláta tökéletes választás nem csak cserépbe, de ládába is!

Babfélék

A babfélék jól csírázó, könnyen gondozható növények, melyek között találunk bokor- és futóbabokat, fejtő- és zöld babokat egyaránt. Balkonkertészkedésre elsősorban a zöldbabokat ajánlom, melyek a nyáron folyamatosan szedhetők, sőt a cserepes nevelés miatt a szezonjuk kitolható. A zöld és sárga színű fajták mellett találkozhatunk extrém, szinte feketének tűnőekkel is, mint amilyen a ’Purple Tepee’ is.

A futóbabok Futó babok mellé elég egy karót tenni és egy felfelé törekvő, gazdagon termő növénnyel gazdagodik teraszunk. A sárga hüvelyű fajták közül a ’Juliska’ kifejezetten bőtermő, míg a zöld, méteres’Un Metro’ babbal is érdemes kísérletezni.

>

A babfélék a díszes lomb mellettt gazdagon teremnek!

Gyökérzöldségek

A magasabb cserepekben a gyökérzöldségek gond nélkül kinevelhetők, így a répa és a petrezselyem is, bár ezeket ritkán termesztik még konténerben. Hidegtűrésük igen jó, így már korán elvethetők és akár kuriózumként is érdemes a termesztésüket megpróbálni.

Kabakosok

A tökfélék közé tartozó uborka, cukkíni, spárgatök, patiszon vagy csillagtök mind-mind megtermelhető a balkonon. Az uborka támremdszert igényel, de így határolóként is alkalmazhatjuk. A „guggon ülő” tehát hossz indákat nem fejlesztő tökféléket pedig egyszerűen ültessük egy nagyobb cserépbe.

Az uborka cserépben könnyen nevelhető, ráadásul támrendszerét mi magunk is elkészíthetjük!

Olvasson a témában bővebben is!

Ezek közül egy cserépbe csak egy növényt ültessünk, mivel kifejezetten nagy tápanyagigényűek, így elkerülhetjük a versengést. A hosszú, több méteres szárat fejlesztő tökféléket, mind a sárga dinnye vagy a sütőtök méretük nem javasolt balkonon termeszteni.

Ha még nem tette, próbálja meg Ön is a zöldségnevelést a balkonján!

Itt megtekintheti kertészetem zöldségpalánta kínálatát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!