Gyakori felvetés a gyümölcskedvelő növénybarátok részéről, hogy léteznek-e olyan gyümölcsfák, melyek balkonokon, vagy nagyon kicsi méretű kertekben is nevelhetőek? Természetesen van megoldás, léteznek olyan gyümölcstermők, melyek szűk helyen, vagy éppen dézsában, méretesebb balkonládában is gondozhatóak, mindemellett persze teljes értékű gyümölcsfák, vagyis termésük ízletes és ehető. Ismerkedjen meg Ön is ezekkel a sokoldalú kis fákkal!
Gyümölcsök a balkonon
A gyümölcsfák a kertben illatos virágaikkal, dekoratív kinézetükkel, zöldellő lombozatukkal, zömök termetükkel és finom termésükkel igen vonzó látványt nyújtanak. Összehozzák a családot és a barátokat, emellett vonzzák a beporzó rovarokat, idecsalják a pillangókat és a madarakat is.
Olvassa el az alábbi cikkemet a balkonon nevelhető zöldségekről is!
A saját gyümölcs megnevelése és szürete pedig azt hiszem, minden fáradtságos percért kárpótolja az embert. Akinek kicsi a kertje, vagy éppenséggel nincs kertje, az sem csüggedjen egy pillanatig sem, hiszen mára már a balkonon is lehet gyümölcsfákat nevelni. A konténeres termesztésnek köszönhetően valódi gyümölcsöskertet tud kialakítani erkélyén, balkonján, teraszán.
Melyek a balkonon is nevelhető gyümölcsfák előnyei?
Rengeteg előnye közül csak párat említek meg, csak kedvcsinálónak, ugyanis ha Ön is megpróbálja nevelésüket, rá fog jönni, hogy számtalan előnyük van. De akkor a teljesség igénye nélkül írok egy pár előnyről.
A balkonon fűszerkertet is létrehozhat, olvassa el a cikkemet erről!
Először is, ezek a fák determinált növekedésűek, ami azt jelenti, hogy nem nőnek olyan méretűre, amely zavaró lenne a balkonon. Nem kell sokat és erősen metszeni őket, mert növekedésük lassú, habitusuk zömök.
Meg kell említenünk, hogy ezek a gyümölcsfák egyben dísznövényként is funkcionálhatnak, hiszen gondoljunk csak egy tavaszi virágzó alma-, őszi-, vagy cseresznyefára, vagy egy terméseit érlelő fügére- ugye, csodás látványt nyújtanak? A balkonon nevelhető gyümölcsfák praktikusságuk miatt dekorációként is elsőrangúak, megszépítik a környezetüket.
Mit tehet a növényeivel a balkonon a nyári forróság idején? Cikkemben megmutatom!
Ezek a fák természetesen nem csak balkonon nevelhetők, hanem a kertben is elültethetők, mint akármelyik másik gyümölcsfa, csak nem igényel akkora helyet, mint a klasszikus gyümölcsfák. A termésük ízletes és tartalmas, és mivel törpe növekedésűek, ezért attól sem kell tartania, hogy a kicsi fán csak kevés gyümölcs terem – épp ellenkezőleg: optimális nevelés esetén a kis fák hajtásai csak úgy roskadozhatnak a gyümölcsöktől.
Hogyan válasszunk gyümölcsfát a balkonra?
Nos, ez sem bonyolult kérdés, de ahhoz, hogy ne vesszen el a rengeteg fajta és információ között, segítek Önnek a választásban. Nézze meg, hogya az adott fajta mekkorára fog nőni, hiszen kicsi és kicsi között is van különbség. Vannak fajták, amelyek valóban csak 1,5-2 méteres magasságot érnek el, és vannak, amelyek 2-3 méteresek is lehetnek.
Fontos a fa átmérőjéről is beszélnünk, hiszen egy oszlopos, karcsú almafa kevesebb helyet igényel, mint egy széles habitusú fügebokor. Bár a balkongyümölcs fajták egyre nagyobb része önbeporzó, és nincs szüksége pollenadóra ahhoz, hogy gyümölcsöt hozzon, érdemes azért utánanéznie annak, hogy az Ön által választott fajtának milyenek a beporzási tulajdonságai. A legtöbb cseresznye-, kajszi- és őszibarack fajta önbeporzó, de általában az alma- és a körtefajtáknak szükségük van pollenadóra – persze ez nem általános szabály.
Ha csak egy fa fér el a kertben, akkor se búslakodjon, hiszen akkor Önnek való a kombifa, amelynél egy alanyra több fajtát is oltottak – ezáltal az egy fán belüli különböző fajták képesek egymást beporozni és ezáltal termést érlelni.
A legjobb dézsás dísznövények a balkonon!
Hová ültethetők még a balkon gyümölcsfák?
• városi lakások, tömbházak balkonjaira
• társasházi belső kertekbe
• kisméretű előkertekbe • apró hátsókertekbe
• kertesházak teraszára dézsába ültetve
• kertesházakhoz tartozó üvegházba, télikertbe
• irodaházak belső udvarába, díszkertjébe
• utcafrontokra
Gyümölcsfák nevelése
A neveléshez mindenképpen szükséges egy nagy méretű konténer. Figyeljen arra, hogy ne próbálja meg a kis fát beszuszakolni kicsi konténerekbe, csak azért, mert így több növény fér el a teraszon. Egy kis fának is kell hely. Ezt fontos szem előtt tartani. Ha a növény még nagyon fiatal, amikor megvásárolja, nyugodtan tartsa kisebb cserépben, de ha elkezd fejlődni, fokozatosan ültesse nagyobb konténerbe.
Ha a választott konténer kicsi, nem csak nekünk fog bosszúságot okozni a szél miatt folyamatosan boruló növénytenger, hanem a növényeknek is rossz állapot ez, hiszen nem tudnak megfelelően fejlődni. A konténer anyaga sokféle lehet. A műanyag nem környezetbarát megoldás, de annyi előnnyel rendelkezik, hogy könnyű, ezáltal könnyű emelni és szállítani is az ebbe ültetett fácskát.
Jó megoldás lehet a fából, vagy agyagból készült konténer is. Ha nincs vízelvezető lyuk a cserép alján, tegyen róla, hogy legyen, hiszen ennek hiányában berohadnak a gyökerek. Amíg a fácska fiatal, érdemes egy törzsnevelő pálcát vagy karót a törzs mellé helyezni és segíteni neki abban, hogy szép, egyenes törzset neveljen. A pálca vagy karó később persze eltávolítható, ha a fa már megerősödött.
Olvassa el a cikkemet a balkonon a legjobb forróságtűrő növényekről!
Arra felhívom a figyelmet, hogy nagyon fontos a nyári és a téli védelem. Megkérdezhetik, hogy miért, hiszen ezek a gyümölcsök a kertben sem igényelnek különösebb nyári vagy téli odafigyelést. Nos, ezek a fák abalkonon vagy a teraszon konténerben élnek. Ez egy mesterséges közeg nekik, ahol némileg korlátozott a növekedésük. A kertben szabadföldbe ültetett fák gyökerei addig terjeszkedhetnek, ameddig csak akarják, de a konténeres gyümölcsfáknál más a helyzet.
A gyökér mindemellett egy érzékeny része a növényeknek, ezért különös gonddal kell viseltetni irántuk. A legfontosabb, hogy rendszeresen öntözzük őket, hiszen a konténerből gyorsan elfogy a kijuttatott vízmennyiség. Nyáron ne engedjük, hogy felforrósodjon a közeg, ezért, ha lehet, tegyük a konténert árnyékosabb részre é tegyünk a földre mulcsot, hogy ne száradjon ki olyan gyorsan. Télen pedig a kemény, fagyos napokon és éjszakákon takarjuk a konténert, ne hagyjuk, hogy átfagyjanak a növény gyökerei.
Alma
A balkonalmákra jellemző a karcsú termet és nagyfokú betegségellenállóság. A Ballerina sorozat tagjai az egész világot meghódították kompkat méreteikkel és rengeteg termésükkel. Fájuk erős és ellenálló. Nagyszerű fajta a ’Derdan’ és a ’Waltz’ is.
Rendeljen kertészetemből törpe almafajtákat!
Körte
A törpe körtefa igazi kuriózum a kertben, hiszen gazdag tavaszi virágaival, fényes, dekoratív leveleivel akár dísznövényként is megállja a helyét. Kedvelt körtefajta például a ’Baby Dragon’.
Itt megtekintheti kertészetem balkon körte kínálatát!
Cseresznye és meggy
Számos cseresznye létezik már a balkongyümölcsök repertoárjában, hiszen nagyon könnyen nevelhető faj, és rengeteg termést képes megérlelni megfelelő nevelés mellett. Kedvelt törpe cseresznyefajta a ’Szilvia’ oszlopos cseresznye, a ’Baby Cherry', vagy az öntermékeny ’Lapins’ fajta. A meggyfajták közül ajánlom balkonra a ’Baby Sour Cherry’ fajtát.
Rendleljen kertészetemből balkonra való CSERESZNYE és MEGGY fajtákat!
Szilva
A szilva az a gyümölcs, amely rengeteget ad, mégis akkor is, ha nagyon keveset kap. Persze nem az a cél, hogy minimumon tartsuk őket, ezzel csak azt akartam érzékeltetni, hogy nagyon alacsony igényekkel bírnak. Még csak metszeni is csak ritkán kell őket, és a legtöbb balkonfajta öntermékeny. Mivel azonban sok fajta alternanciára hajlamos, ezért érdemes néha megritkítani a gyümölcsöket, hogy ne terheljék túl a növényt. A ’Gold Dust’ és az ’Opal’ fajták is kiválók.
Ha érdelkődik a törpe szilvafajták iránt, itt megnézheti kertészetem kínálatát!
Őszibarack és sárgabarack
Ha egyszer az ember megkóstolta a saját fájáról szedett barackot – legyen az kajszi vagy őszibarack – akkor már sosem fog neki ízleni a hipermarketekben árult gyümölcs. Az őszibarack és a kajszibarack is könnyen nevelhető balkonon, azonban a kora tavaszi fagyok bánthatják őket, mert viszonylag korán virágoznak.
Ezen a linken elérhető a kertészetemben kapható törpe őszibarack fajtakínálat, itt pedig a kajszifajtákat nézheti meg!
Ezekben az időszakokban érdemes letakarni a fát vagy fagymentes helyre vinni. Bár nagyon nehét választani, de jó balkonfajták a ’Comapcta’ és a ’Bashful’ kajszi, valamint a ’Silver Prolific’ nektarin fajta.
Füge
A füge egy mediterrán eredetű gyümölcs, amely az utóbbi években nagyszerűen megnevelhető hazánkban. Számos fajta elérhető, ezek között vannak terebélyesebb és kisebb fajták, valamint éretten barna, sárga és lila gyümölcsűek. Érdemes bokorként tartani, hiszen ez füge természetes előfordulási formája. Ha bokorként neveli, akkor viszont találjon neki nagy helyet, hogy valóban pompázhasson balkonján.
Tekintse meg a kertészetemben kapható fügéket!
Ajánlom a ’Botanikus kert’ és a ’Brown Turkey’ fajtákat. Ha kedvet kapott a balkonon és teraszon való gyümölcsneveléshez, akkor vágjon bele, hiszen rengeteg örömet képes adni a saját gyümölcs nevelése.
Tekintse meg kertészetem balkon gyümölcs kínálatát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!
képek forrása: alma, balkon gyümölcsfák, szilva, balkon alulnézetből, oszlopos gyümölcsfák