Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Tökéletes díszfa és gyümölcsfa egyben: a birs!

A hazai kertbarátok közül sokan idegenkednek a birs ültetésétől, pedig ez a fa a hazai klímán is tökéletesen megél, ráadásul csodálatos megjelenése vetekszik egy díszfáéval. Nem beszélve arról, mennyire dekoratív, gyümölcse pedig milyen ízletes és különleges. Nem véletlen, hogy már évezredek óta jelen van a köztudatban és a világ számos pontján fogyasztják előszeretettel a semmihez sem hasonlítható ízvilággal rendelkező finomságot.

Kompakt mérete miatt szinte nincs olyan kert, ahol ne férne el, ráadásul könnyen központi látványelem válik majd belőle és a szüret sem lesz megterhelő. Emellett pedig kevesen tudják, hogy bódító, különleges illata minden ősszel belengi majd a birtokát. Megmutatom, mi mindent érdemes tudni erről a fafajtáról!

Hazánkban a kora középkorban jelent meg a birsfa

Alapvetően Afganisztán, Örményország, Grúzia és Irán területén számít őshonosnak ez a fafajta, ám igen hamar elterjedt a Földközi-tenger keleti partvidéke menti országokban is, ahonnan már nem kellett sok ahhoz, hogy Magyarországon is gyökeret eresszen.

Feljegyzések szerint az első itthoni említése a kora középkorra tehető, ám rendszeres fogyasztásával kapcsolatban csak az 1600-as évekből származnak az első bizonyítékok. Érdekes, hogy a magyar elnevezésével kapcsolatban semmilyen bizonyíték nincs. Ám ennek ellenére tény az, hogy gond nélkül nevelhető a hazai kertekben is.

Ami azonban bizonyos, hogy ide kattintva megtekintheti kertészetem teljes birsalma választékát.

A birs felhasználási módjai

Érdekesség, hogy nem csak jól ismerték annak idején ezt a gyümölcsöt, de igen korán rá is jöttek a sokoldalú felhasználhatóságára. Olyannyira, hogy egy antik római szakácskönyvben már birsalmával készített fogásokat találtak a régészek, amelyben például mézben párolását vagy póréhagyma hozzáadását is javasolják.

A mai napig igen gazdag felhasználási lehetőségeket tartogat magában egyébként ez a gyümölcs, hiszen kompótok, lekvárok, levesek, desszertek és köretek tökéletes alapanyagául szolgál, nem beszélve a méltán népszerű birsalmasajtról.

Birsalma vagy birskörte?

Ha most azt gondolja, két különböző gyümölcsről van szó, téved, ugyanis a birskörte és birsalma egy és ugyanaz! A birs alakja ugyanis lehet almára vagy körtére emlékeztető is. További érdekesség, hogy ugyanaz a fa két különböző évben képes hol ilyen, hol olyan alakú gyümölcsöket teremni.

A birs növényvédelmi teendőiről itt olvashat bővebben

A birs gondozása

Ültetésénél arra kell figyelni, hogy lehetőleg védett helyet válasszon a számára. A nem túlzottan kötött, nedvességben gazdag talajt kedveli, a nyári kánikulában pedig rendszeres öntözést igényel. A birsfa fagyállósága kiváló, így a zordabb teleket is gond nélkül átvészeli, emiatt nem kell aggódnia. A metszés lényeges szempont mind a esztétikája, mind pedig a termés gazdagsága kapcsán.

A ritkításnál arra kell odafigyelni, hogy a lombozat belső részei is megfelelő napsütéshez jussanak. A metszéssel egybekötve gondoskodni kell a gyökérsarjak eltávolításáról is. Egy korábbi bejegyzésemet a metszés témájával kapcsolatban ide kattintva olvashatja el. 

A birs jótékony hatásai

A birs az egyik legmagasabb pektintartalommal rendelkező gyümölcs, így kiemelten jó hatással van az emésztésre, ráadásul remek görcsoldó és fájdalomcsillapító hatása van a belőle készült főzetnek. A nyers gyümölcs C-vitaminban gazdagabb mint például az alma, ám hőkezelve ez jelentősen csökken. Található benne A-, valamint többféle B-vitamin is, az ásványi anyagok közül pedig kiemelendő vas- és magnézium-tartalommal rendelkezik. Mindezeken felül igen gazdag jótékony rostokban is.

Amennyiben Önt is kedvet kapott a birs elültetéséhez, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Birsfa csemete rendelés

Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!

Tartalomhoz tartozó címkék: birs