A levendula egy kedvelt dísznövény, melynek erős, nyári napokon messziről érezhető illatát sokan kedvelik. Ebben a cikkben most nem az ültetetése, gondozása vagy épp társítása kerül előtérbe, hanem a tényleges felhasználása és annak sokszínűsége, hiszen nem csupán egy dísznövényről van szó, hanem magának tudhatja a gyógy- és fűszernövény címeket is.
A következőkben a közönséges vagy keskenylevelű (Lavandula angustifolia), valamint az angol (Lavandula intermedia) levendulákról lesz szó.
A levendula ismert gyógynövény. Gondozását és legfőbb tulajdonságait megismerheti ebben a cikkemben!
A levendula gyógyhatásai
A levendula a legismertebb gyógynövények közé tartozik, az ókorban is ismerték jótékony hatásait. A rómaiak és görögök a fürdőkben gyakran alkalmazták az illatos növényt, a középkorban pedig úgy tartották, hogy a levendula megvéd a pestistől, ezért a korabeli Angliában kis csokrot viseltek a csuklójukon a járvány idején.
A növényt Európába a rómaiak hozták be, majd a középkorban szerzetesrendek segítették az elterjedését. A mai Magyarországon Tihany és Pannonhalma híres az ültetvényeiről, ahol kiemelkedő hatóanyagtartalmú növényeket termesztenek.
A levendulát a mediterrán kertek növényeiként tartják számon, de nem csupán egy egyszerű dísznövény.
A mediterrán növényekről Tunézia is tud mesélni. Ismerje meg növényeit itt!
A gyógynövény hatóanyagai közé tartozik az illóolaj, csersav, keserűanyag, de hatásspektruma igen széles. Idegnyugtató hatású a növény illatanyaga, teája egyaránt, csökkenti a fejfájást és a stressz hatásait.
Fontos megjegyezni, hogy a gyógynövények, így a levendula alkalmazása előtt kérjük ki szakember véleményét, hogy teljes biztonsággal alkalmazhassuk. A levendula nyugtató gyógyhatását kiegészítik, erősítik a következő gyógynövények: citromfű, macskagyökér, komló, orbáncfű.
Az ellazító fürdő, vagy masszázs még pihentetőbb, ha levendulát használunk. Alvászavarok esetén illatpárnába helyezett virágai, vagy aromalámpába csepegtetett illóolaja segíthet.
A levendula szárítva hosszú ideig megőrzi aromás illatát!
Válogasson kertészetem széles levendula kínálatából!
Immunerősítő, gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatása miatt erősíti az immunrendszert. Rovarcsípések után használva megnyugtatja a bőrt, kisebb sebek gyógyítására, fertőtlenítésére is kiváló. Izomfájdalmakra, ízületi gyulladásokra is gyógyír. Jót tesz az emésztésnek, fokozza az epetermelést, és serkenti az emésztést.
Szélhajtó, görcsoldó hatású, ezért étkezésünkbe nem csak az íze miatt érdemes beiktatni. Használható fűszerként édes, és sós ételekbe egyaránt, virága ehető. Bőrápoló hatású, gyógyítja a gyulladt, pattanásos bőrt, ekcémára és pikkelysömörre is gyógyír. Hajmosás után öblítsük le levendulateával a hajunkat, a zsíros, korpás fejbőrt egészséges egyensúlyát helyreállítja.
A levendula olaj könnyen beszerezhető, párologtatóba csepegtetve pedig otthonunk hangulatát is meghatározhatja.
Levendula szárítása
A levendulát az esetek többségében nem frissen, hanem szárítva használjuk fel, ahhoz pedig, hogy hatóanyagait megőrizze, elengedhetetlen a megfelelő betakarítás és szárítás. A levendulát virágzati szárral együtt gyűjtsük, akkor, amikor a virágok még nem nyíltak ki, így megelőzhető, hogy a szárítás során lepotyogjanak.
A szár hossza legyen legalább 20 centiméter, de az sem baj, ha hosszabb. A begyűjtött levendulát osszuk maréknyi csokrokra és a szárnál kötözzük össze és fejjel lefelé lógatva akasszuk fel. Ezután következhet a szárítás, melynek helyéül szellős, fénytől, portól és esőtől védett helyet válasszunk, ahol 2 hétig történjen a szárítás.
Amikor a levendula kiszáradt, akkor a szárról lemorzsolva a virágbimbókat papírtasakban tároljuk fénytől védett helyen a felhasználásig.
A levendula szárítása egyszerű feladat, csupán a megfelelő helyet nehéz megtalálni a számára.
A levendulához hasonlóan szárítjuk a citromfüvet is, melyről itt olvashat többet!
Levendula tea
A levendula erős íze miatt teaként fogyasztva kevesek kedvence, de ez a tea alkalmas párologtatásra, ugyanis a meleg, illatos gőz kedvezően hat egyrészt az arcbőrre, másrészt megfázásos tünetek esetében enyhítheti a panaszokat.
Hozzávalók:
- 2 dl víz
- 2 teáskanál friss vagy 3 teáskanál szárított levendula virág
- Ízlés szerint cukor, méz, citrom
A levendulateához 2 dl forró, de nem forrásban lévő vizet öntsünk 2 teáskanál friss, vagy 3 teáskanál szárított levendulavirágra. Ezután a szűrjük át és ízlésünknek megfelelően ízesítsük. Ha párologtatásra használjuk, arányosan növeljük ezt mennyiséget.
A levendula tea erős illatáról és aromájáról ezer közül is felismerni.
Gyógyhatású tea készíthető a zsályából is, melyet itt ismerhet meg jobban.
Pihentető levendulás fürdősó
A levendulás fürdősó nyugtató, kényeztető hatása ismert, de egy ilyen fürdő után az alvás is könnyem, azonban nem csak fürdőzéshez, hanem lábunk kényeztetéséhez, áztatásához is használhatjuk.
Hozzávalók:
- 100 g tengeri/parajdi/ himalája só
- 1 csomag szódabikarbóna
- 1-2 evőkanál szárított, aprított levendulavirág
- 2 evőkanál olíva- vagy mandulaolaj
- 5 csepp levendula illóolaj
Az elkészítés nem bonyolult először keverjük össze a száraz hozzávalókat, majd adjuk az illóolajat, az olíva- vagy mandulaolajhoz. Az olajt vegyítsük el a száraz keverékkel, majd tegyük egy szebb befőttesüvegbe. 1-2 napig hagyjuk összeérni, utána használható.
Méregtelenítő, bőrápoló hatású kozmetikumot kapunk, ami a lelkünknek is jót tesz. Adjunk a vízhez egy evőkanállal ebből a keverékből, és élvezzük a pihentető fürdőt!
A levendulás fürdősó segíti az ellazulást egy hosszú nap után.
Levendula szirup
A levendula szirup sütemények, limonádék és akár még koktélok ízesítésére is alkalmas, erős íz- és illatanyagai már kis mennyiségben is jól érezhetők, így már néhány deciliter szirupot sokáig hasznáhatunk.
Hozzávalók:
- 2,5 dl víz
- 125 g cukor
- 1 evőkanál friss levendula virág
A vizet és a cukrot tegyük egy nagyobb lábasba, é közepes hőfokon melegítsük, amíg a cukor elolvad, ezután tegyük bele a virágokat, majd főzzük addig, amíg gyöngyözni kezd. Ezután egy sterilizált üvegbe töltsük egy szűrőn át. Hűtőben tartva 3-4 hónapig használhatjuk fel.
A levendula sok jó tulajdonsága mellett kiváló rovarcsalogató növény is!
A beporzóbarát és rovarbarát kertről itt olvashat többet!
Levendula szörp
A levendula szörp a sziruptól kissé eltér főként ízesítésében és eltarthatóságában, így ha a téli hónapokban is szeretnénk érezni az ízét, készítsünk szörpöt. A levendula szörp a bodzaszörphöz hasonlóan készül és tárolási ideje is hasonló.
Hozzávalók:
- 150-200 g friss levendula virág
- 2 kg cukor
- 2 l víz
- 1-2 db citrom felkarikázva (ízlés szerint)
- 1 ek citromsav
A vizet, a cukrot, a felkarikázott citromot és a citromsavat egy nagy lábasba tesszük, majd felforraljuk. A levendula virágokat egy másik lábasba tesszük és leforrázzuk a cukros-citromos forróvízzel, majd egy napig lefedve állni hagyjuk. Ezt követően leszűrjük, felforraljuk és melegen üvegbe töltjük.
Nézze meg az alábbi videómat, amelyben a levendulákról beszélek egy rádióműsorban!
Válogasson kertészetem levendula kínálatából, hogy Ön is kipróbálhassa ezeket az ötleteket!
Levendula aromapárna
A levendula nyugtató hatása miatt gyakran kerül kisebb illattasakokba, párnákba de egyre elterjedtebb az aromapárnaként való használata, sőt vannak kifejezetten levendulás szempárnák, melyeket már néhány perces relaxáció során is használhatunk. Ha van némi kézügyességünk, akkor magunk is elkészíthejtük a saját ilyen párnánkat.
Hozzávalók:
- Vászon vagy filc anyag
- 250 g rizs
- Levendula illóolaj
- 1-2 evőkanál szárított levendula virág
- Tű, cérna, olló
Az elkészítés során az anyagból vágjuk ki a párnánk két oldalát, majd a széleket varrjuk össze, egy kivételével. A rizsre cseppentsünk 3-5 csepp levendula olajat és keverjük közé a szárított virágokat is.
Nyugtató hatású gyógypárnát is készíthet belőle!
Ezt a keveréket töltsük a párnába és varrjuk el a szélét. A rizs miatt hidegen vagy akár mikrohullámúsütőben is felmelegíthetjük a párnát, ez utóbbi esetben illatanyagi még inkább felszabadulnak.
Ön mire használja a levendulát? Ha még nem próbálta hatásait, érdemes tennie egy próbát, hiszen nem hiába az egyik legkedveltebb gyógynövény!
Tekintse meg kertészetem levenduláit és rendeljen erre a linkre kattintva!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!