Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

A paraszti kertek növényei: A szarkaláb és amit annak hiszünk

A szarkalábak (Consolida sp.) laza, lilás-kék, fehér, rózsaszín színvilágú virágaikról könnyen felismerhetőek, azonban nem csak ezeket a növényeket illetik ezzel a névvel, hanem a sarkantyúfüveket (Delphinium sp.) is, így ebben a cikkemben ezt a két növénycsoportot ismerjük meg közelebbről, nem csak megjelenésük és gondozásuk, hanem kertben való felhasználhatóságuk alapján is.

A szarkaláb fajok és fajták tökéletes társnövényei a rózsáknak!

Olvassa el a cikkemet a rózsatársítás alapjairól!

Szarkalábak, melyekkel biztosan találkozunk

A szarkalábak között három olyan faj van, amellyel biztosan találkozunk, még akkor is, ha pontosan nem tudjuk meghatározni őket. Fontos tulajdonságuk, jellegzetes sarkantyús virágaik mellett az erősen szeldelt levélzet, mely alapvető különbség a sarkantyúfűvel (Delphinium) szemben.

Az első a keleti szarkaláb (Consolida orientalis), mely egy Európában honos faj, bár innen Észak-Amerikába behurcolták. A keleti szarkaláb tavasz végén, nyár elején virágzik, tehát május-júniusban. Magassága igen változó, de legtöbbször eléri a 80 centimétert. Egynyári (egyéves) növény, így a virágzást követően magot érlel, majd elpusztul, következő évben pedig magról fog az új növény kihajtani. Kertekbe is gyakran bekerül ez a faj.

A keleti szarkalábat gabonatáblák, mezőgazdasági utak mellett gyakran megtalálhatjuk.

Második a sorban, legalábbis az ismertséget tekintve a vetési vagy mezei szarkaláb (Consolida regalis), mely hazánkban nem volt honos, de a mediterrán területekről végül eljutott hozzánk is. Magassága nem haladja meg az 50 centimétert, virágzási ideje hosszú, így májustól egészen szeptemberig találkozhatunk virágzó példányokkal. Fontos tudni, hogy egy mérgező növény, mely a növényevő állatoknál okoz problémát, elsősorban a szarvasmarhák és lovak esetében. A kertekbe ritkán kerül be.

Amilyen szép, olyan veszélyessé tud válni a növényevők számára.

A harmadik és talán a legismertebb az egynyári szarkalábak közül a kerti szarkaláb (Consolida ajacis), mely Eurázsiában honos növényfaj, de kedvelt díszkerti növény is. Virágzásai ideje májustól júliusig tart, így viszonylag hosszú időn át gyönyörködhetünk különleges megjelenésű sarkantyús virágaiban. A mezei vagy keleti szarkalábtól eltérően nem csupán kékes színű virágokkal díszít, hanem fehér és rózsaszín árnyalatokkal is, így színesebbé varázsolva virágágyainkat.

A kerti szarkaláb rózsaszín változatai igazán magával ragadóak!

Hogyan gondozzam a kerti szarkalábat?

A szarkalábak környezeti igényeiket figyelembe véve nagyon fontos a világos, napos fekvés, így kellő fény jut a növénynek. Hasonlóan fontos a megfelelő talaj kiválasztása, itt a fő szempont az, hogy ne legyen erősen kötött, pangó vizes, hanem inkább laza szerkezetű, jó vízáteresztőképességgel rendelkezzen. A megfelelő fény- és talajviszonyok fontosak, mivel a csigák előszeretettel károsítják, a számukra kedvező környezet megnehezíti a növényünk védelmét.

Mivel magasra megnő (50-70 cm), így szükség esetén kisebb támasztékot készíthetünk növényeinknek, vagy vegyesen telepítjük rózsával, melyre „rátámaszkodhat’. Az elvirágzást követően másodvirágzásra ösztönözhető, ha visszametsszük, de érdemes meghagyni néhány növényt magnak, így jövő tavasszal ismét lesz frissen kihajtott szarkalábunk.

A kerti szarkaláb különböző színváltozatai jól mutatnak vegyes kiültetésekben!

Hogyan helyezzem el és használjam a kertben a kerti szarkalábat?

A kerti szarkaláb nem csak látványos egynyári virág, hanem tökéletes vágott virág is, telepítésekor, más hasonló tulajdonságú növényekkel is kombinálhatjuk. Egynyári ágyásokban és vegyes, évelőket, valamint cserjéket felvonultató virágágyakban egyaránt helyet kaphat, így széles skálán mozognak társításának lehetőségei.

Van három kiemelkedő növény csoport, melyeket a kék és fehér színű változatok jól ellensúlyoznak, ezek rézvirágok (Zinnia), oroszlánszájak (Antirrhinum) és a kerti pillangóvirágok (Cosmos). Ezeken felül jól társíthatók kerekded és oszlopos habitusú cserjékkel, mint például a japán borbolyák.

A sárga, piros, rózsaszín árnyalatokat jól ellensúlyozza a szarkaláb kék színvilága!

A szarkaláb, ami mégsem szarkaláb

A szarkaláb mellett a cikk elején említettem a sarkantyúfüvet vagy Delphiniumot, mely bár rokon növény és sokan szarkalábként tekintenek rá, mivel megjelenésében igen hasonló, mégis vannak fontos különbségek, melyek megkülönböztetik például a kerti szarkalábtól.

Az egyik ilyen szembeötlő tulajdonság a levélzet, mely ellentétben a Consolida fajokkal, nem erősen osztott, hanem az egyes levelek jól kivehetőek. A másik szembetűnő különbség a virágzat és maga a virágforma, ugyanis a hosszú füzérvirágzatot sokszor telt vagy éppen tömvetelt virágok alkotják, melyek sűrűn ülnek egymás mellett. A virágszín fehér, lila, rózsaszín és kék lehet, illetve ezek színátmenetei, akár virágon belül is.

Kevésbé szembetűnő tulajdonság, hogy a legtöbb Delphinium fajta évelő, bár kétnyári és egynyári fajták is akadnak közöttük. Magasságuk igen termetesnek számít, hiszen virágzáskor a 1-1,2 métert is elérheti egy-egy növény.

A Delphinium-ok első ránézésre a csillagfürtök tömött virágzatát idézik!

A sarkantyúfű és a különleges árnyalatok

Számtalan nemesítő munkáját dicsérik a különleges megjelenésű Delphinium fajták, azonban van néhány olyan fajtasorozat, melynek tagjai igazán elképesztő színkombinációkkal büszkélkedhetnek, ilyen például a ’Guardian’, a ’Highlander’, a ’Magic Fountain’ és a ’Million Dollar’ fajtasorozatok, melyek mindegyike legalább három fajtát foglal magába.

A fajtasorozatok egyes tagjai túlmutatnak az alapszíneken és változatos kombinációkban tálalják azokat!

A sarkantyúvirág gondozása

A sarkantyúvirág, hasonlóan a szarkalábhoz napos, meleg fekvést igényel és jó vízáteresztő képességű talajt, mely tápanyagban gazdag. A magassága miatt, mindenképp célszerű szélárnyékba, vagyis szélvédett fekvésbe telepíteni, így az egyre gyakoribb viharos szelek nem tesznek később kárt bennük.

A fővirágzása júniusban van, ezt követően visszavágva augusztus végén – szeptemberben számíthatunk egy másodvirágzásra. Mivel legtöbbjük évelő, így az ősz beköszöntével egy laza lombos takarással készíthetjük fel a télre.

Nem hosszú életű növény 3-6 évig él, de magról az egynyári szarkalábhoz hasonlóan könnyen felújul, de hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek a harangláb (Aquilegia) fajták is.

A sarkantyúvirág nem csak gazdag virágzása, hanem termete miatt is feltűnő jelenség.

Hogyan helyezzem el és használjam a kertben a sarkantyúvirágot?

A Delphiniumok kifejezetten nagytermetű növények, melyek virágágyaink háttérnövényeiként csodálatos nyár eleji virágdíszek, melyeket szintén alkalmazhatunk vágott virágként is. Társítása mindig vegyük figyelembe a választott fajta kifejlett magasságát és virágzási idejét.

Mindig törekedjünk arra, hogy legyen vele egy időben nyíló virágunk, mint például a csillagfürt vagy illatos bazsarózsa, valamint olyan, mely virágzásban váltja, ilyen például a szakállas írisz, de akár a pompás kúpvirág is, mely évelő és nyár közepétől egészen októberig díszít, így már egy növénnyel is létrehozhatunk egy izgalmas átmenetet. Funkcióját tekintve háttérnövény, mely nagyobb termetű fák, cserjék előterében is jól érvényesül.

A társítás során a választott fajtánk színe mellett érdemes a virágzási időkkel is játszani!

Legyen szó a valódi szarkalábról vagy éppen a szarkalábként elhíresült sarkantyúvirágról, mindkét növény esetében igaz, hogy telepítésükkel vidéki hangulatot hoznak a kertbe, sokszínűségüknek köszönhetően pedig szinte az összes kerttípusba helyet szoríthatunk nekik anélkül, hogy tönkre tennék az összhatást.

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!