A márciusi emelkedő hőmérséklet kisebb esőzésekkel párosítva kedvező feltételeket biztosít a virágfertőző moníliának. A virágzó csonthéjasok, például a kajszi virágzásának idején még elvégezhető a tavaszi permetezés, hiszen a fehér virágokkal borított fák ekkor vannak leginkább kitéve a fertőzésnek. A megelőző védekezésként elvégzendő permetezést különösen most indokolt elvégezni, ha esetleg elmaradt a tavaszi lemosó permetezés.
A kajszi mellett, a meggyet is fenyegeti a virágfertőző monília (Monilia laxa). A gombafertőzés meggyfákon jelentős kárt okoz virágzáskor, sőt egészen sziromhullásig elhúzódhat. A gomba szaporító képleteit, a konídiumokat az eső, a rovarok és a fertőzött virágrészek is terjeszthetik.
Ezek a szaporítóképletek a virágzatra jutva megfertőzik a virágokat, majd a fiatal hajtásokat is. Ezért is javasolt virágzás kezdetétől a hajtáskezdemények megjelenéséig – így általában három alkalommal is – elvégezni a megelőző permetezést. A készítmények kijuttatásánál törekedjünk arra, hogy a permetlé teljesen befedje a rügyeket és virágokat, esetleg tapadásfokozó adalékanyagot is alkalmazhatunk.
A házikertekben engedélyezett III. kategóriás készítmények közül a virágfertőző monília terjedésének megfékezésére ajánlom a felszívódó hatóanyagú Chorus 50 WG gombaölő permetezőszert vagy a kombinált hatóanyagú Signum WG gombaölő permetezőszert.
A moníliás betegségről bővebben korábbi cikkemben olvashat:
Mit érdemes tudni a moníliás betegségről?
Permetező szerek:
Chorus 50
Signum WG
Utolsó frissítés: 2025