A szobanövények tartása gyakran egy igen nehéz tevékenység tud lenni. Sokan küzdenek azzal, hogy hiába szeretik a növényeiket, és szeretnének orchideákkal, fikuszokkal, páfrányokkal teli lakást, és konténeres növényekkel teli kertet, mégsem tudják őket megtartani túl sokáig – a növény a rengeteg szeretet ellenére is tönkremegy és már-már hallják a rokonok vagy barátok közelgő megjegyzését: ’Na, ezt is elpusztítottad?’ Közben pedig ott a szomszéd, aki láthatólag semmit nem tesz a növényeiért, mégis minden zöld hajtás él és virul nála?
A cserepes növények figyelmet igényelnek
Igen, ez tényleg kellemetlen érzés tud lenni. Ezért gondoltam azt, hogy ebben e bejegyzésben segítek mindenkinek, aki hasonló problémákkal küzd, ugyanis vannak olyan apró kis trükkök, amelyekkel igenis életben tartható a szobanövényünk – sőt, nemhogy életben tartható, hanem jól is fogja magát érezni – akár a kertben, akár a lakásban.
A kezdetek
Általában úgy jutunk cserepes növényekhez, hogy kapjuk vagy vásároljuk őket. Ilyenkor sokan abba a hibába esnek, hogy azzal a lendülettel, ahogy megkapták, máris a végleges helyükre teszik őket. Ám ez sokszor végzetes hiba lehet. Először is vegyük le róluk a védő celofánt vagy fóliát. Ez csak reklámanyag és annyi a funkciója, hogy védje a növényt a sérülésektől, egészen addig, amíg a végső felhasználóhoz nem kerül. Segítségével nem törik a növény és szállítani is könnyebb. Tehát az első dolgunk, hogy ettől megszabadítsuk.
Ismerjük meg igényeiket!
Az átültetés
A másik fontos dolog az átültetés. Általában az a jellemző, hogy a kereskedelmi egységek tőzegbe ültetve adják el a növényeket. Ez a tőzeg tökéletes arra, hogy ideig-óráig ’ellegyen’ benne a növény, de hosszú távon nem megfelelő. Miért használják mégis? Nos, erre a kérdésre egyszerű a válasz, ugyanis a tőzeg egy nagyon könnyű és puha anyag, ami stabilan tartja a növényt a konténerben, valamennyi vizet is felfog, emellett könnyen megszárad, és segíti a szállítást. Szállításnál fontos a könnyű termék, ezt veszik figyelembe.
A szukkulensek csak kevés öntözővizet kívánnak
Azonban ha már Önnél van a növény, legyen az elsők között az átültetés! Ehhez szüksége lesz egy legalább akkorra konténerre, amelyben eddig volt a növény, de célszerű valamivel nagyobbat választani. Nézze meg, hogy vannak-e lyukak a cserép alján, ugyanis a felesleges víz ezeken keresztül távozhat. Ha ez nincs meg, akkor a növény gyökere könnyen berothadhat.
Válasszon megfelelő virágföldet!
Mondhatnám, ezen áll vagy bukik minden. Nem elég a kertből összekaparni egy kis földet, ugyanis a legtöbb növény – a szobanövények főleg – igen kényesek a föld minőségére. Gyakran speciális földre van szükségük, például a kaktuszoknak laza talaj szükséges, a hortenziáknak savanyú talaj, a citrusféléknek magas vas tartalmú talaj, és még sorolhatnám.
Erre a linkre kattintva válogathat a kertészetem tápoldat kínálatából!
Ezért fontos, hogy megfelelő minőségű virágföldet használjon. Az ültetésnél pedig óvatosan vegye ki a növényt az eredeti konténerből. Laza mozdulatokkal segítse ki a földlabdát, vigyázva arra, hogy a gyökerek ne sérüljenek. Ha a növény gyökerei már olyan erősen átszőtték a talaj, hogy szinte fehér a földlabda, akkor kicsit vágjon le belőlük, lazítsa meg őket. Az új konténer aljára tegyen lazább közeget, például sódert vagy kavicsokat, hogy könnyebb legyen a felesleges víz elvezetése.
Az évszakok változása a konténeres növényeknél sarkallatos pont
Ebben a cikkemben olvashat a szobanövények téli ápolásáról!
Ez után ültesse a növényt a cserépbe, vigyázva arra, hogy függőleges legyen, ne pedig ferde, illetve, hogy a gyökérnyak a cserép szegélyével egy szinten legyen. Az ujjaival tömörítse a talajt, de az ne legyen túl laza, és túl tömör sem.
Ismerje meg növényét!
Ez szintén egy fontos dolog. Érdemes utána olvasni a növényről, vagy a közeli kertészetben érdeklődni a tartásáról. Nem mindegy ugyanis, milyen körülmények között tartjuk, hiszen vannak fényimádó, vagy árnyékkedvelő növények. Vannak vízigényes és szárazságtűrő növények és még sorolhatnám. Jöhet a gondozás! Ha mindezeken túl vagyunk, akkor nincs más dolgunk, csak életben tartani a növényt.
Így nyaraltassa a szobanövényeit!
A konténeres növény kiültetése? Természetesen! A videómban erről beszélek:
Fontos innentől az öntözés és a tápanyagutánpótlás is. Míg a kertben elültetett szabadföldi növények nem szorulnak minden esetben gyakran öntözésre, és kicsivel jobban tűrik azt, hogy nem kapnak azonnal vizet, ez a konténeres növények esetében nem érvényes. Gondoljunk arra, hogy ezek a növények csak korlátozottan tudnak tápanyagot és vizet felvenni és a gyökerük terjedését megakadályozza a konténer. Ezért fontos, hogy rendszeresen öntözzük és pótoljuk a tápanyagot.
Ezeket a dezsás növényeket ajánlom a balkonra!
Téli-nyári ápolás
Nos, az előző témához kapcsolódva igen fontosak az évszakok a cserepes növények esetében. A szobanövényeknél persze ennek kisebb jelentősége van, hiszen vagy folyamatosan a lakásban vannak, vagy pedig nyáron kint vannak és ősszel bekerülnek. A teraszon vagy a kertben élő konténeres növényeknek azonban sokkal nehezebb a dolguk. Nyáron a forróságban a konténer fala könnyen felmelegedhet, és a gyökér megbetegszik vagy elpusztul.
A balkonon számos gyümölcsfa is nevelhető. A cikkemben róluk olvashat!
Nézze meg az alábbi videómat a minirózsa erkélyen tartásáról:
Ilyenkor fontos a gyökérzet, a konténer takarása, vagy árnyékban tartása. Sokat segít a rendszeres, kisebb adagokkal történő öntözés is. Télen pedig figyelni kell a meteorológiai előrejelzést, ugyanis a hideg napokon, fagyos éjjeleken a gyökér, a csak a konténer falától védett földlabda könnyen átfagy. Érdemes takarni, vagy pedig bevinni a növényt a lakásba, amíg a nagy hideg nem vonul el.
Ezeket a tanácsokat betartva sokkal könnyebb lesz a dolga a cserepes növényekkel!
A kertészetem széles virágföld választékot kínál. Ezen a linken megvásárolhatja őket!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!