Hasznos tudnivalók
A 'Ceglédi Piroska' kajszibarackfa - Extra méretű koros kajszibarack főbb jellemző
Jellemzői: A ’Ceglédi Piroska’ kajszit 1968-ban a ’Magyar kajszi C.1789’ és a ’Ceglédi Óriás’ keresztezésével állította elő Nyujtó Ferenc és munkatársai. A fajta töretlen sikerét mi sem mutatja jobban, hogy 1995-tól államilag minősített fő árufajtaként van számon tartva.
A fajta előnyös tulajdonságai közé tartozik, hogy virágzása középkorai, de elhúzódó így a kései fagyok kevésbé károsítják. E mellett pedig korán termőre fordul és megbízhatóan, gazdagon terem.
Fája középerős növekedésű és idősebb korban kissé szétterülő. Önmeddő fajta, így pollenadó telepítése szüksége a terméskötéshez. A gyümölcse a július közepén kezd érni, jellemzően a ’Magyar kajszi’ előtt 5-7 nappal.
A gyümölcs maga középnagy, súlya 45-55 g között változik. A héj alapszíne sárga, mely kárminpiros bemosódással díszített. A gyümölcshús sárga színé, kissé rostos, ám lédús. Elsősorban friss fogyasztásra használják, de feldolgozásra is alkalmas.
A mirobalan alanynak köszönhetően nagyon köves és nagyon száraz talajok kivételével mindenütt jól megél, a magas talajvizet és az átmeneti vízborítottságot is tűri, jobban, mint a vadkajszi alany.
A fagykárosodásra és a verticilliózisra érzékenyebbek, az oltványok gyorsabban fejlődnek, korábban termőre fordulnak, mint a vadkajszira oltottak.
Érésidő: Július közepe (Magyar kajszi előtt 5-7 nappal)
Porzói: Talajigény: Jó víz- és levegőgazdálkodású, enyhén meszes vagy semleges kémhatású, humuszban- és tápanyagban gazdag laza talaj ideális a számára.
Fény- és hőigény: Nagy fényigényű növény, árnyékolását kerülni kell. Hőigénye közepes, de a szélsőséges, fagyos időjárás kárt tehet a növényben. Tavasszal a kései fagyok károsíthatják a virág kezdeményeket.
Vízigény: Közepes vízigényű növény. 700-800 mm egyenletes eloszlású csapadékmennyiséget igényel, azonban a termések lehullását elkerülhetjük ha a fiatal fákat hetente 2-3 alkalommal, míg az idősebbeket hetente egy alkalommal bőségesen beöntözzük.
Ültetési idő: Szabadgyökerű gyümölcsfa március-április, valamint október-november. Konténeres gyümölcsfa márciustól novemberig vagy fagymentes időben akár télen is.
Gondozás: Téli lemosó permetezésre van szüksége, mely rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban történik, esetleg március elején.
Az őszi lemosó permetezés ideje hasonló körülmények között november – december. Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, úgy növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.
A kajszi esetében nem a több éves vesszők is termőképesek, így ezek is fennhagyhatóak. A pirosbimbós állapotban kezdődhet a kajszi fák metszése és szükség esetén a vegetációs időszakban is el lehet végezni.
A vázág végén hagyjuk meg a termővesszőket-és gallyakat, azok konkurenseit távolítsuk el. A korona felső részét erőteljesen alakíthatjuk, itt a leggyorsabb a megújulás.
Kártevők, betegségek: monília, gyümölcs szürke rothadás (moniliózis), gnomóniás levélfoltosság, sharka vírussal szemben kevésbé érzékeny
Fontos tudni:
Védett tartalom
A biztonságos és bőséges termés érdekében porzópár szükséges. Kattintson ide, és válassza ki a fajtához illő porzópárt.
------------------------------------------ o ------------------------------------------
Az extra méretű koros, már termőre fordult gyümölcsfáim jellemzően 1,2 – 4,2 méteres magassággal és kifejlett szép koronával rendelkeznek fajtól, fajtától, törzskörmérettől függően. Az ilyen méretű gyümölcsfák esetében a kertészeti szakmában már nem a magasság a mérvadó, hanem a kor vagy a fejlettség, amit az ilyen extra méretű kifejlett fák törzskörméretével határozunk meg. Így ha ezeknek a gyümölcsfáknak valódi értékére kíváncsi, akkor a törzskörméretet vegye figyelembe, és ne a magasságot. Ez az oka annak, hogy kertészetemben mi sem a fa magassági adatát adjuk meg.
------------------------------------------ o ------------------------------------------
Jó, de mégis mekkorák ezek a földlabdás vagy konténeres extra méretű már termőre fordult gyümölcsfák? Kattintson ide.
Mit jelent a törzskörméret? Kattintson ide.
Ceglédi bíborkajszi
Magyar kajszi
Pannónia
Bergeron
Kifejlett magasság: 5-6 m
Sor és tőtávolság: Legalább 4,5 m
Termésérés: Július közepe (Magyar kajszi előtt 5-7 nappal)
Vízigény: Közepes
Hő-és fényigény: Nagy
Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, feldolgozás