Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Goji bogyó a kertből: Így gondozzuk az ördögcérnát

A goji bogyóval számos helyen, legtöbbször aszalt formában találkozhattunk már, azonban most megmutatom, mi kell ahhoz, hogy ilyen gyümölcsöt szüretelhessen a kertjéből. Az első és legfontosabb a megfelelő növény kiválasztása, de ehhez tudnunk kell, mit keressünk, ugyanis a goji bogyó maga termés, a növényt ördögcérnának vagy angol nyelvterületről átvéve „wolfberry”-nek, vagyis farkasbogyónak is nevezik.

A Lycium nemzetségbe számtalan mérgező fajt tartozik, de a közönséges ördögcérna (Lycium barbarum) és a kínai ördögcérna (Lycium chinense), ez utóbbi az, melyet a kertészetek kínálatában is megtalálhatunk azonban ehetők.

Itt olvashat a növény botanikai jellemzőiről és felhasználási módjairól!

Környezeti igényei

Ahogy kertünk más növényeinél, úgy az ehető termésű ördögcérna fajoknál is fontos odafigyelni a megfelelő telepítési körülményekre. Ennek része a megfelelő termőhely kiválasztása. A növényünk a napos, száraz fekvésen tenyészik a legszebben, enyhe árnyékolást ugyan elvisel, de ezt jobb kerülni.

A bogyók száraz, meleg körülmények között a legjobb minőségűek, ha árnyékos helyre telepítjük, akkor a termésmennyiség csökken és a növény a kórokozókra is fogékonyabb lehet. A termőhely választás során fordítsunk nagy figyelmet a talajra, ugyanis a Lycium nemzetség tagjainak közös tulajdonsága, hogy enyhén meszes, könnyű vályogtalajokon fejlődnek a legjobban.

Erősen kötött, nedves vályogtalajok nem kedveznek a fejlődésüknek, sőt a gyökerek rothadását is okozhatják. Ebből is látszik, hogy vízigénye nem túl nagy, az új telepítést is csupán mértékkel szabad öntözni, nehogy a gyökerek károsodjanak. Ezeket összefoglalva elmondható, hogy egy nagy fényigényű, melegkedvelő, jó vízáteresztőképességű talajt igénylő, szárazságkedvelő növényről van szó.

A megfelelő termőhely kiválasztása minden növény esetében fontos!

Tápanyagutánpótlás

Az ördögcérna fajok esetében kevés adat áll rendelkezésre, milyen mennyiségű trágyát érdemes kijuttatni, egyáltalán szükséges-e. Házikerti körülmények között, ha talajunk legalább közepes tápanyagellátottságú (ezt kertünk többi növényéből kiindulva el tudjuk dönteni), akkor nem szükséges plusz trágya kijuttatása.

Abban az esetben, ha gyengébb a talajunk, akkor az ültetőgödörbe helyezzünk érett komposztott vagy marhatrágyát. A tápanyagbőség nem jelent egyet a gazdagabb terméssel, ugyanis ekkor a növény sokkal több hajtást és nagyobb lombozatot nevel, de termésből kevesebbet hoz.

Erre figyeljen, amikor kiülteti a növényét!

Metszése

Mivel gyorsan fejlődő, szabálytalan alakú cserje ezért metszése kiemelten fontos a megfelelő termésmennyiség eléréséhez, valamint a növény egészséges állapotának fenntartásához. Kezdő kertészek, illetve termesztésében nem jártas emberek számára is könnyebbséget jelent, hogy termést az az évi vesszőkön hoz, így akkor sem maradunk gyümölcs nélkül, ha túlságosan megmetsszük a bokrot.

A telepítés évében nem szükséges erőteljes visszametszés, de a második évtől már ritkító és fiatalító metszéseket be kell iktatni. A metszést a lombhullást követően ősszel vagy lombfakadás előtt tél végén, tavasszal végezze. Először a gyenge, sérült vagy egymást keresztező ágakat távolítsa el.

Ezután a megmaradt vesszőket a csúcstól nézve metssze vissza 20-40 cm-rel. Ezt követően nyár elején szükséges egy, a magasságát korlátozó metszés elvégzése, itt a felfelé törő vesszőket 7-10 cm metsszük vissza, így serkentve a több gyümölcsöt hozó oldalsó elágazások fejlődését. A metszéssel magasságát és oldalirányú kiterjedését is szabályozzuk, de ügyeljünk arra, hogy a bokrunk szellős maradjon, így a belső vesszők közül szükség esetén ritkítsunk!

A fontosabb metszési formái: A – Ernyőszerű, B-Három főág oldalaként, C- Oszlopos formájú

Gondozás a metszésen túl

Az ördögcérna elnevezés nem véletlen, hiszen számtalan gyökérsarjat hoz a növény, melyek eltávolítása plusz munkát ró a kertészre. Ezt kétféleképpen akadályozhatjuk meg vagy konténerben, tehát nagyobb cserépben, dézsában neveljük a növényt vagy jól körülhatárolt területen, akár gyökérgátló fóliával körbe burkolva.

Ha pedig ezeket a megoldásokat nem kívánjuk alkalmazni, akkor a sarjakat még fiatal korban távolítsuk el, így tisztán tartva a bokor környezetét. Ez a tisztántartás vonatkozik a gyomokra is, ugyanis a gyorsan fejlődő gyomok konkurensei a cserjének, így ha hosszútávon hagyjuk begyomosodni, akkor terméscsökkenésre vagy elmaradásra, esetleg a növény pusztulására is számíthatunk.

A növény környezetét tartsuk gyommentesen!

Kártevők, kórokozók, betegségek

Betegségek ritkán támadják meg, elsősorban a lisztharmattal kell számolni. A kártevők közül már Magyarországon is kimutatták 2014-ben az ördögcérna gubacsatkát (Aceria kuko). Ezt a kártevőt először 1927-en a Lycium chinense fajról írták le és valószínűleg ilyen növényszállítmányokon került be Európába is, ahol az őshonos, ehető termésű Lycium barbarum, közönséges ördögcérnán is megfigyelték.

Megjelenését tekintve a levélen 2-4 mm, szabálytalan alakú kezdetben sárgás-zöld, később lilás színezetű gubacsok jelennek meg. A kifejlett állatok a növények kérgén és a rügyekben telelnek át. A növényen hiánytünetként megjelenet a virágvégi rothadás, mely kalciumhiányra utal, mely során a termések vége vizenyős tapintású, enyhén opaleszkáló.

Szeretne Ön is a kertjébe ördögcérnát? Nézze meg itt kertészetem választékát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!