Hasznos tudnivalók
Általános: a fekete ribiszke sekélyen gyökerező, könnyen nevelhető cserje. Vannak közöttük öntermékenyek (e tekintetben pedig jól, közepesen vagy gyengén öntermékenyülők) és idegen beporzást igénylők. Ezeket figyelembe véve válasszunk fajtát, illetve a termésbiztonság és hozam érdekében, lehetőleg több fajtát telepítsünk.
Származás: a ’Ben Hope’ fekete ribizlit a Skót Növénykutató Intézetben nemesítették 1997-ben, többek közt a ’Westra’ fajta felhasználásával.
Hajtásrendszer: bokra erős növekedésű, 1,2-1,5 m magas, közepesen sűrű, felfelé törő alkatú, merev vázágakat nevel. Felújulóképessége jó. Levele közepes méretű, 3-5 karéjú - a karéjok hegyesek, a középső kiugró -, fényes, világoszöld.
Termőképesség: rendszeresen és bőven terem. Virágai jól öntermékenyülnek, egy bokorról kb. 2 kg termés szüretelhető.
Porzói: magyarországi adatok kevésbé ismertek. Az általánosan jó pollenadóként ismert fajták közül - amilyen az 'Aranka', 'Ben Sarek', 'Fertődi 1', 'Öjebyn' és a 'Titania' - érdemes választani.
Gyümölcs: július elején-közepén érik, fürtje közepes vagy hosszú, a közepes méretű, kb. 6-11 db, kerekded, fekete bogyó lazán helyezkedik el rajta. Héjuk fényes, húsuk kemény, lédús, aromás, kellemes ízű, édes-savanykás. Nem pereg.
Friss fogyasztásra, konyhai feldolgozásra és mélyhűtésre egyaránt alkalmas.
Talajigény: a laza, mélyrétegű, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag, nedves, semleges vagy enyhén savanyú kémhatású talajt kedveli. A 15%-nál nagyobb mésztartalmú és erősen lúgos, valamint a kopár, köves, kiszáradásra hajlamos talajokat nem bírja, viszont az átmeneti magas talajvizet elviseli.
Fény- és hőigény: közepes, napos vagy szűrt árnyékos (pl. nagyobb gyümölcsfák alá), szellős helyre ültessük. A tűző napsugárzásnak kitett fekvésben leveleit korán ledobja és gyengén terem.
Vízigény: nagy, földjét ne hagyjuk kiszáradni. A gyümölcsfejlődés időszakában - május végétől június végéig - különösen érzékeny a talaj nedvességállapotára, ezért kiemelten fontos a megfelelő vízellátottság, ennek hiányában a bogyók aprók lesznek és sok le is hullhat. A hosszan tartó csapadékhiányos, meleg július-augusztus hónapokban pedig a következő évi virágrügyek kialakulása miatt szükséges az öntözés. Alkalmanként 20-30 l vizet juttassunk ki.
Gondozás: telepítés előtt talaját alaposan munkáljuk meg, forgassunk bele szerves anyagot is. A fekete ribiszke nitrogénigényes, ezért ügyeljünk a talaj - rendszeres - nitrogénnel való gazdagítására.
Fontos a tő gyommentesen tartása, amit lehetőleg kézzel végezzünk, ezáltal elkerülhetjük, hogy a sekélyen elhelyezkedő gyökérzetét megsértsük. A gyomlálást csökkenthetjük, a talajnedvességet pedig megőrizhetjük 5-10 cm vastagon történő talajtakarással. Ehhez használhatunk pl. gallyaprítékot, szalmát, faforgácsot, komposztot stb.
A gondozási munkák közül kiemelt jelentőségű a metszés, amit gondos körültekintéssel - tél végén, kora tavasszal - tegyünk, figyelembevéve a bokor szerkezetét, korát, állapotát. A fekete ribiszke a hosszú szártagú, - a 2. évben a tővesszők oldalrügyeiből kifejlődő - termőrészein hozza gyümölcseinek zömét. A legtermőképesebb hajtásai a 3 éves termőgallyak, ezért ritkításakor a letermett 4 éves vagy annál idősebb ágakat távolítsuk el, amit követően a bokron 1 éves tővesszők, 2 éves termőgallyak és 3 éves termőágak maradjanak. Termést utóbbi kettő fog hozni.
A jó metszéssel megakadályozzuk a bokor elsűrűsödését, felkopaszodását, biztosítjuk a termőegyensúlyt és a jó megvilágítást. A kártevők, betegségek elterjedését is csökkentjük.
Ültetési idő: a szabadgyökerű növény március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 1,2-1,5 m
Védett tartalom
Sor és tőtávolság: bokor esetén 2,5 x 1,5 m, magastörzsű változatoknál 1,5 x 1,5 m
Termésérés: július eleje - közepe
Fény- és hőigény: közepes
Vízigény: nagy
Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, mélyhűtés