Hasznos tudnivalók
A Rubus phoenicolasius – Japán szeder (málna) főbb jellemző
Jellemzői: A Japán szeder neve ellenére nem csupán Japánban, hanem Koreában és Kínában is megtalálható cserje.
Megjelenését tekintve egy bokros, kusza ágrendszerű, télálló cserje, melynek hajtásai erősen szőrözöttek és rozsdavörös színűek, így az almazöld és ezüstös levélfonákú levelek lehullása után is díszít. A fehér virágai májusban és júniusban nyílnak, így az első terméseket július közepén betakaríthatjuk.
A termése piros színű, zamatos, elsősorban friss fogyasztásra alkalmas, az erdei gyümölcsök ízvilágát hordozza magában. Mivel könnyen nevelhető és jól alkalmazkodó növény, így sikerrel nevelhető kedvezőtlenebb körülmények között is.
Érésidő: Július - Augusztus
Talajigény: Jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, középkötött talaj ideális a számára. A talaj kiszáradását nem tűri.
Fény- és hőigény: Közepes fényigényű növény, szélvédett, napos, félárnyékos fekvésben fejlődik a legszebben.
Vízigény: Közepes vízigényű növény, talaját ne hagyjuk teljesen kiszáradni.
Ültetési idő: Szabadgyökerű növényeket március-április, valamint október-november, míg konténeres növényeket márciustól novemberig vagy fagymentes időben akár télen is ültethetjük.
Gondozás: A japán szeder egy könnyen nevelhető kis igényű cserje, mely dísznövényként is megállja a helyét. A termésérés után a letermett, kétéves vesszőket metsszük ki.
A talaját óvjuk a kiszáradástól talajtakarással, mulcsozással, valamint száraz időszakokban rendszeres öntözéssel. Az ápolási munkák során viseljünk kesztyűt, mivel a szár és a levelek szúrhatnak.
Kártevők, betegségek: Betegségekre nem fogékony.
Fontos tudni:
Védett tartalom
Kifejlett magasság: 1,2-1,8 m
Sor- és tőtávolság: 0,8-1 m
Termésérés: Július - Augusztus
Vízigény: Közepes
Fény- és hőigény: Közepes
Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás