Hasznos tudnivalók
A Ficus carica 'Bornholm' (syn.: 'Bornholm's Diamant') – Füge főbb jellemző
Jellemzői: A füge egy mediterrán származású növény, de szubtrópusi és trópusi területeken egyaránt telepítik. A kertészeti fajták közös jellemzője, hogy kérgük sima felületű és hamuszürke színű. A levelei nagy méretűek és karéjosak.
A termése igen különleges, hiszen több kisebb termést és az elhúsosodott virágzati tengelyt is magába foglalja. A ’Bornholm’s Diamant’ füge a skandináv Bornholm szigetéről kapta a nevét, ahol rengeteg fügefajtát teszteltek, és ez a fajta teljesített a legjobban.
Innen is kitűnik, hogy nagyon megbízható fajtáról van szó, amely kiváló ellenállóképességgel rendelkezik, rendszeresen és bőven terem. Kiválóan tűri a teleket, a végleges magassága 10 éves korára 2-3 méter körüli.
A gyümölcse nagyméretű (6 cm). A héja zöld, majd később barnásvörössé válik, a terméshús rózsaszín. Íze édes, lédús és világos barnásvörös lesz az érettséghez közelebb, a húsa rózsaszínű, bár talán nem annyira, mint a déli származású fajtáknál. Nyár közepétől augusztus végéig érik.
Talajigény: Talajban nem válogat, normál kerti talajon is jól fejlődik, de jó vízáteresztő képességű, tápanyagban gazdag talaj ideális a számára.
Fény- és hőigény: Nagy fény- és hőigényű növény, így meleg, napos mégis szélvédett, déli fekvésű területre telepítsük védősövény vagy fal elé.
Vízigény: Közepes vízigényű növény, hosszan tartó száraz időszakokban öntözzük.
Ültetési idő: Szabadgyökerű növényeket március-április, valamint október-november, míg konténeres növényeket márciustól novemberig vagy fagymentes időben akár télen is ültethetjük.
Gondozás: A hazánkban megtalálható fügék úgynevezett adriai-típusúak, ez azt jelenti, hogy mag nélküli terméseket nevelnek, így egy növény telepítése mellett is biztosított a gyümölcs. A telepítési hely gondos megválasztása kiemelten fontos a fügefajták esetében, az egészséges, jól fejlődő növény egyik alapfeltétele.
Tartós szárazság esetén öntözzük a növényünket. Metszése során a ritkítás a cél. A téli fagyok károsíthatják, ezért a fagyok beállta előtt takarni kell. Ha az ágai megfagynak, akkor azokat tavasszal a sérült részig vágjuk vissza.
Ha talajszintig fagyna vissza sincs okunk aggódni, mivel újra ki fog hajtani, viszont ebben az esetben a termésérés későbbre tolódik, ezt vegyük figyelembe. A termések teljes érésben szedve a legízletesebbek, de zárt tárolóban utóérlelhetők.
Fontos: Levele, szára tejnedvet tartalmaz, így metszési ápolási munkáit kesztyűben és hosszú ujjú felsőruházatban végezzük!
Kártevők, betegségek: Megfelelő telepítési hely és körülmények biztosításával a betegségek ritkán károsítják, ha ezekre nem ügyelünk ezek jelenthetnek problémát: füge mozaikvírus, gyümölcsrothadás, füge ágpenész, fügerozsda, füge rózsaszín rothadása, levélfoltosság.
Fontos tudni: Termés felhasználhatósága: lekvár készítés, aszalás, friss fogyasztás
Védett tartalom
Kifejlett magasság: 2 - 3 m
Sor- és tőtávolság: 2×2 m (jellemzően magánosan telepített növény)
Termésérés: Július- Augusztus
Vízigény: Közepes
Fény- és hőigény: Közepes