Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Hogyan gondozzuk a citromfüvet?

Általános tudnivalók

Bár gyakran figyelmen hagyott kis növény, de ez az utóbbi években változni látszik. Örülünk neki! A citromfűből (Melissa officinalis) nagyon finom és hatékony gyógytea készíthető. Emellett a kertben való nevelése is gyerekjáték, arról nem is beszélve, hogy igazi citrusos aromával tölti meg kertjét.

Ismerjük meg a citromfüvet részletesebben is!

Kiterjedt, széles bokrot képez, évelő gyógynövény. Levelei élénkzöldek, fogazottak, száruk szögletes. Virágai aprók, fehérek és illatosak, ezáltal a rovarok is nagyon kedvelik. Igazán kis igényű növényről van szó, mert prímán megél a homokos területeken, de ezentúl mindenféle éghajlaton és körülmények között szépen fejlődik, száraz, nedves és ruderális területeken, a hegyektől a tengerpartig mindenhol jól érzi magát. Ez alól az Ön kertje sem lesz kivétel!

Felhasználási módjai

Számos csodálatos felhasználási módja van a konyhában, az orvostudományban, a kozmetikában is. A gyógynövény hatóanyagai: illóolaj, cseranyag, keserűanyag, nyálkaanyag és kávésav. Külsőleg bedörzsölőként alkalmazható. Az illatát nem tűrik a szúnyogok, ezért rovarriasztó szerekben előszeretettel alkalmazzák. Az emésztést segíti, csökkenti a puffadást, gyomorrontás, hányinger esetén is alkalmazható.

Nem csak gyógyteaként alkalmazható, ételeinkben is érvényesül jótékony hatása. A gyümölcsleveshez nagyon jól illik frissítő íze, de fűszerezhetünk vele salátát, főzeléket, szárnyas, vagy vadas ételeket. A változatosan felhasználható növényt ajánlom fűszerkertekbe, vagy erkélyre.

Használata Kr.e. 300-ig nyúlik vissza, amikor az ókori görögök és rómaiak orvosságként használták. Az első században élt görög orvos, Dioscorides irataiban olvasható, hogy ezt a gyógynövényt a fogfájás, a skorpiócsípés és a kutyaharapás kezelésére, valamint a menstruáció ösztönzésére és a köszvény csökkentésére is ajánlott használni. Ezt a jelen orvostudománya is bebizonyította, sőt, mi a több, még újabb hatásokat is tulajdonítanak neki.

Többek között például segít enyhíteni a szorongást és a stresszt. Segít az alvászavarok enyhítésében, de még a herpesz kezelésében is hatékony megoldást nyújthat. Segít a menstruációs görcsök, a fejfájás és a fogfájás enyhítésénél is.

Egy 1999-es vizsgálat résztvevői vagy citromfű, vagy placebo krémet alkalmaztak öt napig naponta négyszer. A kutatók megállapították, hogy a citromfűkrémet használó résztvevők kisebb stresszt és kevesebb fájdalmat tapasztaltak és gyorsabban gyógyultak, mint azok, akik placebot kaptak.

Ápolása

A citromfű igényei

A citromfű ápolása nem igényel nagy odafigyelést, gondozása nagyon könnyű. Kiemelendő, hogy nagyon fény- és melegigényes növény, ezért olyan helyet válasszunk neki, ahol elegendő napfényhez jut. Vízigénye közepes, elviseli az aszályos időszakokat is, a pangó víztől azonban óvni kell, különben gyökerei tönkremehetnek.

IDE KATTINTVA megismerheti a levendulát is!

Gyomtalanítás

Legfontosabb ápolási munkája a gyomtalanítás. Érdemes odafigyelni, főleg magvetéskor, mert a gyomok elnyomhatják a kelő állományt. Az első két évben nagyobb odafigyelést kíván, többszöri alkalommal kapáljuk a sorokat. A következő években már nem lesz sok dolgunk vele, a bokrosodás érdekében visszavághatjuk.

IDE KATTINTVA megtekintheti a citromfű kínálatomat!

A citromfű növényvédelme

Kártevők közül a levéltetvek, talajlakó pajorok és földibolhák megjelenésével számolhatunk. Ellenük a legjobb védekezés a folyamatos talajlazítás és vegyszeres növényvédelem. Kórokozók közül találkozhatunk rozsdagombával, ellene a gombaölőszeres kezelést javaslom.

Tápanyagigény

A citromfüvet széltől védett, meleg helyre ültessük. A tápanyagokban gazdag talajt kedveli, ezért javaslom a Dolce Vital virágföldkeverék használatát. A keverék nyújtott hatóanyag leadású műtrágyát tartalmaz, ami az egész vegetációs időszakban biztosítja a tápanyagokat a növényünk számára.

Szívesen olvasna még egyéb fűszernövényekről? IDE KATTINTVA megismerheti a majoránnát!

Szaporítása

A citromfű magról, és tőosztással is szaporítható, de vásárolhatunk kész palántákat is. A fiatal növényeket időjárástól függően akár már áprilisban kiültethetjük végleges helyükre, 60x40 centiméteres sor-és tőtávolságra, hogy a kis bokroknak elegendő helyük legyen. Ha a konyhába, vagy erkélyre szánjuk a növényt, válasszunk 40x40 centiméteres cserepet!

Az invazívvá válása

Ha nem tartja kordában, a citromfű gyorsan invazívvá válhat a kertjében. Sokan azt gondolják tévesen, hogy a citromfű a gyökerei, tarackjai miatt invazív, csak úgy, mint rokonai, a borsmenta és a fodormenta. Valójában azonban a citromfű magjai okozzák a gyors terjedést a kertben. Ha eltávolítja a növény virágait, rögtön a nyílás kezdetén, a magok nem tudnak kialakulni és beérni, ezáltal a citromfűje sokkal kevésbé burjánzik el.

Metszése

Amikor a kiültetett növény 10-12 centiméteresre megnő, vágjuk vissza 3-4 ujjnyira! Ez azért fontos, hogy a félcserje sűrűbb legyen, jobban bokrosodjon. Szárazságtűrő növény, de érdemes megöntözni metszés után, és szárazabb napokon is. A gondozásánál ügyeljünk a gyomtalanításra, mert ha ezt nem végezzük el, a gyomnövények elnyomhatják növényünket! A felhasználásra szánt leveleket és hajtáscsúcsokat virágzás előtt vágjuk le, és szellős helyen szárítsuk meg. A leveleket jégkockába is fagyaszthatjuk.

Próbálja ki Ön is a kertjében ennek a kedves növénynek a nevelését!

IDE KATTINTVA megtekintheti a citromfű kínálatomat!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!