Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Madársaláta-kisokos

Létezik egy kis növény, ami nálunk sosem jött igazán divatba, de sok országban igazi ínyencségnek számít. Én, személy szerint azért is szeretem, mert a téli hónapokban is csupa-csupa zöldet kínál, és nem mellesleg egészséges is. Ezért gondoltam, ismerük meg most őt egy kicsit közeebbről.

Általános jellemzők

A madársaláta (valeriánasaláta, galambbegy saláta, Valerianella locusta) Európa mérsékelt égövi részein honos, de a Kaukázusban, Kis-Ázsiában is megterem, sőt utóbbi területeken szinte gyomnövényként terjedt el.

Európában Franciaországban és Hollandiában kedvelt zöldség, máshol azonban nem tudott különösebb népszerűségre szert tenni, pedig könnyen termeszthető, igénytelen növényfajta, élettani hatásai kedvezők, ráadásul őszi vetésével pont a vitaminhiányos téli időszakban válhatna hasznunkra, mivel az őszi ültetés a tél második felében szedhető fel.

Élettani hatása

A madársaláta fogyasztásával antioxidánsokhoz, A-, és C-vitaminhoz juthatunk, B9-vitamin és bétakarotin tartalma pedig a téli lehangoltságot, fáradságot enyhítheti. Kalóriaszegény zöldség, rosttartalma miatt pedig jótékony hatással van a belekre, az emésztésre, tehát élettani szempontból kifejezetten előnyös, ráadásul külsőre nem a megszokott salátaforma, aranyos, játékos kis levelei miatt valószínűleg a gyerekekenek is könnyebb eladni finomságként, mint például a fejessalátát. Nem hiányozhat egyetlen bio-, vagy háziveteményesből sem, nevelése pedig nem nagy kihívás.

Nevelési útmutató

Alacsony vízigényű, a talajra nem kényes egynyári növény, mely tartós a kertben marad, ha pár tövet meghagyunk felvirágozni, hogy magjait szétszórhassa. Vetése márciusban és az ősz elején is lehetséges. Mindkét esetben arasznyi sortávolságban vagy foltszerűen kell kiszórni a magokat, mindössze 2-3 centiméteres mélységben. Bár a madársaláta nem érzékeny a fagyra, érdemes vékony komposzt-, vagy földréteggel fedni a vetést.

Körülbelül két hét múlva megindul a csírázás, ilyenkor érdemes egy alapos gyomtalanítást megejteni, mert a gyenge hajtások áldozatul eshetnek a betolakodóknak. A folyamatos ellátást kéthetenkénti utóvetéssel biztosíthatjuk.

A madársalátának nincsenek különösebb igényei a talajjal szemben, bármilyen kiskertben lehet próbálkozni vele, és betegségei, kártevői is alig akadnak, növényvédelemre nem lesz szükség.

IDE KATTINTVA megtekintheti a fűszernövénykínálatomat!

Hol van jó helye?

A madársaláta nem csak a tányéron, hanem a kertben is elüt a megszokott salátaféléktől, nem növeszt fejet, csak húsos, élénkzöld leveleket, és alacsony marad, így kreatív konyhakertészek ügyes vetési fortélyokkal a kert díszévé is tehetik, ha például két ágyás közé, határolónövényként telepítik, vagy a kerítés mellé, terasz köré ültetik. A madársalátával természetesen balkonokon is sikereket lehet elérni, itt a kerti neveléshez hasonlóan kell eljárni, de a cserepek, ültetőládák kisebb térfogatú földje miatt több öntözést kell megejteni.

A leszedett növény maximum egy-két napig marad élvezetesen fogyasztható, így mindig csak annyit szedjünk belőle, amennyit el is fogyasztunk.

Próbálja ki Ön is, és ismerje meg, milyen különleges növényről is van szó a madársaláta személyében!

IDE KATTINTVA megtekintheti a fűszernövénykínálatomat!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!

Képek: inneninneninnen, és innen.