Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Mályvarózsa, a vidéki kertek házigazdája

A mályvarózsa nem ismeretlen hazánkban, hiszen vidéken nagyon gyakran alkalmazzák, sokszor az utcafrontokon. Ennek oka, hogy nagyméretű, feltűnő virágzattal rendelkező dísznövény, mely egycsapásra karaktert, egyéniséget ad a ház előtti, utcai területnek.

A vidéki kertek alapfaja

Természetesen a kert belsejében is jó ötlet meghonosítani, ebben az esetben nagyobb birtokra lesz szükség, hiszen a mályvarózsa szépsége elsősorban nagyobb területen érvényesül, ahol kibontakozhat, és szegély-, vagy szoliternövényként, vagy a kert sarkát, valamely szegletét kitöltve mutathatja meg szépségét.

A mályvarózsa talán kissé régimódinak tűnhet, de ez éppen az egyik erőssége lehet, manapság ugyanis roppant divatos keverni a vidékies bájt a modern kertészeti irányvonalakkal, így ez a virágos dísznövény modern épületek, újépítésű házak közelében is roppant előnyösen fest!

Romantikus hangulat csempészhető vele a kertbe

Mellette szól, hogy nem csak szépsége adja el, hanem gondozása, nevelése is kifejezetten egyszerű, ezért kezdő vagy bátortalan kertészkedőknek is kiváló választás, a siker szinte garantált!

Fekete színben is létezik

Még egy érv a mályvarózsa mellett:  bár virágai feltűnőek és csábítóak, vágott virágnak nem alkalmasak, így még az utcára ültetve sem igazán kell félni attól, hogy enyves kezek ellopják, leszakítsanak belőle.

A virágok az akár két méteresre is megnövő, jobbára merev szárakon hajtanak ki, érdekesség, hogy nem csupán a szár egyik oldalán, hanem körben mindenhol, így egészen egyedi képet nyújtanak, ráadásul bármely irányból ugyanolyan csodásan festenek!

Magas termete, nagy virágai miatt igen figyelemfelkeltő

A mályvarózsa virágzási ideje hosszú, a nyár első harmadától egészen őszig mutatja csodás virágait, melyek a magas hajtásoknak köszönhetően képesek dominánsan meghatározni a terület arculatát, adott esetben nem csupán dekorációs, de takaró, térhatároló funkciót is betölthetnek, így felhasználhatósága nagyon rugalmas.

Telt virágú változatai is szépek

Világos, napsütötte házfal mellé is remek választás a mályvarózsa, ilyenkor a nem túl szép falat is hatékonyan takarja, a túl homogén falfelületeket pedig nagymértékben megszépíti. 

Nézze meg, milyen növényeket ajánlok még a napos helyekre!

Ugyanígy kerülhet a mályvarózsa kerti út mellé, elválaszthatók vele különböző funkciójú kertrészek (díszágyás és veteményes például), de a kopottas, vagy túlságosan átlátható kerítés is dekorálható vele.

Magról könnyen szaporítható

Társasházi alkalmazása is jó ötlet, hiszen nem csak igénytelensége miatt alkalmas az ilyen célra, hanem elválasztó, tárhatároló szerepe miatt is. A manapság divatos osztatlan közös területre épülő családi (társas)házaknál aranyat érhet egy szelíd, de mégis méretes, ráadásul esztétikus térhatároló, ami az egyes kertrészeket diszkréten választhatja el egymástól.

Vidéki idill - illúzió vagy alternatíva? Erre a kérdésre keresem ebben a cikkemben a választ.

Kevesen tudják erről a növényről, hogy gyógyhatásai is ismertek, bár valóban nem tartozik a leggyakrabban alkalmazott herbáriák közé. Szirmainak kiáztatott leve gyulladáscsökkentő hatású, szájüregi sebek, fájó torok kezelésre használják a népi gyógyászatban. Gyökere és szára porított formában vitamindús roborálószer.

Számos színváltozata elérhető

A mályvarózsa a napos, meleg fekvést kedveli, a laza szerkezetű, mélyebb rétegű közegben érzi jól magát. A túl kötött földet homok, komposzt bekeverésével, beásásával javíthatjuk fel. Vízigénye alacsony-közepes, intenzívebb nedvességpótlást csak aszályosabb hetekben igényel.

A mályvarózsa közeli rokona a hibiszkusz. Ha érdekli ez a csodás növény, olvassa el ezt a cikkemet róla!

Mérete, nagyszámú virágzata okán tápanyagigényes növény, a tavaszi erőteljes szervestrágyázás mindenképpen ajánlott. Ilyenkor egyszerűen halmozzunk szarvasmarhatrágyát vagy érett komposztot a tövek közé, a többit a csapadék és az öntözés elvégzi.

A mályvarózsa betegségei kisszámúak, a rozsdabetegségek támadhatják olykor, de általában nem ad növényvédelmi feladatokat gazdájának. A túl magasra nőtt szárakat nyugodtan vissza lehet metszeni, ez nem árt a növénynek, sőt, növekedésre serkenti.

Rendkívül dekoratív dísznövény

Az egyszer már meghonosított mályvarózsa könnyen szaporítható, ha a nyár végén elhullajtott magokat összegyűjtjük és elvetjük!

Összességében a mályvarózsa egy könnyen tartható, sokoldalú, többféle funkcióval rendelkező dísznövény, melyet kezdő kertbarátok is bátran meghonosíthatnak!

 

Megtetszett Önnek ez a szép dísznövény? Akkor máris megrendelheti az Önnek megfelelő változatot!

A mályvarózsa kertészetemben IDE KATTINTVA érhető el!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!