A kakukkfű már az ókor óta ismert és előszeretettel használt gyógy-és fűszernövény, például az egyiptomiak kiváló fertőtlenítő hatása miatt balzsamozásra használták az olaját. A kakukkfű alacsony növekedésű, környezeti stresszhatásokkal szemben ellenálló évelő, emellett pedig gyógy- és fűszernövény.
Kiváló fűszer- és gyógynövény
Apró, illatos levelei és fásodott hajtásai igen mutatóssá teszik. A kertészek ma már közel 200 különböző kakukkfűfajta közül választhatnak. A levelek színe a sötétzöldtől az aranysárgáig és a tarkaig változik, a növekedésük pedig a talajon elterülő formától a felfelé törő hajtásrendszerűekig terjednek. Sok kakukkfű fehér, rózsaszín vagy lila színű virágtömeget is hoz a nyár folyamán.
A kakukkfű, mint gyógynövény
Igazi természet adta antibiotikum, az évszázadok során rendületlenül bizonyított fertőtlenítő és nyugtató hatásáról, mind a mai napig használják megfázásra, torokfájásra és légúti megbetegedések kezelésére. Mind emellett kiváló emésztést segítő hatása miatt a belőle készült teát előszeretettel fogyasztják különböző gyomorbántalmak esetén. A kakukkfű felhasználható része a friss virágos, leveles hajtása, amit begyűjtéskor a fásodó szár felett kell levágni.
Alapfajai a természetben is fellelhetők
Fő hatóanyagainak, a timol és karvakrol tartalmú illóolajnak köszönhetően előszeretettel használják az aromaterápiában vagy gyógyfürdők elkészítésében. A magas vérnyomású betegeknél a kakukkfű elővigyázatossággal alkalmazandó, viszont az alacsony vérnyomással rendelkezőknek kifejezetten ajánlott a fogyasztása.
A kakukkfű, mint fűszernövény
Számos gyógyhatása mellett a kakukkfű az idő előrehaladtával a mediterrán konyha egyik alapkellékévé vált. Egyéb gyógynövényekkel alkalmazva, mint a petrezselyem vagy medvehagyma, igazán különleges ízvilágot varázsolhatunk ételeinknek.
Halételekhez is kiváló
Kerti kakukkfűvel találkozhatunk frissen szedett, vagy őrölt formában is, ami hús- és halételek, paradicsomos mártások vagy gombás ételek elkészítéséhez illik a legjobban, de számos recepttel találkozhatunk még, melynek alapját képezi ez az aromás fűszernövény.
A kakukkfű, mint kertünk tagja
A Földközi-tenger vidékéről származó mediterrán eredetű évelő, ennélfogva igen szárazságtűrő és imádja a napfényes helyeket. Nem igényel sok öntözést és a lepkék, méhek igen kedvelik.
Virágzása gazdag
A kakukkfű igényei
Ahogy fent is írtam, mindenképpen napfényes helyet igényel, csakis teljes napon – akár tűző napon is – fejlődik optimálisan. Ha balkonon neveljük, akkor is napos helyre, napos ablak vagy balkonrész mellé helyezzük. A talajigényét tekintve szintén alacsony igényű. Fontos, hogy jó vízelvezetésű legyen a talaj, morzsalékos. Az agyagos, tömődött, kötött talajt nem kedveli, ahogyan a pangó vizet sem.
Olvasson ebben a cikkemben a bazsalikom gondozásáról is!
Nem kedveli a kötött talajt
Csak akkor öntözze, amikor már csaknem teljesen száraz a talaja. Nincs magas tápanyagigénye, de azt mindenképpen vegyük figyelembe, hogy ahogy minden más növénynek, a kakukkfűnek is szüksége van pár évente tápanyag utánpótlásra. Ezt érdemes kora tavasszal vagy késő ősszel elvégezni.
A kakukkfű szaporítása
A szaporítása történhet vetőmagról, de ebben az esetben számoljunk vele, hogy a magvak csírázása lassú és vontatott, ezért érdemes a megnevelt növényt kertészeti árudából beszerezni, vagy egy hajtást kérni a szomszédtól és ezt dugványozni. Ha ez utóbbi megoldást választja, kora tavasszal végezze a dugványozást beltéren, és hagyjon neki legalább másfél hónapot arra, hogy megfelelő mennyiségű gyökeret eresszen. Ha a talaj hőmérséklete 10-12 °C fölötti, a növényt kiültetheti a kertbe.
Hajtásai aromásak
A kakukkfű helye a kertben
Ha veteményeskerttel is rendelkezik, akkor jó szívvel ajánlom, hogy a kakukkfűnek a káposzta vagy a paradicsom közelében keressen helyet, ugyanis elűzi ezek több kártevőjét is, és így ezzel leveszi a válláról a növényvédelem terhének egy részét.
Amennyiben konténerben neveli a kakukkfüvet, akkor érdemes rozmaringot is ültetnie mellé, ugyanis hasonlóak az igényeik (bár a rozmaring fagyzugos területen kissé fagyérzékenyebb), és igazi illatárt árasztanak magukból!
Olvassa el a veteményeskerti tippjeimet erre a linkre kattintva!
Sziklakertben is jó helye van
Társításban is elhelyezhető. Ebben az esetben szegélyként alkalmazza, ahol egy kerti sétán rá tud tekinteni, érezheti az illatát is. Akár kőfalba vagy sziklakertbe is ültetheti és a lépcsők mellett is megfelelő helye van, ahová csak kiszalad, és levág pár hajtást a vacsora ízesítéséül. Akár egy nagyobb folt is kialakítható a különböző fajtákból és típusokból.
Válogasson kedvére kertészetem fűszernövényei közül!
Utak, lépcsők mellé is telepíthető
Választhat a természetközeli társítások alapfajaiból, mint a kakukkfű és a mezei kakukkfű, de vannak aranylombú változatok is, mint az ’Aureus’ fajta, vagy a citromillatú kakukkfüvek közül a ’Bertram Anderson’. A bordó színvilágú fajták közül kiemelkedik a ’Purpurviolet’ mezei kakukkfű.
A citromfű is könnyen nevelető a kertben. Ebben a cikkemben olvasson róla!
A kakukkfű metszése
Érdemes időnként visszametszeni. Ez egyrészt magától értetődik, ugyanis ha fűszerként vagy gyógyhatásai miatt rendszeresen használja, akkor mindig vissza fogja hajtásait csipegetni, de emellett vagy ettől függetlenül is tavasszal és nyáron jó számára egy erősebb visszavágás, hogy ne kopaszodjon fel, illetve azért, hogy dúsabb legyen a bokor hajtásrendszere. A 3-4 éves növényeket szaporítsa le, mert a tő ilyenkorra már kissé elöregszik.
Az alábbi videómban a kakukkfűről is beszélek:
A fiatal növényeket az erősebb téli fagyok idején takarja. Kártevők, kórokozók nem károsítják, csak a szürkepenész és a gyökérrothadás jelenhet meg nála, de csakis akkor ha nem megfelelő helyen neveljük és a talaja agyagos, vagy folyamatosan túl nedves.
A kertészetemben számos kakukkfű fajta közül válogathat!
A kakukkfű betakarítása
Érdemes közvetlenül virágzás előtt szüretelni mégpedig úgy, hogy levágjuk a nem fásodott részeket. A legjobb a reggeli órákban szüretelni, miután a reggeli harmat felszáradt. Az év során ez a folyamat 2-3 alkalommal is megismételhető.
Szárítva is használható
Ezt követően lógva szárítsa jól szellőző, meleg helyen. A száradás után jól záródó edényben is tárolhatja, a felhasználás előtt pedig morzsolja apróra. Fagyasztva is lehet tárolni. Akár természetes segítség is lehet a házban, ugyanis rovarűző hatása van.
Mivel egy igen kis igényekkel rendelkező, ám pompás növényről van szó a kakukkfű személyében, ajánlom, próbálja ki Ön is a kertjében az alapfajokat, vagy valamelyik fajtájukat!
Tekintse meg a kertészetemben kapható kakukkfű fajtákat!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!