Hasznos tudnivalók
Növényvédő szer neve: Pirimor rovarölő permetezőszer
Típusa: Felszívódó hatóanyagot tartalmazó, felszívódó hatású idegméreg.
Milyen hatása van? Milyen növényeknél alkalmazható? Használatának előnye: A készítmény erős taglózó hatású, azonnal gátolja a levéltetvek táplálkozását, ezáltal a vírusterjesztést is.
Mikor juttassuk ki? Almatermésűekben és őszibarackban a levéltetű kolóniák kialakulása előtt kell megkezdeni a védekezést. Védekezni kell a gazdacserés levéltetű fajok esetében a nyári szűznemzéssel szaporodó nemzedékek ellen is.
Káposztafélékben és mákban javasolt a permetléhez nedvesítőszer hozzáadása. Mákban erős levéltetű fertőzés esetén javasolt a készítményt egy másik engedélyezett rovarölő szerrel kombinálva alkalmazni.
Kultúránkét eltérő a növényvédőszer kijuttatásának ideje és dózisa, ezért javasolt a készítmény engedélyokiratában és a termék címkéjén feltüntetett előírásokat követni és betartani.
Légi kijuttatása nem engedélyezett.
Fontos tudni a készítmény megvásárlásáról és kijuttatásáról: A készítményt csak minden 18. életévét betöltött személy vásárolhatja meg és használhatja fel saját célra. A készítményt gyermekektől, házi kedvencektől és minden más terméktől, élelmiszertől elkülönítetten, zárt helyen kell tárolni. A készítményt kijuttatni a felhasználójának a csomagoláson előírt munkaruhában, védőfelszerelésben (pl.: munkaruha, gumikesztyű, védősapka, sav elleni védőszemüveg) kell végeznie. A növényvédőszer kijuttatását követően, az előírásban meghatározott időn belül (m.v.i.) a kezelt területre ne menjünk és ne engedjük a gyermekeket, házi kedvenceket!
Élelmezés-egészségügyi várakozási idő (é.v.i.) kultúránként eltér, ezért a címkén szereplő, engedélyokiratban is rögzített előírást és várakozási időt kell betartani.
A kezeléshez szükséges permetlé mennyiséget a címkén szereplő információk és a kezelt növényfelület nagyságától, valamint a kijuttatásra használt gép típusától függően kell megválasztani.
Házi kerti felhasználása 0,1%-os (10 g/10 liter víz) koncentrációban ajánlott.
Fontos a levéltetvek elleni védekezés, hiszen azok nagy szerepet játszanak a növénykárosító vírusok egyik növényről a másikra történő átvitelében.
A vízi szervezetekre kifejezetten veszélyes, ezért azok védelme érdekében a felszíni vizektől 40 m távolságban egy kezeletlen, növényzettel borított (lehetőleg zárt gyep) biztonsági övezetet kell tartani.
Méhveszélyesség: nem jelölésköteles
Szavatosság: A csomagoláson jelzett időtartamig.
Engedély száma: 35756/2001
A fenti leírás csak tájékoztató jellegű, azok helyességéért felelősséget nem vállalunk, mindig a készítmény érvényes engedélyokiratában szereplő információkat kell irányadónak tekinteni.
A szakmai leírást Bodor-Zanker Angéla növényorvos állította össze.
Ennek a növényvédő szernek a Biztonságtechnikai adatlapja innen tölthető le.
Véd a levéltetű fajok elleni károsításoktól. Idegméreg, amely a levéltetvek idegrendszerére hat és megállítja azok táplálkozását.
alma, bimbóskel, birs, borsmustár (rukkola), cikória, cukorrépa, dohány, endívia, fejes káposzta, fejes saláta, galambbegysaláta, jégsaláta, kelkáposzta, kínai kel, körte, mák, napraforgó, naspolya, őszi árpa, őszi búza, őszibarack, paprika, paradicsom, rozs, tavaszi árpa, tritikále, uborka, zab, zamatos turbolya, zsázsa
Érdemes növényvizsgálatot végezni a készítmény kijuttatása előtt, előrejelzésre alapozva a kártevők jelenlétekor kell megkezdeni a kezeléseket. Szükség esetén megismételhető. Zöldségfélékben és szántóföldi kultúrákban például sárgatálas előrejelzés alapján, az első egyedek betelepülését követően ajánlott elkezdeni a védekezést.
A készítményt a csomagoláson is feltüntetett növényvédő szerek felhasználására vonatkozó alapvető ismeretek és gyártói utasítások teljeskörű betartása mellett szükséges tárolni és felhasználni!
(Utolsó frissítés: 2024. február 3.)