Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Szilva lemosó permetezése és a poloskaszagú szilvadarázs elleni védekezés

Tavasszal nemcsak a kórokozók terjedésének megfékezéséről, hanem a kártevők elleni védekezésről is gondoskodnunk kell. Virágzás idején a csonthéjasokat – ide értve a szilvát is –  fenyegető monília (Monilia laxa) mellett a szilvadarazsak is jelentős kárt tudnak okozni.

Az őszi és tavaszi lemosó permetezést követően a szilva kártevői ellen is indokolt lehet védekezni a terméskedvezmények védelme érdekében. A szilva virágzásakor két poloskaszagú szilvadarázs károsíthat. Az egyik a sárga szilvadarázs (Hoplocampa flava), a másik pedig a fekete szilvadarázs (Hoplocampa minuta). A kifejlett egyedek kb. fél centiméter nagyságúak, a fekete szilvadarázs fekete, a sárga szilvadarázs barnás vagy vöröses színezetű, torán fekete foltokkal.

A kifejlett szilvadarazsak a szilva virágzatának csészecimpáira helyezik tojásaikat, majd a virágzást követően a tojásokból kikelő lárvák berágják magukat a terméskezdeménybe, így károsításuk korai terméshullást eredményezhet. Egynemzedékesek, de fontos ellenük a jól időzített védekezés.

Az áprilisban kirajzó imágókat fehér ragacslapokkal tudjuk nyomonkövetni, melyeket még a szilva virágzása előtt kell kihelyezni. Erős rajzás esetén a kifejlett szilvadarazsak ellen virágzásban érdemes permetezni, de gyors virágzás esetén akár még sziromhullás után is. Így a kifejlett egyedek párosodása során, a megtermékenyített nőstények csészelevelekre helyezett tojásaiból kikelő lárvákat a rovarölő szer még azelőtt elpusztítja mielőtt kárt okoznának.

Hoplocampa minuta lárvája

 

Hoplocampa flava szilvavirágokon


 

Károsított terméskezdemények 


A szilvadarazsak jelenlétét a talajra hullott termések vizsgálatával is megállapíthatjuk, ha szétbontjuk az egy-két centiméteres kis szilvaterméseket és rágcsálékot, ürüléket látunk, akkor minden bizonnyal szilvadarázs kártétellel állunk szemben.

A poloskaszagú szilvadarázs lárvái ellen felszívódó hatású készítmények, például acetamiprid hatóanyagú rovarölőszer alkalmazása ajánlott. Virágzás idején végzett permetezéskor mindenképp ügyelni kell a beporzókra, így olyan készítményt kell választani, amely méhkímélő technológiában is alkalmazható.

Növényvédőszer és rovarfogó lap kínálatomat ide kattintva találja.

Az őszi teendők közé sorolandó a gyümölcsmúmiák vagy a lehullott gyümölcsök eltávolítása is, hiszen ezek tavasszal mind fertőzési források lehetnek. A monília például fertőzött, összetöppedt termésmaradványokban, ún. gyümölcsmúmiákban telel át és tavasszal nagy mennyiségű spórát bocsát ki. A poloskaszagú szilvadarázs szintén a fertőzött, lehullott gyümölcsből kijutva kerül a talajba, ott áttelel majd tavasszal kirajzik és megkezdi károsítását.

Az őszi lemosó permetezés mellett, a talajra hullott szilvatermés rendszeres összegyűjtése is megakadályozhatja a kórokozó gombák, mint a monília terjedését vagy csökkentheti egyes kártevők lárváinak számát.

A szilva kártevőiről és legfontosabb betegségeiről bővebben ide kattintva olvashat.

Utolsó frissítés: 2025. április