A tavaszi lemosó permetezés a megelőző védekezés legalapvetőbb eljárása.
- Tavasz elején a fák felületén áttelelt még inaktív, nem károsító kártevők és kórokozók elpusztítása a cél, mellyel rengeteg későbbi növényvédelmi munkát spórolunk meg magunknak.
- A tavaszi lemosó permetezéshez a következő szereket ajánlom figyelmébe:
- Gomba és baktériumos fertőzés ellen a kontakt hatás mechanizmusú réz és kén (lisztharmatnál) hatóanyagú szerek a hatásosak
- Rovartámadások ellen szintén a kontakt hatású szereket ajánlom, melyek hatása közvetlen módon a kártevőre kijuttatva érvényesül
Őszi lemosó permetezés
- Itt is a megelőzés a cél, ugyanis a rovarok a petéiket a fa rejtett zugaiba rakják le, a kórokozók pedig a már megfertőzött leveleken, ágak védett részeiben vagy a sérült ágrészekben telelnek át.
- Csak enyhe telek esetén van jelentősége, mivel a -10-20°C-os fagyok szintén végeznek a petékkel.
Avarkezelés
- A lehullott levelekből képződött avarban a kártevők és a kórokozók könnyen át tudnak telelni. Emiatt érdemes az avart eltüzelni vagy komposztként felhasználni, ugyanis a tűzben elégnek, a komposztban pedig az ott végbemenő folyamatok révén elpusztulnak a kórokozók és kártevők.
Az öntözés
A meggynél elmondható, hogy a hazánkban hulló csapadék elégséges mennyiségű, de rossz eloszlása miatt szükséges az öntözés. A tápanyag utánpótlás mindenképpen ajánlott a kiskerti termesztés során, de figyelni kell a megfelelő arányokról. Általánosságban elmondható, hogy a 2-3 évenkénti szerves trágyával történő tápanyag utánpótlás elegendő tápanyagot biztosít a meggyfa számára.