Az ültetési szezon fogalma mindenki számára mást jelent, de elsődlegesen érdemes különbséget tenni a vetés és ültetés előtt, hiszen a következőkben ez utóbbiról lesz szó. A magvetés során nem egy növényt ültetünk el, hanem magot vetünk valamilyen ültetőközegbe, mely lehet szabadföld vagy palántanevelésre alkalmas cserép, tálca is.
Kertészetem számos kiegészítőt nyújt a hobbikertek számára is. Ezen a linken válogathat közülük!
Az ültetés során már egy levélzettel, gyökerekkel rendelkező növényt ültetünk ki. A kiültetésre szánt növényeket kiszerelés szerint konténeres (pl. évelők, gyümölcsfák), lehet szabadgyökerű (pl. gyümölcsfák) vagy földlabdás (tűlevelű örökzöldek). Ezek eltérő ültetési idővel és módokkal rendelkeznek, de a három közül pedig a konténeres növények azok, melyeket nyáron (sőt akár télen) is ültethetjük.
Tekintse meg kertészetem gyümülcsfa kínálatát!
A nyári ültetés jó lehetőséget ad társításaink bővítésére és újra gondolására is!
Olvassa el a cikkemet erre a linkre kattintva a társításokról!
A nyári ültetés során tehát a konténeres növényeket telepíthetjük, megfelelő gondozás mellett pedig ez nem jár kockázattal a növény számára és biztos az eredés. Ez annak köszönhető, hogy a konténerben nevelt növény már kifejlett, erős gyökérzettel rendelkezik, melyet az ültetés során kissé lazítva, a gyökérdugót megbontva ültethetjük a földbe.
Az ültetőgödör a konténeres növények esetében mindig ugyanolyan előkészítést igényel, de mérete mindig a konténer méretéhez igazodik!
Ebben a cikkemben az ültetőgödör készítésének helyes módszeréről írtam. Olvassa el!
A frissen ültetett növények gondozása lényegében nem tér el más, már korábban ültetett növényeink gondozásától, de két dologra érdemes kiemelten figyelni. Az egyik az öntözés, melyet a telepítést követő első évben rendszeresen kell végezni. Ez a köztudottan szárazságtűrő növények (levendula, kasvirág, kokárdavirág) esetében is el kell végezni, hiszen a növény még szokja, alkalmazkodik új környezetéhez.
A másik dolog a tápanyagutánpótlás, mivel az ültetőgödör kialakítása során abba érett komposzt vagy istállótrágya is került, így a következő tavaszig szükségtelen a plusz tápanyag kijuttatás.
Itt megtekintheti a kertészetem egynyári faj- és fajtakínálatát! Akár a rendelését s leadhatja!
Saját magunk által készített komposzt értékes kinccsé válik a kertben, melyet a nagyobb tápanyagigényű dáliák is meghálálnak majd.
Ismerkedjen meg cikkemből a biokertészkedéssel is!
Nyári növénygondozás 5 lépésben
1. Öntözzünk ésszerűen!
A nyárral és az egyre hosszabb aszályos időszakokkal együtt jár az öntözés szükségessége is, ezt azonban nem mindegy hogyan végezzük. Ne öntözzünk túl hideg vízzel, mint amilyen a friss kútvíz vagy túl meleg, például víztárolóban, hordóban felhevült vízzel, ha ezzel öntözünk az sokként éri a növényt.
Az öntözések között eltelt időt megnövelhetjük, ha növényeink igényeinek megfelelő takarást használunk, így a párolgást csökkenthetjük. Az öntözés történjen mélyre hatóan, áztató jelleggel, mintsem többszöri kis adagokkal. Az öntözés idejét is érdemes megválasztani, egy kora reggeli áztató öntözés segíthet felvenni a harcot a meztelen csigákkal is.
Az esővízzel történő öntözés előnyös a növények számára!
2. Szükséges mértékben tápoldatozzunk!
Bár a frissen ültetett növények nem igényelnek egy ideig plusz tápanyagot, a virágzó növényeinket a nyár folyamán érdemes tápoldatozni, ez különösen igaz a gazdagon virágzó egynyáriakra, melyek megfelelő virágzásához nélkülözhetetlen egy kis plusz.
De ez a fajta „támogatás” nem csak virágzásra, fejlődésre van pozitív hatással, hanem a növény egészségügyi állapotára is, ugyanis egy megfelelő közegben, szükséges tápanyagokkal és vízzel ellátott növény a különböző stresszfaktorokkal is könnyebben birkózik meg.
A mulcsanyagok is beépülnek a talajba, nyáron válasszunk lassan lebomlókat, míg ősszel akár komposztot is szórhatunk vékony rétegben a növények köré.
Hosszú távon a tömörödött, kimerült talajt érdemes javítani. Így kezdjen neki!
3. Ne hagyjunk fel a növények ápolásával!
A nyár során ügyeljünk arra, hogy az elnyílt virágfejeket, a száraz leveleket, ágakat eltávolítsuk. Szintén fordítsunk figyelmet a kártevők és kórokozók megjelenésének. Ez a fajta ápolás egyrészt segít szellősé tenni növényünk környezetét, másrészt az esetleges kártevőket vagy kórokozókat is időben észlelhetjük.
Azonban bár az elnyílt virágokat eltávolíthatjuk a nyár során erőteljesebb visszametszést és formázást a sövények esetében végezzünk. Az új telepítés esetében pedig ez az első évben elhagyható feladat.
Az egynyári növények, kevesebb gondoskodással is beérik.
Olvassa el a szarkalábról írt cikkemet is és ismerje meg ezt a bájos növényt!
4. Vegyük fel a harcot a szezonális gyomok ellen!
A kártevők és kórokozók felismerése mellett érdemes figyelmet fordítani a gyomnövényeknek is, ezek ugyanis ha akarjuk, ha nem megjelennek a kertben, lehet szó „valódi” gyomról, vagy rossz helyen kert magról, érdemes korán megszabadulni tőlük, a frissen ültetett növények és palánták esetében fontos, hogy gyommentesen tartsuk a környezetüket.
Ezt egyszerűen megtehetjük, ha a fentebb említett talajtakarást alkalmazzuk. Dísznövény ágyásokban a takaróanyag lehet gallyapríték vagy mulcs nem csak hasznos, hanem dekoratív is. A veteményesben és a gyümölcsösben pedig használhatunk szalmatakarást is.
Megfelelő társítással a növényeink elnyomhatják a gyomokat!
5. Értékeljük az árnyékot!
Nyáron ez egy ésszerűnek hangzó mondat, de gyakorlatban is alkalmazzuk. Használjuk ki a szezont és a napnak túlzottan kitett ágyásokba ültessünk cserjéket, fákat, melyek árnyékot adnak, így kedvezően hatnak a környezetükben lévő növényekre.
Ezek helyett nagyobb termetű egynyári vagy évelő növényeket is használhatunk, például a közkedvelt mocsári hibiszkuszok termetes bokorrá fejlődnek, de a ’Goldsturm’ kúpvirág, valamint a sudárzsálya is árnyékot ad az alacsonyabb termetű növényeknek.
Ha ezeket a tanácskat megfogadja a nyári ültetéssel és gondozással kapcsolatosan, biztosan egyre szebb lesz a kertje!
Tekintse meg kertészetem évelő dísznövény kínálatát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!