Hazánkban félcserjeként ismert az Illatos barátcserje, mely akár 1,5-2 méter magasra is megnőhet az évek során.
Igen jellegzetes, tenyeresen összetett levelei világoszöldek, amik friss, üde hangulatot kölcsönöznek a kertjének. 15-20 cm-es illatos, ibolyakék virágai füzérben nőnek, melyeket július-augusztus környékén lehet felfedezni a bokron.
Virágai illata nem csak az arra járó emberek figyelmét keltik fel, hanem poszméhek és lepkék pihenő helyeként is szolgálnak, így tökéletes választás, ha egy élettel teli kis zugot szeretne kertjében látni.
Lombhullató cserje, így az elvirágzás és a levelei elvesztése után beleolvad a téli környezetébe. Remekül elviseli a telet, azonban az újonnan elültetett cserjéket fel kell készíteni a hidegebb napokra. Talaj összetételben nem válogatós, viszont a fényre igazán szükségese van, így a kert egy napos területére kell elhelyezni. A barátcserje termését gyógynövényként is felhasználják, melynek görcsoldó hatása van, illetve nőgyógyászati panaszokra is használható.
Az Illatos barátcserje ültetésénél pár tényezőt figyelembe kell venni.
Az igényeit szem előtt tartva biztosak lehetünk abban, hogy sokáig kerti barátunk lehet és minden nyáron gyönyörű kékeslila árnyalatú virágaival fog örömet szerezni. Fontos, hogy a megfelelő helyre legyen ültetve, hiszen ahogy említettem, akár 1,5-2 méteres magasságának, és közel ilyen szélességének köszönhetően könnyen útban lehet a későbbiekben.
Amikor megtalálta a helyét, akkor annak a területnek a talaját forgassa át ásóval, hogy minél porhanyósabb földbe lehessen beültetni az Illatos barátcserjét. Ezzel elősegítjük a gyökerek könnyebb növekedését. Ezután ajánlott kétszer olyan széles és mély ültető gödröt kiásni a cserjének, mint amekkora konténerben megkapta kertészetemtől. Az Illatos barátcserje ültetéséhez a Mabako szerves istállótrágyát ajánlom, ami egy kifejezetten a cserjék számára előállított ültető közeg.
Nem kell attól tartania, hogy esetleg kellemetlen szag lenne az ültetés során a trágya használata miatt, hiszen a speciális eljárásnak köszönhetően az ilyen szagoktól mentes lesz keverék. Akár ezzel, akár más hasonló trágyával, de célszerű előkészíteni valamivel az ültetőgödröt, így biztos lehet abban, hogy az egész vegetációs idő alatt kellő mennyiségű tápanyaghoz fog jutni a növény.
Miután belerakta a gödörbe a cserjét, már csak egy alapos megöntözés szükséges, amivel szintén a gyökerek növekedésére hatunk. Az Illatos barátcserje elviseli a száraz napokat, de a rendszeres, heti öntözés ennek a növénynek is kijár.
Mivel konténeres kiszerelésben kapja meg a cserjét, ezért a téli fagyokat leszámítva, az év bármely szakában elkezdheti az ültetést. Arra azonban ügyelni kell, hogy a kora téli időszakban, újonnan ültetett cserjét javasolt felkészíteni a télre.
Ekkor felaprított levelekkel, szalmával vagy talajtakaró hánccsal kell befedni a növényt 30-40 cm-es magasságig. Ezzel az egyszerű óvintézkedéssel megelőzhető a tél okozta gyengülés. A későbbiekben már nem lesz problémája a tél átvészelésével.
Az első év után el kell kezdeni figyelni a növény metszésére is. A következő pár lépés betartásával mindig egészséges és erőteljes Illatos barátcserje lesz a kertünkben.
1. Fertőtlenítés: Annak érdekében, hogy ne fertőzzük be a kertünket az esetleges kórokozókkal, a metszés előtt mindenképpen le kell fertőtleníteni klór és víz (1:9) keverékével a szerszámokat. Ezzel az egyszerű lépéssel biztosak lehetünk abban, hogy ha felüti a fejét egy betegség, akkor azt nem a mi gondatlanságunk okozta.
Nagyon fontos, hogy ha beteg ágakat kell eltávolítani, akkor tisztítás nélkül semmiképp se menjünk át a következő növényre.
2. Beteg ágak eltávolítása: A metszés elején ajánlott átvizsgálni az Illatos barátcserjét, hogy van-e rajta olyan ág, amit mindenképpen el kell távolítani, mert valamilyen betegség megtámadta. Ezek eltávolításával a következő tavaszra egészséges, erős hajtást tud kinevelni a cserje. Ha sűrű, tömött cserjét szeretnénk belőle nevelni, akkor minden évben, virágázás után kell megejteni a metszést. A károsodott ágakat javasolt az első egészséges növényrészig visszavágni, utána pedig azonnal le kell fertőtleníteni a használt szerszámot.
3. Forma előkészítése: Javasolt az ágak közel felénél megejteni a metszést, illetve az oldalirányba növő gallyak egy részét is el kell távolítani. Minél magasabban vágjuk el az ágat, annál magasabb bokrot lehet belőle nevelni. Ha több oldalirányú ágat hagyunk, akkor sűrűbb, tömöttebb kinézete lesz a cserjének. Ajánlott az egymást keresztező ágakat is eltávolítani, hiszen így minden levelet és rügyet kellő mennyiségű napfény fog érni.
4. Forma kialakítása: Ha alacsony bokrot szeretnénk, akkor mindenképpen ajánlott a metszés során a növényt egyharmadára metszeni. Ha még kompaktabb küllemet szeretnénk kölcsönözni a cserjének, akkor a következő évben újra meg lehet ezt ejteni.
5. A helyes idő: Fontos, hogy elvirágzás után azonnal legyen elkezdve ez a kertészeti teendő, így kellő időt hagyunk arra a cserjének, hogy erős, új, egészséges hajtást neveljen ki.
Ezzel kész is van :)
Ha a fentieket megfelelően betartja, akkor nincs más teendője, mint élvezni ennek a gyönyörű növénynek a látványát és kellemes illatát.
Hasznosnak találta cikkemet? Amennyiben igen, kérem nyomjon egy Tetsziket.
További cikkeimet ITT találja.
Illatos barátcserjét szeretne kertjébe? Nézzen szét ide kattintva kínálatomban