Blog
Megyeri Szabocs kertészeti blogja, melynek küldetése, hogy világosan lássuk: zölden élni nem bonyolult dolog, lehet egyszerűen is.
Szeretném a kertészkedést közel hozni, felhasználóbaráttá alakítani, fogyaszthatóan tálalni. Azért, hogy kertünkben mesék és szerelmek szövődjenek...
A gyerekekkel is ismertessük miért fontos megőrizni a növények egészségét
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a növényegészségügy fontosságára a #PlantHealth4Life elnevezésű kampánnyal hívja fel a figyelmet. A kampány egyik célja, hogy mi magunk is megismerjük a növényegészségügyet, valamint tovább adjuk a következő generációk részére a megszerzett tudást és azt, hogy miért kell megőriznünk a növények egészségét.
EU-n belüli növényvásárlásnál keressük a növényútlevelet!
2019. december 14-én életbe lépett az új növényegészségügyi rendszer, így számos változás következett be a növények, növényi termékek EU-n belüli forgalmazásának és szállításának követelményeiben. A 2019/2072-es EU rendelet (XIII. melléklet) felsorolja azon növényeket, növényi termékeket és egyéb anyagokat, amelyek esetében az Unión belüli szállításukhoz növényútlevél szükséges. Ide tartozik számos lágyszárú és fás szárú dísznövény, számos erdészeti faj csemetéje, valamint a zöldségpalánták is.
A leander betegségei
Még a legféltőbb gondoskodás ellenére is megjelenhetnek károsítók a leanderen. Szerencsénkre a leander rovar kártevőivel viszonylag könnyű felvenni a kesztyűt. Azonban sajnos közel sem ennyire egyszerű védekezni a leander megbetegítő kórokozókkal szemben. Olvassa végig cikkemet, hogy miként lehet a leandert egészségesen tartani, vagy a már megbetegedett egyedet kezelni. Kattintson cikkemre.
Törekedjünk a prevenciós intézkedésekre!
A növények egészségét növényvédelmi beavatkozásokkal is megőrizhetjük, de célravezetőbb a preventív, vagyis a megelőző intézkedések elvégzése. Gondoljunk csak bele, hogy milyen sokat jelent egy jó fajta (esetleg egy toleráns vagy rezisztens fajta) kiválasztása akár terméshozam növelése akár a növényi károsítókkal szembeni ellenállósága szempontjából.
Utazásaink során ne hozzunk haza külföldről növényeket!
Az év legnagyobb részében a tavaszi vagy nyári programok után vágyódunk leginkább, hiszen időt kell fordítanunk egy kis kikapcsolódásra is ebben a rohanó világban. Amennyiben a pihenéshez egy külföldi utat választunk, úgy ahelyett, hogy magunkkal hoznánk különlegesebbnél különlegesebb, egzotikus tájakról származó növényeket és terméseket, inkább csodáljuk meg őket ott, ne hozzuk haza magunkkal.
Védjük meg a hazai növényvilágot, vegyünk részt mi is a „Növényegészségügy az életért” kampányban
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a növényegészségügy és az élelmiszerbiztonság közötti szoros kapcsolatra egy uniós kampánnyal szeretné felhívni a lakosság és a gazdálkodók figyelmét. Hazánkkal együtt 22 ország érintett a #PlantHealth4Life elnevezésű kampányban, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet miért is érdemes megőriznünk a növények egészségét.
A dió (Juglans regia) növényvédelme
A közönséges dió latin neve tükörfordításban királyi diót jelent. A 15-25 méter magasra megnövő lombhullató fa akár 150 évig is élhet, generációkat megajándékozva magas tápanyagtartalmú gyümölcsével. A következőkben megismerheti a leggyakrabban előforduló betegségeket, melyek károsíthatják diófáját.
A körte károsítói és növényvédelme
A hazánkban igen régi múltra visszatekintő és nagy népszerűségnek örvendő gyümölcsfaja a körte. Sok fajtáját ismerjük és szeretjük, de vajon ugyanilyen jól ismerjük a károsítóit is? Cikkemből megismerheti őket!
Málna károsítói és az ellenük való védekezési stratégia
Mit érdemes tudni a moníliás betegségről?
A moníliás betegség vagy röviden csak moníliának nevezett kórokozó gomba leginkább a csonthéjas kultúrákban, mint cseresznye, meggy, szilva, őszibarack, kajszi vagy mandula okoz nagy pusztítást, de az alma és körte fajok termésminőségét is képes tönkre tenni vagy a termés mennyiségét csökkenteni. Az almatermésűek moníliás gyümölcsrothadásáért első sorban a Monilinia fructigena a felelős, míg a csonthéjas gyümölcsfajok moníliás betegségét a Monilinia laxa okozza.
Mit érdemes tudni a növényútlevélről?
Először is fontos tisztázni a növényútlevél fogalmát, mi is az a növényútlevél? A növényútlevél egy olyan hatósági címke, amely bizonyos, jogszabályban meghatározott növények Európai Unión belüli szállításukhoz szükséges és igazolja a növények zárlati és vizsgálatköteles nem zárlati károsítóktól való mentességét.
A babérmeggy (Prunus laurocerasus) növényvédelmi stratégiája
A babérmeggy a Balkán-félszigetről származó, örökzöld, akár fává is megnövő növényfaj. A növény díszítő értéke kettős célú: örökzöld lombozatában egész évben gyönyörködhetünk, virágzáskor pedig a fürtökben nyíló, fehér virágait csodálhatjuk. Ismerkedjen meg a két legfontosabb betegségével, és azok kezelésével a cikkemre kattintva.
A mandula károsítói és növényvédelmi stratégiája
A mediterrán származású mandulával legtöbbször olajos magkeverékekben találkozunk, azonban jelentős a cukrászipari felhasználása is. Jelen cikkemből megismerheti a növény károsítóit és az ellenük való védekezési lehetőségeket is!
Aranyeső vagy aranycserje?
Aranyeső, aranycserje és aranyvessző, mely növényeket takarják ezek a nevek? Olvassa el írásomat, és tudjon meg mindent!
A bazsarózsák csodás világa
A bazsarózsák a kertek méltán kedvelt, tavasz végén, nyár elején virágzó, romantikus szépségű, nosztalgiát és bájos eleganciát sugárzó klasszikus növényei. Népszerűségük, szépségük csodálata nem új keletű, így van ez már évszázadok óta. Kínában - ahol a fás szárú fajt (Paeonia suffruticosa) máig a virágok királyaként tisztelik, s a megbecsülés, jólét, méltóság szimbóluma - rajongott érte a császároktól, a költőkön és festőkön át (a legtöbbet ábrázolt virág), az egyszerű emberig mindenki. Nemcsak szépsége, de gyógyászati célú felhasználása miatt is. Az i.sz. I. században élt id. Plinius, Naturalis Historia című művében az egyik legrégebben termesztett virágnak nevezi. A lovagkorban is különösen kedvelt volt, a szerelem jelképeként pedig dalok gyakori szereplőjévé vált.
Kertész szakmát tanulók nélkül nincs jövő
Azt az ajándékot kaptam az élettől, hogy már 6 - 7 évesen tisztában voltam vele: kertész szeretnék lenni. Nagy lehetőség ez, amiért az ember élete végéig hálás. Akkoriban az általános iskolás osztálytársaim, ha nem is bántóan, de értetlenkedve azzal csúfoltak, hogy milyen koszos leszek a földtől a kertben. Ma már tudom, hogy a földnél nincs tisztább és megnyugtatóbb dolog. A budapesti Varga Márton kertészeti technikumban tanító tanáraimnak csak megköszönni tudom, hogy akkor még szinte gyerekként támogattak, neveltek, tanítottak.
A tavaszi hagymások királynője: a liliom
Ezek a gyönyörű, késő tavasszal nyíló virágok pont abban az időszakban ékesítik a kertet, amikor a jó idő beköszöntével virágba boruló dísznövények már elnyíltak. Így nem csak egy csoda szép és kecses növénnyel lehet több a kertjében, de a folyamatos pompát is biztosíthatja birtokán a segítségükkel. Nem véletlen nevezik a tavaszi hagymások királynőjének. A liliomot több dolog miatt is lehet nagyon szeretni.
Minden, amit a tulipánokról tudni érdemes!
Az igen fajtagazdag tulipánokat a világ minden pontján ismerik. A művészek ihletője, a kertek éke, az óvodások előszeretettel megjelenített virága, melyhez számos történet és legenda kapcsolódik. Ha Ön is szeretné elültetni a kertjében ezt a különleges virágot, készüljön fel, ugyanis több száz különböző típus és szín közül válogathat.
Tőzegáfonya, vörös áfonya különbség
A bangiták világa
A kertészetekben számos bangita fajtával találkozhat a vásárló, így ha cserjeültetésre kerül a sor a választás nem mindig egyszerű. Cikkemben bemutatom őket és pár tanáccsal is szolgálok nevelésüket illetően.
Zöldmetszés
A gyümölcsfák zöldmetszésének ideje május-július. Azok, akik ebben az időszakban rendelnek kertészetemből, előfordul, hogy „riadtan” teszik fel a kérdést:”Mi történt a fával?” Az ő és azon kertbarátok megnyugtatására, akik már hallottak esetleg róla, de bizonytalanok, hogy miért is van erre a beavatkozásra szükség - a kertjükben elültetett fáink esetében is -, szeretném összefoglalni röviden a lényegét.
Mocsári hibiszkusz tudnivalók
A mocsári hibiszkusz (Hibiscus moscheutos) a mályvafélék családjába tartozó, Észak-Amerika keleti és déli részén mocsarakban, ártereken, folyópartokon, nedves réteken és erdőkben őshonos, fásodó szárú, bokros habitusú, lombhullató évelő.
Napjainkra Európában és Ázsiában is igencsak közkedveltté vált, számos, szebbnél-szebb kerti változata létezik.
Mihez kezdjek az avarral ősszel?
Milyen sövényt ültessek, ha kerítés helyett használnám?
A sövényféléket elsősorban térhatárolásra használjuk, ám gyakran csupán esztétikai szempontból. Ugyanakkor létezik több faj is, ami komolyabb védelmet nyújt a porta számára, mint a hagyományos kerítések!