Előző cikkemben megmutattam Önnek, hogy milyen veszélyek leselkedhetnek szilvafáira. Ebben a cikkben elolvashatja, hogy az egyes károsítók ellen milyen módon tud védekezni!
A szilva legfontosabb kórokozói elleni védekezési lehetőségek
1. Szilvahimlő – Plum pox virus
Védekezés: A szilvahimlő ellen a vegyszeres védekezés hatástalan, azonban a vírust terjesztő levéltetvek lepermetezésével, illetve a bizonyítottan egészséges szaporítóanyag megvásárlásával csökkenthetjük a vírus fellépésének kockázatát.
2. A szilva tafrinás gyümölcstorzulása – Taphrina pruni
Védekezés: A réz hatóanyagú szerekkel történő lemosó permetezés minden gombás megbetegedés ellen kiváló megelőzési módszer. Ezt követően sziromhullás után, kontakt hatásmódú gombaölőszerekkel, a növényvédőszer engedélyokiratában meghatározott időközönként szükséges permetezni.
3. A szilva polisztigmás betegsége – Polystigma rubra
Védekezés: A kémiai védekezés mellett (lásd: tafrinás gyümölcstorzulás) a levelek talajba forgatásával tudjuk megakadályozni a fertőző képletek további terjedését.
4. A szilva monilíniás betegsége – Monilinia laxa, Monilinia fructigena
Védekezés: A védekezés sarkalatos pontja, hogy a gombaölőszerek kijuttatása mellett fordítsunk kellő figyelmet a szilvamoly gyérítésére is. Fontos, hogy a fertőzött, fán maradt gyümölcsmúmiákat is eltávolítsuk a fáról.
5. Szilvarozsda – Tranzschelia discolor, Tranzschelia pruni – spinosae
Védekezés: Sziromhullást követően, III. forgalmi kategóriás kontakt gombaölőszerek meghatározott időközönkénti kijuttatásával elejét lehet venni a fertőzésnek.
A szilva legfontosabb kártevői elleni védekezési lehetőségek
1. Pajzstetvek: Kaliforniai pajzstetű, szilva pajzstetű – Quadraspidiotus perniciosus, Sphaerolecanium prunastri
Védekezés: A tél végi olajos lemosó permetezéstől megfulladnak az áttelelő lárvák, így ez egy hatásos védekezési mód. A következő védekezés a hím pajzstetvek rajzásakor történhet, kontakt szerekkel, megfigyelés alapján.
2. Levéltetvek: Hamvas szilvalevéltetű, sárga szilvalevéltetű – Hyalopterus pruni, Brachycaudus helicrisi
Védekezés: A nyugalmi időszakban végezett lemosó permetezéssel eredményesen gyéríthetjük a levéltetvek áttelelő tojásait. A hajtásnövekedés kezdetén, az első egyedek megjelenésekor, illetve az első károsítások észlelésekor már érdemes elkezdeni a növényvédőszeres kezelést, speciális aficidekkel.
3. Gyümölcsmolyok: Szilvamoly, keleti gyümölcsmoly – Grapholita funebrana, Grapholita molesta
Védekezés: Gyűjtsük össze a lehullott, szilvamoly által károsított gyümölcsöket és semmisítsük meg őket. Szexferomonoscsapda használatával nyomon követhető a rovarok rajzása. A szexferomoncsapdás előrejelzésre alapozottan tömeges lárvakeléskor van alkalmunk védekezni a kártevők ellen, metoxifenozid hatóanyagú Runner 2F készítménnyel. Egyébként, ha megfelelő mennyiségű csapdát helyezünk ki, akkor tömegesen tudjuk csapdázni a kártevőket, ezzel mérsékelve a kártételüket házi kertben.
4. Poloskaszagú szilvadarázs – Hoplocampa minuta
Védekezés: Az idejekorán lehullott, még zöld gyümölcsöket gyűjtsük össze, hogy megakadályozzuk a rovarok teljes kifejlődését és ezáltal megelőzzük a következő évi fertőzést. A fehér ragacslapokra jól repülnek a gyümölcsdarazsak, így használatuk jól szemlélteti az állatok rajzását.
Remélem hasznosnak találta a szilva legfontosabb károsítói ellen alkalmazható növényvédelmi intézkedésekről szóló cikkemet!
Ha Önnek is tetszett a cikk, kérem ossza meg a szilvát kedvelő, kertbarát ismerőseivel és barátaival!