Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Az öt legbizarrabb növény

A kert-, és növénybarátok szeretik a különlegességeket, sokan tartanak egzotikus növényeket, például orchideákat, vagy érdekes hibrideket, szokatlan színű, vagy megjelenésű dísznövényeket, azonban az igazi furcsaságok általában ismeretlenek, még a gyakorlottabb hobbikertészek számára is, ráadásul ezek a meghökkentő példányok rendszerint tőlünk távol honosak. Így beszerzésük csaknem lehetetlen, és ha mégis sikerülne, akkor is bajban lennénk a nevelésükkel. Húsevő, gigantikus méretű, vagy éppen elviselhetetlen szagú növényt a többség amúgy sem akarna az otthonába, de olvasni róluk jó szórakozás lehet. Következzen tehát egy abszolút szubjektív lista a legfurább növényekről.

A maszkviselés nem haszontalan a titánbuzogány mellett

Titánbuzogány, vagy óriás kontyvirág

Ennek a trópusi növénynek már a neve is beszédes, angolul corpse flower-nek, vagyis nagyjából hullavirágnak hívják, a latin neve (Amorphophallus titanum) pedig a görög amorphos (formátlan), phallos (pénisz) és titan (óriás) szavakból származik.

A titánbuzogány erős, irritáló dögszagot áraszt magából, ezzel egyrészt magához vonzza a beporzást végző rovarokat, másrészt elriasztja el a kártevőket, és a számára haszontalan élőlényeket, tulajdonképpen mindenkit, akinek működő szaglószerve van.

További érdekessége, hogy a föld alatt hatalmas, akár fél-egy mázsás, emberi fogyasztásra alkalmas gumót növeszt, ami szumátrán például élelmiszerként is szolgál a helyieknek, már persze ha bevállalják a begyűjtés bűzös élményét.

Igen szép és mutatós, de nagyon-nagyon kellemetlen szaggal bír

Vénusz légycsapója (Dionaea muscipula)

A költői nevű, Észak-Amerika keleti partjain honos növény egy rovaremésztő faj, és mint ilyen, roppant izgalmasan hangzik, hiszen a köznyelv által csak húsevőnek titulált növények archetípusa. A hús persze csak rovar, de így is érdekes a dolog. A levelek végén elhelyezkedő csapdák édes illattal csábítják a rovarokat, melyek ha megérintik a kis érzékelő szőröket, működésbe hozzák a kelepcét. Ilyenkor a levéllemezek kevesebb, mint egy másodperc alatt összezáródnak, a zsákmány pedig bent ragad.

A levéllemez végén lévő rudacskák között a kisebb rovarok még ki tudnak surranni, ugyanis a növény csak a nagyobb példányokra hajt, a kicsik megemésztése több energiát igényelne, mint amennyi kinyerhető belőlük. A vénusz légycsapója egzotikumként nálunk is tartható, ám beszerzése nem egyszerű, nevelése pedig kimondottan körülményes, csak a legelszántabbaknak ajánlható.

A vacsora maradéka a csapdában

Fojtófüge (Ficus aurea)

A fojtófüge neve rögtön elárulja, hogy nem egy kimondottan jófej növényről van szó. A karibi-térségben, Mexikóban, és Közép-Amerikában honos faj roppant egyedi életmóddal rendelkezik. Életét magként a fák lombjai között kezdi, ahová madarak ürülékével jut fel. Itt növekedésnek indul, energiát ekkor még csak fotoszintézissel nyer, a nedvességet pedig az eső és a páratartalom biztosítja neki.

A fojtófüge távoli rokonai a lakásaink fikuszainak. Olvasson a szobanövények gondozásáról ebben a cikkemben!

A fojtófüge módszere kegyetlen

Mikor indái leérnek a talajig, gyökeret ereszt, és további indákat növeszt, melyek rendületlenül kúsznak felfele a gazdanövény törzsén. Egy idő után a szerencsétlen fát a potyautas teljesen benövi, gyökerei elszívják a tápanyagokat, indái pedig a fényt takarják el előle. Végül rendszerint a fojtófüge győz, a gazdanövény elpusztul, a merev indákból pedig kialakul a füge furcsa, hálós szerkezetű, üreges törzse.

Tudta, hogy léteznek ehető virágok is? Olvassa el róluk ezt a bejegyzésemet!

A fojtófüge itt már a kivégzett gazdanövény hűlt helyével

Kalapácsorchidea (Draaea glyptodon)

Ez a különleges orchidea a növényvilág mimikri bajnoka, vagyis utánzásban utánozhatatlan. Egyben valamiféle szatír is, mert a beporzáshoz egy darázsfajtát használ fel, olyan módon, hogy a várakozó nőstényt imitálja, tévedésbe ejtve a vággyal teli hímeket. Az orchidea virága a nőstény darázs potrohát utánozza formájában és színében, az arra rászálló hím pedig felszedi a pollent.

Tekintse meg a kertészetem különleges növény kínálatát!

A kalapácsorchidea a párodosni kívánó darazsakat veri át

A csalódott darázs azután továbbáll, jó eséllyel egy másik orchidára, így elvégezve a beporzást. A darázs és a virág kapcsolata nem nevezhető szimbiózisnak, mert a darázs az ügylettel nem nyer semmit, sőt, csak rója a felesleges köröket, így a növény egyszerűen kihasználja a rovart. A növényvilágban számtalan hasonló példa van erre, sok növény kihasználja a mimikri minden lehetőségét. 

A szobanövények között számos veszélyes, mérgező is van. Mit tegyünk mérgezés esetén? Olvassa el cikkemben!

Ha nekünk nem is olyan feltűnő a hasonlóság, a darázs beveszi a trükköt

Velvícsia (Welwitschia mirabilis)

A velvícsia fura nevét felfedezője, a német botanikus Friedrich Welwitsch után kapta. Ha a növények beszélgetni tudnának egymással, a velvícsiához biztosan mindig az lenne az első mondatuk, hogy te jó ég, de rosszul nézel ki. És valóban, pont úgy fest, mint amin áthajtott pár teherautó, aztán megégett és kiszáradt a napon, most pedig épp utolsó, agonizáló perceit tölti.

Erre a linkre kattintva megtekintheti a kertészetemben kapható, kertbe is kiültethető szobanövényeket!

Pedig roppant életerős növény, akár száz évig is elél, a legmostohább körülmények között, 40 Celsius fokos hőségben, szinte teljes szárazságban, a dél-afrikai Namíb-sivatagban (az éves csapadékmennyiség itt mindössze 25 mm). A barátságtalan viszonyok közt a túlélést a velvícsiának két különleges tulajdonsága biztosítja, egyrészt gyökerei a talajszint alatt akár harminc méter hosszan is elnyúlhatnak, hogy nagy területről vehesse fel a tápanyagot.

A paprikák között is vannak rekorderek - méghozzá például a csípősség tekintetében. Olvasson a legcsípősebbekről ebben a cikkemben!

Másrészt a sivatagban csak hajnali páraként létező nedvességet nagyméretű, vékony leveleivel gyűjti be. Érdekesség, hogy a velvícsiának minden esetben csupán két levele van, melyek idővel széthasadnak, ezért tűnik úgy, mintha több lenne belőlük. Kitartása, túlélési képessége miatt a velvícsia Namíbia nemzeti címerében is helyet kapott.

A látszat ellenére köszöni, jól van

Ugye, milyen elképesztő a növények világa? A felsorolást még nagyon sokáig sorolhatnám, mert rengeteg érdekes példát tudnánk még mondani, de róluk majd egy későbbi cikkemben írok. 

Tekintse meg kertészetem teljes kínálatát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Képek: innen, inneninnen, innen, innen, innen, innen, és innen.