Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Egzotikus megjelenésével és virágaival hódít a selyemakác!

Ma már egyre több hazai kertben is látható az egyedi megjelenésű selyemakác, ám annak idején egészen messziről érkezett hozzánk ez az igazán különleges növény. Nem véletlen, hogy sokan perzsa selyemfának is nevezik, hiszen főként az iráni és kínai területeken őshonos ez a magas díszítőértékkel rendelkező fa.

Alacsony növésű díszfa

Még különlegesebbé teszi, hogy virágai vonzzák a rovarokat, köztük a pillangókat, így a fa valóban életteli, aktív miliőt teremt maga körül. Ha eddig csak abban volt biztos, hogy szeretne valamilyen fát ültetni a kertjében, azt viszont még nem döntötte el, hogy milyet válasszon, akkor érdemes megismerkednie ezzel a különleges növénnyel.

Mit érdemes tudni a selyemakácról?

A selyemakác a kisebb termetű díszfák közé tartozik, magassága kifejlett korában hat tíz méter, lomkoronája pedig kecses, ívelt formájú. Ennek a kompakt formának köszönhetően kisebb kertekbe is ajánlott az ültetése, de az sem véletlen, hogy a déli országokban igen gyakran ültetik utcai sorfaként is.

Nézze meg videómban a selyemakácot:

Kedvező méretei mellett a megjelenésével is hódít a selyemakác, így akár a környék egész hangulatát megváltoztathatja, különösen nyaranta. Fontos tudni erről a növényről, hogy igényli a törődést, ráadásul rendszerint csak a csemete ültetésétől számított negyedik évtől hozza különleges virágait.

A selyemakác igényei

Fiatal korában még igen érzékeny a fagyra, így különösen lényeges, hogy figyeljünk erre. Később már jellemzően remekül bírja a téli időszakot, ilyenkor mindössze egy-két kisebb ág eshet áldozatul a mínuszoknak. Válasszon neki kertben olyan helyet, ahol félárnyékot adó lombkoronája alá mi is leülhetünk és kellemesen eltölthetjük a nyári délutánokat, miközben virágainak szemet gyönyörködtető látványát élvezhetjük. Jellemző rájuk a közepesen gyors növekedés, ezért nem kell hosszú évtizedeket várni arra, hogy elérje végleges magasságát. Ehhez 5-8 év is elegendő.

Kedveli a napos helyeket

Kedvezhetünk neki a jó vízelvezetésű talajokkal, amelyet ültetés előtt feltöltünk tápanyaggal. A talaj pH-értékére nem igényesek. A fényigényét tekintve kedveli a napos helyet a kertben – ilyen fényviszonyok között jellemzően egészséges marad, és sok virágot hoz. A kúszóárnyékot elviseli. Kedveli a nedvesebb talajkörülményeket, de képes elviselni a kissé aszályosabb időszakokat is öntözés nélkül kifejlett korában. Amíg viszont fiatal, érdemes gondot fordítani a rendszeres öntözésre.

Tekintse meg a kertészetemben kapható alacsony növésű díszfákat!

A selyemakác ültetése

Érdemes konténeres növényt választania, mert a konténeres növények gyökérzete védett, nem bolygatott, mint a szabadgyökerű növények esetében. Ezért, ha odafigyelünk az ültetésnél a hajszálgyökerekre, akkor nagyobb biztonsággal ered meg a növény. A konténeres növényeket az év bármely szakában elültetheti, kivéve azokat a téli időszakokat, amikor fagyott a talaj.

A konténeres anyag ültetése igazán egyszerű

Az ültetőgödör készítésnél fontos, hogy legyen jóval nagyobb, mint a földlabda, hiszen a gödör aljára érdemes érett szerves trágyát helyezni - ajánlom a Mabako szerves trágyát - , erre pedig egy réteg virágföldet vagy kerti talajt tenni, majd ebbe helyezni a gyökérlabdát. Az ültetés után alakítson ki tányért a törzs köré, hogy elősegítse a víz bejutását a gyökerekhez.

Ebben a cikkemben ajánlok gyorsan növő fákat a kertjébe!

A selyemakác ápolása

Ültetés után fontos a rendszeres öntözés. Amíg fiatal a fa (2-3 évig) a törzset takarjuk, főleg, ha fagyzugos, hidegebb helyre ültetjük. Ilyenkor érdemes rendszeresen gyomtalanítani is. Mivel a leveleit, virágait az év bizonyos szakaszaiban hullajtja, ne pázsitfelületen helyezze el, mert a fű jelentős része elpusztulhat emiatt. Érdemes a betonozott kertrészektől, utaktól is távolabb ültetni, hogy ne károsodjon sem a gyökérzet, sem a felület.

Öntözés esővízzel? Olvasson bővebben erről a témáról a cikkemben!

A 'Rouge' fajta

Egyébként könnyen nevelhető fa, gyakorlatilag nem igényel gondozást. Metszést nem igényel. Ha engedi, hogy az ágai szabadon terjeszkedjenek, akkor megmutatja a legszebb formáját: ernyőszerű fává cseperedik. Ha mindenképpen szükséges a metszés, várja meg vele a virágzás végét, és csak enyhén metssze, hogy megmaradhasson a fa ernyőszerű alakja.

Olvasson bővebben is a selyemakác gondozásárl ebben a cikkemben!

Gyönyörű virágai egzotikus hangulatot teremtenek a kertben

Egy olyan kertben, ahol az egyik „lakó” egy selyemakác, bizony a nyári időszakot meghatározzák szakaszosan nyíló virágai, amelyek leginkább rózsaszínek, de olykor lilás árnyalat is megfigyelhető bennük. A porzószálak különleges elhelyezkedésétől pedig megkapják azt a semmihez sem hasonlító borzas, bohém, egzotikus megjelenést, amely képes megváltoztatni a birtok komplett atmoszféráját.

A selyemakác díszfüvekkel is jól társítható. Olvassa el a díszfüvekről szóló cikkemet erre a linkre kattintva!

Nyáron hosszan virágzik

Ősszel a színes levelek váltják fel a virágok helyét, télen pedig a fa lehullajtja leveleit, ám a „pihenés” után tavasszal már újra zöld színben pompázik majd. További érdekesség a fával kapcsolatban, hogy a levelei éjszaka és esős időben összezárulnak, majd a napsütés visszatértekor újra szétnyílnak.

Ismerje meg jobban a selyemakác növényvédelmi stratégiáját!

Kinek ajánlott a selyemakác ültetése?

A selyemakác ültetését jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik egy kezelhető méretű, a kert arányait megtartó, ugyanakkor exkluzív megjelenésű, mediterrán hangulattal rendelkező díszfát keresnek birtokukra vagy utcafrontjukra. A selyemakác mellett szól a szokványostól eltérő, mutatós lombkoronája, heteken át díszlő szép virágzata, és széleskörű felhasználhatósága is. A növénynek vannak károsítói, ugyanakkor odafigyelve rá egy hosszú ideig mesésen festő dísznövényt kaphat.

Virágai pompomszerűek

Milyen fajtái vannak a selyemakácnak?

Ha úgy érzi, máris elnyerte a tetszését a selyemakác, érdemes megismerkednie az alapfaj mellett a bordó levelű, vagy az esernyőt formázó lombozattal rendelkező változattal is. Az egyik nagy kedvenc a kertbarátok körében a selyemakác ’Summer Chocolate’ fajtája, más néven a bordólevelű selyemakác laza, ernyő jellegű koronájával igazi egzotikus hatást keltő díszfa.

Itt megtekintheti a kertészetemben kapható selyemakácokat!

'Summer Chocolate'

Fantázianevét leveleivel díszítő tulajdonságáról kapta, melyek kihajtáskor zöldes-bordós árnyalatúak, később mély bordó színben pompáznak, ezt követően pedig csokoládé árnyalatot vesznek fel. További különlegesség, hogy ősszel barnás-lilára színeződnek. Különleges megjelenését levelein kívül lilásrózsaszínű pamacsokban álló hosszú porzószálai adják. Termése 8-12 cm hosszú barna hüvelytermés, ami érés után még sokáig a fán marad.

Ha szeretne többet is megtudni a selyemakácról, akkor nézzen bele a selyemakác videótáramba!

Ezen a fotón pedig a ’Tropical Dream’ gyönyörű virágait láthatja

Válassza a selyemakácot, amennyiben szeretne igazán mutatós, a nyár nagy részében díszítő, kistermetű díszfát nevelni kertjében!

Tekintse meg a kertészetemben kapható selyemakác fajtákat!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!