A gyümölcsök nagyon fontos táplálkozás-élettani szerepet töltenek be. Szervezetünk alapvető működéséhez nélkülözhetetlenek. Alacsony energia-, zsír-, és szénhidrát szintjük van. Ellenben jelentős vitamin, ásványi anyag és antioxidáns tartalmuk révén kedvezően hatnak, számos betegség kockázatát csökkentik.
A gyümölcsök kedvezően hatnak:
- a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartásában.
- a magas élelmi rosttartalmuk elősegíti a megfelelő bélműködést, teltségérzetet biztosít és jótékonya befolyásolja szervezetünk zsír-és szénhidrát anyagcseréjét.
- Íz és illat-anyaguk révén serkentik az emésztőnedvek termelését, ezáltal hozzájárulnak az emésztőrendszer megfelelő működéséhez.
- Magas víztartalmuknak köszönhetően szabályozzák a szervezet folyadékháztartásának egyensúlyát.
A különleges gyümölcsök vitamintartalma azért is fontos, mert vagy gyűjtésből, vagy bio-gyümölcsként juthatunk hozzájuk, vagy a belőlük készült termékekhez. Mai világunkban, az üzemi gyümölcstermesztésben a gyümölcsök polcon tarthatósága a lényeg és nem a beltartalom, a nemesítők arra törekszenek, hogy minél tovább, nagyobb biztonsággal lehessen szállítani a gyümölcsöket, és nem a vitamin tartalom a lényeges. Ezért a napjainkban az üzemi termesztésből gyakran beltartalmilag kevéssé értékes gyümölcsök kerülhetnek asztalunkra.
A különleges gyümölcsökkel ilyen helyzet nem alakul ki, ezek a gyümölcsök még most is gyakran a vadon ajándékai, bár egyre népszerűbbek, így a faiskolák szaporítása által lehet, hogy az Ön kertjében is van egy-két különleges gyümölcsfaj. Ezeknek a gyümölcsét különösen becsülje meg, hiszen számos vitaminforrást tudnak biztosítani.
Alábbiakban néhány népszerű különleges gyümölcs vitamintartalmát részletezem:
HOMOKTÖVIS (Hipophoe rhamnoides)
A homoktövis egy igazi vitaminbomba. A zsírban oldódó vitaminok közül a homoktövisben kimagasló mennyiségben (0,8-18,5 mg/100g) van jelen a karotin – az A-vitamin elővitaminja, provitaminja, ez az anyag a sárga színanyagot tartalmazó gyümölcsökben van jelen elsősorban. A szem és a bőrszövet egészségéért felelős vitamin. Ezen felül E-vitamin, azaz tokoferol is található benne 4,1 mg/100g mennyiségben. E két vitamin teszi lehetővé, hogy kozmetikai termékeket állítsanak elő belőle.
A vízoldható vitaminok közül kimagasló a C-vitamin tartalma, vagyis az aszkorbinsav, 150-1200mg/100g; fajtánként előfordul a 2500 mg/100g mennyiség is. Ez a betegségekkel szembeni ellenállóságot fokozza.
Vitamin és ásványi elem tartalmának, köszönhetően egy jelentős gyógyhatásokkal bíró különleges gyümölcsről van szó, mely beltartalmi értékeiből adódóan antikarcinogén hatású. Ez azt jelenti, hogy a homoktövis a rákos sejtek képződését mérsékeli, csökkenti. Így a daganatos betegségek kiegészítő kezelésére is alkalmas lehet, orvosi javallat mellett.
A B1- vitamin, a tiamin 24-52 μg/100g mennyiségben jelenlévő vitamin, mely a szívizom és az idegrendszer megfelelő működéséért felelős. Napi szükséglete 1 mg. A B2 – vitamin, a riboflavin (20-27 μg/100 g), a fehérjék, szénhidrátok és a zsírok lebontásában játszik szerepet, valamint a vérképzés folyamatához szükséges vízben oldódó vitamin. A B3–vitamin vagyis a nikotinamid (170-350 μg/100g), segíti a porcképződést.
A B5–vitamin, pantoténsav (150 μg/100g), „stresszellenes” vitaminként tartják számon, az idegrendszer és immunrendszer támogatásában játszik szerepet. A B6 – vitamin, piridoxin (110μg/100g) fontos szerepet játszik a tápanyag-feldolgozásban, az ingerület-átvivő rendszerben és a hemoglobin előállításában. A Folsav (10 μg/100g) magzatvédő vitaminnak is tartják, az embrió korai fejlődése során a gerinc, gerincvelő normális fejlődéséhez elengedhetetlenül szükséges.
CSIPKEBOGYÓ (Rosa spp.)
A C-vitamin tartalma, vagyis az aszkorbinsav (250-2500 mg/100g) kiemelkedő mennyiségben van jelen, de vannak nemesített fajtái, ahol eléri a 3000 mg/100g –t is a hatóanyag tartalom. Vírusos, megfázásos időszakban nagy szolgálatot tesz a betegség megelőzésében, kezelésében. A karotinnak (0,8-17 mg/100g) köszönhetően antioxidáns jellegű a csipkebogyó hús.
Az E-vitamin, azaz tokoferol 4,2-4,4 mg/100g tartalmából adódóan és a karotinnak köszönhetően bőrvédő krémeket is készítenek belőle. A B1- vitamin, a tiamin 58-100 μg/100g kiemelkedő mennyiségben van jelen, a szívizom és az idegrendszer megfelelő működéséért felelős. A B2 – vitamin, a riboflavin (67 μg/100 g) is magas arányban van jelen a csipkebogyó húsában, ami a szervezet energiatermelésében játszik szerepet. A B3–vitamin vagyis a nikotinamid szintén nagyon mennyiséget (480 μg/100g) tartalmaz a gyümölcshús. A B6 – vitamin, piridoxin (48 μg/100g) közepes szinten áll.
KÖKÉNY (Prunus spinosa)
A C-vitamin tartalma, vagyis az aszkorbinsav (6,1-60 mg/100g) alacsony értékkel szerepel; és a karotin 0,04-0,3 mg/100g szintén, ellenben tartalmaz E-vitamint, azaz tokoferolt 1,07-3,62 mg/100g is. A B1- vitamin, a tiamin 12 μg/100g alacsony-közepes mennyiségben jelenlévő vitaminja a kökénynek. A B2 – vitamint, a riboflavint (31 μg/100 g), közepes mennyiség jellemzi. A B5–vitamin, pantoténsav (33 μg/100g) a stressz ellen hatékony. Továbbá a kismamáknak nélkülözhetetlen folsav (9,69 μg/100g) van jelen a gyümölcsben.
ÁFONYÁK (Vaccinium spp.)
Az áfonya fajok gyümölcsében alacsony- közepes a C-vitamin tartalom (5-40 mg/100g); Ellenben a B-vitaminok igen jelentős mennyiségben vannak jelen. Található benne B1 – vitamin – tiamin (20-30 mg-100g) és B2-vitamin, azaz Riboflavin (20-30 mg/100 g). Kiemelkedő a B3-vitamin - Nikotinamid tartalma (100-400 μg/100g); a B5-vitamin, azaz a pantoténsav a feketeáfonyában és vörösáfonyában van jelen és a B6 – vitamint; a piridoxint szintén ennek a két áfonya fajnak gyümölcsei tartalmazzák.
KIVI (Actinidia spp.)
Az kivi gyümölcsének C-vitamin tartalma 250-300 mg /100 g, ezen felül úgynevezett aktinidint is tartalmaz, amelynek laxatív hatása van, vagyis kissé hashajtó jellegű, segíti az emésztést. A C-vitamin tartalom révén a fertőző betegségektől óv meg, de fontos szerepe van az energiaháztartásban is.
FEKETE BODZA (Sambucus nigra.)
A bodza karotin tartalma 120 µg/100 g, kimagasló 2500 µg/100g az E-vitamin azaz tokoferolt tartalma is. A B3 – vitamin, vagyis a nikotinamid 4180 µg/100g, említésre méltó még a Folsav tartalma (45 µg/100g) is.
FEKETE BERKENYE (Aronia spp.)
A fekete berkenye magas P-vitamin tartalommal rendelkezik, mely csökkenti a vér koleszterinszintjét, továbbá normalizálja a véredények falainak rugalmasságát és azok átjárhatóságát. Az aronia pektin anyagai méregtelenítenek. Antocianin tartalma szintén magas (480-510 mg/100g), ezen kívül karotinoidokban is gazdag. Az antocianinok nagyon erős antioxidáns hatással bírnak, így a fekete berkenye hatékonyan képes védeni a szervezet sejtjeit és szöveteit a szabadgyökök károsító hatásaival szemben. Továbbá található még benne A, B-vitaminok, C-, E-, H, K-, PP-vitamin.
A táplálkozásnál ügyeljen arra, hogy élelmiszerei között ne csak gabona, hús és tejtermékek legyenek, hanem a zöldség és gyümölcsök is részt vegyenek benne, színesítsék táplálkozását. A gyümölcsfogyasztásban se legyen egyoldalú, inkább törekedjen a többszöri és különféle gyümölcsök fogyasztására. Hiszen a különböző gyümölcsfajokban eltérő és sokféle vitamin van jelen, így biztosítják és színesítik azok az Ön vitaminellátását. (C.A.)
A fent felsoroltakon kívül további különleges gyümölcsöket is megvásárolhat kertészetemből - országos házhozszállítással!
Itt találja aktuális kínálatomat!
További cikkek a kertészeti Blogban
Felhasznált irodalom:
Dr. Jávor Tibor: Vitaminkalauz
Csapó J.- Csapóné Kiss Zsuzsanna: Élelmiszer-kémia
Papp J. Gyümölcstermesztési alapismeretek.