A manduláról általánosságban
A mandulafa (vagy röviden mandula) a mediterrán országok és a szubtrópusi övezet tipikus növénye. A világon a mandula a legjelentősebb mérsékelt égövi csonthéjas gyümölcsfaj, világtermelése meghaladja az évi 2 millió tonnás termésmennyiséget. A világ mandula termésének feléért az Amerikai Egyesült Államok felel, ezt követi Spanyolország és Olaszország. A gyümölcs magas energiatartalma az 52% körüli olaj, a 7%-os szénhidrát és a körülbelül 28%-os fehérjetartalomnak köszönhető.
A mandula egy csonthéjas termés, amely igen gazdag B- és E vitaminokban. A mandulát elsősorban édes- és cukrászipari alapanyagként használják fel, emellett viszont népszerű sós vagy pörkölt mandulaként történő árusítása is. A mandulaolaj értékes gyógyszer- és kozmetikai alapanyagnak számít.
A mandula legfontosabb betegségei és az ellenük javasolható védekezési lehetőségek
1. A mandula ventúriás varasodása – Venturia carpophila
Ventúriás varasodás betegség tünete látható a mandula termésén
Betegség, tünetek: A mandula ventúriás varasodása a mandula levelét, hajtását és gyümölcsét megtámadó gombás betegség. A leveleken 4-5 mm nagyságú, barna szegélyű és szürke közepű foltok mutatkoznak, mely foltok idővel kitöredeznek. A hajtásokon hasonló méretű, eleinte zöldesbarna, ovális foltok jelentkeznek, melyek idővel összeérhetnek és berepedezhetnek.
A termés külső, zöld héján először sötétzöld, majd fokozatosan barnuló 2-3 mm-es kezdetben önálló majd egybefüggő, ovális foltok vehetőek észre. Ezek a foltok később elparásodnak, a gyümölcs eladhatatlanná válik.
Védekezés: Koronaritkítás során távolítsuk el a tüneteket mutató, beteg vesszőket és hajtásokat! Az alma ventúriás betegsége elleni növényvédőszeres védekezésnél alkalmazott készítmények közül számos felhasználható az mandula ventúriás betegsége ellen is. Növényvédőszer kínálatomban számos gombaölőszer közül válogathat, mint például a Vegesol eReS, a Chorus 50 WG vagy a Switch 62,5 WG gombaölő permetezőszer.
Ha szívesen olvasna a manduláról még, akkor kattintson ide, és olvassa el EZT a cikkemet is!
2. Csonthéjasok sztigminás betegsége – Stigmina carpophila
Sztigminás betegség tünete mandula levelén
Betegség, tünetek: A betegség lefolyása és tünetei megegyeznek a kajszibaracknál leírtakkal. Alapvetően csapadékos, hűvös időben lehet a fertőzésére számítani. A mandula esetében is a a hajtáson, leveleken, gyümölcsön vehetőek észre a sztigminás betegség legszembetűnőbb tünetei. A levélen 2-3 mm-es nagyságú, a levél színétől eltérő (általában lilás, pirosas) foltok formájában jelentkeznek a korai tünetek.
A később megbarnuló, apró foltok közepe idővel kihullik. A vesszőkön 5-10 mm hosszú, barnás foltok jelennek meg. A gyümölcsön a levéltünet korai stádiumához hasonló piros-lila színű foltok jelennek meg. A folt közepe később parásodni kezd, a gyümölcs ezáltal deformálttá válik.
Védekezés: A nyugalmi időszakban történő rezes lemosó permetezés (pl.: Champion WG növényvédőszerrel) fontos növényvédelmi kezelés. Ezt követően a kajszi- és őszibaracknál leírtak a követendőek a betegség elleni védekezéseket illetően. Növényvédőszer kínálatomban számos gombaölőszer közül válogathat, akár lemosó permetezéshez is.
3. A mandula moníliniás betegsége – Monilinia laxa
A termést fertőző Monilinia laxa gomba tünetei mandulán
Betegség, tünetek: Leírások szerint a mandulát a virág-, hajtás- és termésfertőzésért felelős gomba, a Monilinia laxa fertőzheti meg. Az almatermésűek moníliás gyümölcsrothadásáért a Monilinia fructigena a felelős, azonban a csonthéjas gyümölcsfajok, mint a mandula moníliás betegségét a Monilinia laxa okozza. Virágfertőzés tavasszal a virágzás során, a hajtás- és termésfertőzés pedig a rovarkárosítók révén a sebfelületeken keresztül történik meg. A virágfertőzés szembetűnő tünete, hogy a hajtások és a virágok barna színűek és olyanok, mintha le lennének forrázva. A gomba először a virágon majd a kocsányon keresztül a hajtást is fertőzi. A termést leginkább valamilyen sérülésen, pl.: jégverés, mandula-magdarázs, keleti gyümölcsmoly károsítás okozta sérüléseken keresztül fertőzi. A betegség nemcsak a termesztett, de a díszítő értékéért ültetett mandulafán is megjelenhet. A gomba különösen a hideg, csapadékos időben fertőz. A betegség tünetei megegyeznek a kajszi- és őszibaracknál leírtakkal.
A moníliás betegségről részletesen itt olvashat.
Védekezés: A moníliás betegség ellen virágzástól kezdődően kell felvennünk a harcot, védekezni a virágzás kezdetén, fővirágzásban és a virágzás végén is szükség lehet. A kezeléseket és a felhasználható szerek listáját kérem, tekintse meg a kajszi- és őszibarackról szóló cikkemben. Növényvédőszer kínálatomban számos gombaölőszer közül válogathat, akár preventív védekezéshez is.
A mandula legfontosabb kártevői és az ellenük javasolható legfontosabb védekezési lehetőségek
1. Mandula magdarázs – Eurytoma amygdali
A mandula magdarázs különböző fejlődési stádiumai, valamint a károsítása látható a képen
Rovar biológiája, kártétele: A mandula magdarázs a mandula legfontosabb terméskártevője. A kártételt a rovar lárvastádiumban végzi, a darázs fehér színű lárvája okozza. A darázs a zöld színű még érőfélben lévő mandulatermésbe helyezi a tojásokat. A tojásokból kikelő lárvák pedig a magbelet fogyasztják, érdekesség, hogy termésenként egy lárva károsít. A kártevőre akkor gyanakodhatunk, ha sok földre hullott, lyukas mandulát találunk a fa környékén.
Azonban előfordulhat, hogy a fertőzött termések a fán maradnak és odaszáradnak. A darázs első egyedei már áprilisban megjelenhetnek, rajzásuk egészen májusig is elhúzódhat, így a rajzó imágók ellen ekkor érdemes védekezni. A védekezés megtervezéséhez pedig érdemes minél előbb kihelyezni a rajzásmegfigyelő eszközeinket (sárga ragacslap, színcsapda). Kínálatomban növényvédelmi célú eszközök, mint a sárga ragacslapok is elérhetőek a kártevő fogása, gyérítése céljából. A rajzásmegfigyelést követően, ha indokolt, akkor növényvédőszeres beavatkozás szükséges, pl. a Full 5 CS rovarölő hatású permetezőszerrel.
A mandula gondozásáról itt olvashat bővebben!
Védekezés: A fa különböző részein, nagy számban elhelyezett sárga színű színcsapdák eredményesen mérsékelhetik a mandula-magdarázs okozta kártételt.
2. Fekete mandula levéltetű – Brachycaudus amygdalinus
Levéltetű kolóniák tömege látható a képen
Rovar biológiája, kártétele: A mandula ezen fontos kártevője április végén-május elején károsítja a lombozatot. Tömeges szívogatásuk és mézharmat ürítésük révén – melyen másodlagos fertőzésként megtelepedhet a korompenész – a mandula hajtásrendszere és maga az egész növény is vontatottan, gyengén fog fejlődni. Érdemes a fa törzsének meszelését is elvégezni, hogy megelőzzük a károsítóknak búvhelyként szolgáló kéregrepedések kialakulását. A nyár folyamán nem károsítja tovább a mandulát, ugyanis olyankor egy másik, nyári tápnövényére repül.
Védekezés: A levéltetvek áttelelő tojásai ellen a paraffinolajos, lemosó készítmények ajánlottak. A kifejlett egyedek ellen, az első tünetek megjelenésétől, még a telepek kialakulás előtt szükséges védekezni, speciális aficidekkel (speciális levéltetvek elleni készítményekkel). Kínálatomban számos rovarölő permetezőszer közül válogathatnak, a levéltetvek ellen a jó választás lehet a lambda-cihalotrin hatóanyagú Karate Zeon 5 CS rovarölő hatású permetezőszer.
Tekintse meg mandula csemete kínálatomat ide kattintva
További bejegyzéseimet a Blogomban olvashatja
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!