Ha Ön lelkes kertész, aki a szobanövényeket tart, de dohányzik is, akkor talán elgondolkodott azon, milyen hatással lehet rájuk a passzív dohányzás, melynek negatív hatásait más aspektusban biztosan ismerjük. Mivel a szobanövényeket gyakran használják a beltéri levegő tisztábbá, frissebbé tételére és méreganyagoktól való megszabadítására, joggal merül fel a kérdés, hogy hosszútávon milyen negatív hatási vannak a dohányzásnak a szobanövényeinket nézve.
Az aktív és passzív dohányzás számos negatív hatása ismert
A cigarettafüst és a növények kapcsolatát vizsgáló tanulmány kimutatta, hogy a napi 30 percig cigarettafüstnek kitett növények kevesebb levelet fejlesztenek. A már meglévő levelek közül sok megbarnult, kiszáradt vagy hamarabb lehullott, mint a füst nélküli szobában lévő növények levelei, ez is intő példa arra, hogy a füst nem válik épp előnyére növényeinknek, a következőkben pedig részletesebben megnézzük, hogy ennek milyen okai vannak.
A füst nincs jó hatással növényeinkre
Hogyan árt a cigarettafüst a szobanövényeknek?
A cigaretta égése során egy telítetlen szénhidrogén, az etilén keletkezik, ami a növények leveleit károsítja, ettől lekonyulhatnak, vagy le is eshetnek. Az etilén továbbá a levelek duzzadását is okozhatja, gátolva azok növekedését.
Maga a füst mikroszemcsés anyagokat tartalmaz, melyek lerakódnak mindenhova, ahová tudnak, aki látott már dohányzóhelyiségben megsárgult, elszürkült, eredetileg fehér falat, tudhatja miről van szó.
A cigarettafüst negatívan befolyásolja növényeink fejlődését
A növény sem kivétel, a szárra, levelekre letapadt részecskék filmréteget képezve gátolják a fotoszintézist, így a növekedés lelassul, de a folyamat adott esetben a növény pusztulásához is vezethet. A növények a leveleiken keresztül lélegeznek, amelyeket apró „lyukak” borítanak, amelyeket sztómáknak neveznek. A megfelelő gázcsere érdekében ezeknek a pórusoknak nyitottnak és tisztának kell maradniuk.
A cigarettafüst milliónyi apró részecskéből áll, és kátrányt tartalmaz, amely elzárhatja ezeket a pórusokat, megakadályozva a növény lélegzését. A cigarettafüst etilént is tartalmaz, mely a zöld részek növekedését gátolja, így a növényünk összfejlődését is lassítja.
A száradó, sárguló levelek árulkodhatnak a levegőszennyezéséről is
Érdekesség, hogy az etilént a kertészetben és a gyümölcstermesztésben is alkalmazzák néha, például a zölden leszedett gyümölcsök utóérésének szabályozásakor, valamint egyes dísznövények virágzása korlátozottan befolyásolható a segítségével. Kontrollálatlan körülmények között, nagy mennyiségben azonban egyáltalán nincs hasznára a növényeknek.
Azt is meg kell említeni, hogy a cigarettafüst egyetlen szempontból akár hasznos is lehetne a növényzetre nézve, ezt néha fel is emlegetik dohányzó felebarátaink. A fotoszintézis során ugyanis a növények - kissé leegyszerűsített módon mondva - szén-dioxidot (CO2) lélegeznek be és oxigént bocsátanak ki. Mindez persze csak akkor lehetne mentő körülmény a dohányzást illetően, ha az égő cigaretta tiszta CO2-t eregetne magából, de ez nyilvánvalóan nincs így.
A sárguló levelek mögött számos probléma állhat, a dohányfüsttel terhelt levegő is lehet az egyik.
Hogyan reagálnak a növények a cigarettafüstre?
Egy kísérletben borsmenta növényeket cigarettafüstnek tették ki. Két óra elteltével a dohányzóhelyiségben a növényekben már ki tudták mutatni a nikotint nem csak a levelekben hanem a gyökérzetben is.
A növényeket ez után tiszta levegőjű helyiségbe vitték és egy hét múlva ismét megvizsgálták őket, ekkor a nikotin fele még mindig a növényekben volt. Ez azt mutatja, hogy a növények felveszik a méreganyagokat, például a nikotint.
Ez azt is jelenti, hogy a növények alkalmasak lehetnek a mérgező beltéri levegő kiszűrésére. Azonban annak ellenére, hogy egyes növények képesek megkötni a nikotint és más méreganyagokat, a túl sok füst kis helyen is káros hatással lehet rájuk.
A kísérletben használt borsmenta kedvelt fűszernövény, de füstöt lakásból inkább ne gyűjtsük leveleit
Kertészetem kertbe is kiültethető szobanövényeit ide kattintva tekintheti meg!
Tévhit vagy valóság: A cigarettahamu jó a növénynek
Gyakran látni, hogy a cigarettázók (hamutartó híján, vagy csak kényelemből) egy, a kezük ügyében lévő virágcserép földjében nyomják el a cigit, vagy nem törődve ennek hatásával, vagy arra hivatkozva, hogy a hamu jót tesz a növénynek. Az Interneten pedig rengeteg cikket találni, melyek a cigarettahamut, mint a növényeknek hasznos anyagot tüntetik fel, egyenesen buzdítva az olvasókat, hogy a megtelt hamutartót borítsák a cserépbe, vagy a kerti zöld tövébe.
Ez a tévhit annyira él, hogy ilyen hamutartók is születtek, de ne dőljünk be nekik!
A szobanövények tavaszi-nyári gondozásáról és megfelelő tápanyagkijuttatásáról itt olvashat!
Ez a tévhit - hogy a cigatrettahamu jót tesz a növényeknek - elsősorban a fahamu régóta ismert alkalmazásából fakad, ám már a fahamu esetében sem kerek a történet. Kutatások bizonyítják, hogy a fahamu kifejezetten kevés, a növények számára hasznosítható tápanyagot tartalmaz, káliumtartalma 10% alatti, foszforból alig 1% található benne, ellenben az égés során létrejövő nehézfémek kifejezetten kártékonyak lehetnek nagy koncentrációban.
Ne használjuk „tápoldatozásra” a cigarettahamut!
Légtisztító szobanövények minden lakásba
Csokrosinda: Klasszikus légtisztító beltéri növény, nehéz elképzelni, hogy bármelyik otthonban ne legyen valahol elrejtve egy ilyen csíkos levelű szépség. Ez a növény azonban nemcsak könnyen nevelhető. Gondozásuk egyszerű, kerüljük a közvetlen napfényre történő helyezésüket, mivel leveleik ekkor megbarnulhatnak.
A csokrosinda a kezdő kertészek szobanövénye
Dracéna vagy sárkányfa: A félárnyékot kedvelő, könnyen nevelhető növénycsoport mely többféle formában, méretben és színben kaphatók. A magas, fényes zöld kukoricára emlékeztető fajoktól a rózsaszín és fehér szélű zöld leveleivel, feltűnő és egyedi növényeket egyaránt találunk közöttük, melyek magasságban is változatosak. Gondozása során törekedjünk arra, hogy a talaja nedves legyen, de ne vizes, és a vízpermetet is meghálálja.
A dracéna csíkos levelű változatai igazán népszerűek
Kertészetem virágzó növényei közül itt válogathat!
Kislevelű fikusz (Ficus benjamina): Egészen nagyméretűvé fejlődő, fényigényes növény, mely nem kedveli, ha mozgatják, megzavarják, tiltakozásul lehullajtja leveleinek egy jó részét, ezért gondosan meg kell választani a helyét. Ne öntözzük túl, két öntözés között a föld felső rétegét hagyjuk kicsit kiszáradni. Érdemes tudni, hogy mérgező lehet egyes háziállatok számára, így ha állataink vannak körültekintéssel helyezzük el a lakásban.
A fikusz a mozgatásra kényes, így jól válasszuk meg a helyét!
A lakásban tartott, mérgező szobanövényekről ebben a cikkemben tudhat meg többet!
Anyósnyelv (Sansevieria): Felálló leveleiről könnyen felismerhető szobanövény, melynek számos változata ismert, leggyakrabban a sárga szegélyűvel találkozhatunk. Gondozása egyszerű, világos vagy félárnyékos helyet válasszunk a számára, a túl alacsony hőmérsékletet nem tolerálja, de szobahőmérsékleten jól fejlődik. Mértékkel öntözzük, kerüljük a túlöntözést, várjuk meg, míg földjének felső rétege kiszárad.
Az anyósnyelv a kis igényű szobanövények közé tartozik
Ebben a cikkemben a cigarettafüst növényekre gyakorolt hatásait vizsgáltuk meg közelebbről, valamint néhány levegőtisztítónövénnyel is megismerkedtünk.
Ismerje meg a kertészetemben kapható, kertbe is kiültethető szobanövény kínálatot!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Hasznosnak találta a cikket? Ha igen, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!