A bőrlevelek örökzöld, talajtakaró évelő növények, melyek kifejlett magasságuk 30-50 cm körüli. Tavasszal a legtöbb fajta rózsaszín vagy lila virágokat hoz, de előfordulnak a fehér virágokkal teli változatok is. Nagyon szívósak, egy kis túlzással élve valóban mindent túlélnek. Jól tolerálják az árnyékot, az aszályt is.
Származása
A bőrlevelek Kelet-Ázsiában őshonosak (Kína, Mongólia, Oroszország). Ezen területek a rendkívül kemény teleket igen forró nyár követ. A Bergenia mindkettővel könnyen megbirkózik.
Általános tudnivalók
Ahogy fentebb is volt szó róla, a végleges magassága 30-50 cm körüli, és ha jó helyük van, akkor akár 1 méter szélesen is elterebélyesedhetnek a talaj felett. Levelei örökzöldek, és a téli hidegebb heteken gyakran határozott rózsaszín árnyalatot vesznek fel. Emiatt nem kell aggódni, ugyanis teljesen természetes dolog ez náluk. Terülnek a talajon, emiatt jó talajtakaró növények, és kiváló gyomelnyomó hatással bírnak.
A virágai felfelé törekvő fürtökben jelennek meg tavasszal (március-április), és magasan a lombozat felé emelkedve képeznek egy új, színes (lila, rózsaszín vagy fehér) emeletet a növényen.
Az alapfaj virága rózsaszín. Nagyon szép fehér színű az 'Angel Kiss' fajta, de a sötétrózsaszín 'Morgenröte' fajta is igen különleges.
Igényei
Félárnyékos körülmények között fejlődik a legjobban, de ha kertjébnen nics ilyen hely, akkor se aggódjon, ugyanis ezek a növények jól viselik a teljes árnyékot és a teljes napsütést is.
Talaj szempontjából is alacsony igényekkel rendelkeznek, mert ugyan a legjobb számukra a morzsalékos, tápanyagban és vízben gazdag talaj, de a szegényebb talajokat is elviselik, mindemellett nagyon jól tűrik az aszályt, a lég- és talajszárazságot is. Egyedül a szélsőséges pH-értékű talajokat nem kedvelik, szóval lehetőleg ne ültesse őket nagyon savas vagy nagyon meszes talajra. Teljesen télálló, a legzordabb teleket is gond nélkül elviseli.
Az ültetés után vigyázzon rá és öntözze rendszeresen, de ha a növény megeredt és megszokta az új helyét, akkor onnantól tulajdonképpen nincs vele semmi dolga. Azt viszont érdemes megemlíteni, hogy bár elvileg nagyobb konténerekben is nevelhetők, de ha van rá lehetősége, inkább ültesse ki szabadföldre a kertbe, mert ott azért sokkal jobban érzi magát.
Nevelése kezdő kertészek számára is ajánlott, a bőrlevéllel foglalkozó kertbarátok tényleg sikerre ítéltettek a növénnyel kapcsolatban. Kártevő- és kórokozófertőzés nem jellemző rá.
A bőrlevél ültetése
Ha konténeres növényt szerez be, akkor a fagyos napok kivételével bármikor ültethető. A lényeg, hogy a talaj ne legyen átfagyva. Ha szabadgyökeres a növény – mert mondjuk így kapta a szomszédtól – akkor szintén bármikor megfelelő az ültetés, de március és október között az ideális. Egy a lényeg: az, hogy ültetés után tényleg vigyázzon rá és óvja, amíg megered a gyökérzete.
Nézze meg Ön is kertészetem széles évelőválasztékát!
Szóval az ültetésről… Először is ásson egy akkora gödröt, amely körülbelül kétszer akkora, mint a növény gyökértömege vagy földlabdája. Szórjon bele trágyát – ajánlom a Mabako szerves trágyát – erre jöjjön vastagon talaj és a növény. A növénynek ugyanolyan szinten kell lennie, ugyanolyan magasságban, ahogy a konténerben volt.
A bőrlevél ápolása
A bőrlevéllel nem sok dolga lesz, ugyanis azt lehet mondani, hogy ez a növény fenntartja önmagát. Tápanyagutánpótlás csak akkor szükséges, ha a talaj már nagyon kifogyott belőle – ezt a növények is fogják mutatni, mert elkezdenek sárgulni és alapvetően kevesebb levél lesz rajtuk és persze virág is. Az öntözés sem lesz probléma, kivéve a súlyos aszályos heteket. Ekkor azért meghálálja az öntözővizet.
Ide kattintva mutatok még pár növényt, amelyek szintén kedvelik a félárnyékos helyet!
Az egyetlen feladat az idős, majd elszáradt levelek eltávolítása a növényekről. Nagyra értékelik viszont a mulcsot és az előző évben elhasznált földet a cserepes virágokból. Ezt imádják! Öntsük csak őket nyakon ezzel (persze ne szó szerint). Figyelje meg, a növény növekedése szárnyalni fog!
Az alábbi videómban bemutatom a bőrlevél alkalmazását:
A bőrlevél szaporítása
Ajánlott 4-5 évente szétszedni asz állományt, mert eddigre eléggé be fog sűrűsödni. Ezt úgy érdemes kivitelezni, hogy kiássa az egész növényt, majd eltávolítja róla a föld nagy részét annyira, hogy lássa a gyökereket. Ezt követően óvatosan, minél kisebb kárt okozva a növényen szedje 3-4 részre (amennyire lehet), majd újra ültesse el őket.
Ebből a videómból pedig megismerheti a bőrlevél tavaszi metszését:
Télen piros, nyáron zöld. Mi az?
Az antociánosodás, melyet nem csak a fák őszi lombszínváltozásánál figyelhetünk meg, hanem az örökzöldjeinken, és néhány évelőn is, főként hideg hatására következik be, mivel a növény aktív, és légzést folytat a téli időszakban is.
Sokan egyből a növény betegségének vélik /bronzos, bordós elszíneződés/, pedig ez az élettani barnulás jelenti azt hogy ellenálló, egészséges növényünk van, amely reagál a környezet változásaira.
Ugye, mindez gyerekjáték? Ha Ön is így gondolja, neveljen Ön is a kertjében bőrleveleket!
Nézze meg Ön is kertészetem széles évelőválasztékát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!