A talajtakarást nemcsak élettelen anyaggal, hanem természetesen növényekkel is meg lehet valósítani. Ha talajtakarási céllal keresünk kertünkbe növényeket, akkor a következő elvárásoknak kellene megfelelni a választott évelőnek vagy cserjének:
• Gyorsan nagy felületet befusson és a szomszédos növények minél előbb összezárjanak.
• Sűrű, homogén lombozattal rendelkezzen. Ez – az előző tulajdonsággal párosítva – biztosítja a tökéletes gyomelnyomó képességet.
• Legyen kompetítor (versengő) típusú, mert az ilyen növények erős hajtásnövekedésükkel képesek uralkodóvá válni a területen és kiszorítani a vetélytársaikat (gyomokat), valamint sérülés esetén (pl. kutya, fűnyíró) gyorsan regenerálódnak.
Aki a legerősebb az elnyomja a többieket – ez elvárás a talajtakaróknál
• Bizonyos esetekben a gyep helyett szeretnénk alkalmazni valamilyen talajtakaró növényt, ekkor elvárás, hogy taposástűrő is legyen (bár ez a talajtakaró növényeknek csak kis százalékánál teljesül).
• A kertben a talajtakarónak feladata az is, hogy (magasságával) átmenetet képezzen a gyep és a cserjék vagy fák szintje között, és ezáltal összekapcsolja a kerti koncepció egyes elemeit.
• Egy plusz előnye ezeknek a növényeknek, hogy gyakran erős gyökérzettel is rendelkeznek, így akár rézsűre is alkalmazhatóak, nemcsak sík felületekre.
A kertészetem talajtakaró évelő kínálatát itt találja!
Most pedig megmutatnék néhány kedvelt talajtakarót, melyeket a napos kertrészeken lehet alkalmazni:
Molyhos madárhúr (Cerastium tomentosum)
Ez az alacsony szegfűféle szürkén molyhos, szálas-lándzsás leveleivel tartósan díszít. Ernyőben álló fehér virágai május-júniusban nyílnak. Jól tűri a laza, sovány, tápanyagban szegényebb talajokat. Gyeppótlóként is alkalmazható, emellett rézsűre, sziklakertbe vagy tetőkertbe is bártan lehet ültetni.
Májusban igazi fehér virágszőnyeget produkál a madárhúr
Erre a linkre kattintva megnézheti a kertészetemben kapható molyhos madárhúrt!
Tarackoló kékgyökér (Ceratostigma plumbaginoides)
Ennek a lombhullató félcserjének deltoid alakú, pillás szélű levelei vannak, melyek ősszel narancsos-bordóra színeződnek. Ősz elején hozza kék színű, fejecskében fejlődő virágait. A kevésbé kötött, humuszos talajokat kedveli. Szárazságtűrő, melegkedvelő faj. Tavasszal későn hajt ki, télire érdemes egy kis lombot hagyni a tövén.
A kékgyökérnek a virágszíne és virágzási időpontja is értéke
Ezt a növényt kertészetemben is megtalálja erre a linkre kattintva!
Bíborvörös délvirág (Delosperma cooperi)
A kristályvirágfélék családjába tartozó húsos, pozsgás, örökzöld, hengeres levelű faj. Nyáron nyíló virágai bíborpirosak, fehér középpel. Laza talajviszonyokat igényel, meleg- és fénykedvelő. Gyomelnyomó képessége mérsékelt, de cserébe az extrémen meleg, tűrő napos területeken is megél (pl. sziklakert, kőfal, balkonláda).
Közterületi kiültetésben Magyarországon több helyen is alkalmazzák, ebben a videómban is beszélek:
Angol gólyaorr (Geranium × cantabrigiense)
Kellemes illatú, kerekded, karéjos levelei egész évben díszítenek. Halványrózsaszín virágai a tavasz végén nyílnak. A lazább talajokon egészen hosszú életű lehet.
Illatos gólyaorr (Geranium macrorrhizum)
A muskátlihoz hasonló mirigyszőrös, élénkzöld, puha levelei és május-júniusban nyíló, sötétlila-rózsaszín virágai adják a fő dekorációs értékét. Talajra nem igényes. Akár cserjék vagy fák alá félárnyékba is telepíthető.
Az illatos gólyaorr hosszan kinyúló porzószálai
Napvirág fajták (Helianthemum)
Többsége hosszúkás-szálas, mattzöld levelekkel rendelkezik. Virágai – nevének megfelelően – 1 napig élnek, színük sárga, narancs vagy vörös árnyalatú. Az alföldi klímát jól tűri, nemcsak takarásra, hanem sziklakertbe, kőfalakra, fugák kitöltésére is használható.
Rövidéletű, de annál látványosabb – a napvirág
Tekintse meg a kertészetemben kapható, napos helyet igényló évelőket!
Örökzöld orbáncfű (Hypericum calycinum)
Vastag, elliptikus levelei többé-kevésbé áttelelők. Egyesével fejlődő, sárga szirmú virágait a sok sárga porzó teszi látványossá. Közepes nedvességtartalmú, humuszos talajt kedvel.
Megszámlálhatatlanul sok porzója van az örökzöld orbáncfűnek
Örökzöld keserűfű (Persicaria affinis)
Kiváló döntés, mert hosszúkás-elliptikus, világos középerű leveleivel egész évben díszít. Tömött virágzatai júliustól egészen ősz közepéig nyílnak, színük fokozatosan sötétedik. Nedvesebb, humuszos talajt kedvel, tópartra ideális választás.
Erre a linkre kattintva tekintse meg kertészetem félárnyákos helyekre való évelő kínálatát!
Piros szálkanyak (Phuopsis stylosa)
Örvösen álló, lándzsás levelei a fenyőket juttatják eszünkbe. Virágzata szabályos gömbalakú, kellemesen fűszeres illatú. Laza, nedves talajra célszerű telepíteni és ősszel a közé hulló lombot rajta hagyni, mint télikabátot.
Szabályos gömbszerű virágzat és hegyes csúcsú levelek – ez a szálkanyak
Deres sás (Carex flacca)
Nevét szürkészöld levélszínéről kapta. Levelei érdesek, virágait júniusban hozza. Jól bírja a száraz környezetet, de a kisebb vízállást is, valamint a magasabb kémhatású (meszes) talajokat.
Egy sásfaj, mely tűri a száraz környezetet is – a deres sás
Örökzöld zabfű (Helictotrichon sempervirens)
Egy erősen terjedő, szürkészöld, szálas levelű faj. Nyáron nyíló bugavirágzata laza szerkezetű. Kifejezetten csak száraz helyeken és laza talajon célszerű alkalmazni, gyökere a pangó vízre érzékeny.
A kertészetemben sokféle talajtakaró évelő dísznövény kapható!
A ’Saphirsprudel’ fajtáról tájékozódhat az alábbi videómban:
Végezetül egy gondolat a talajtakaró növények társításáról: mivel ezeknél a fajoknál illetve fajtáknál alapvető elvárás, hogy minél erősebb oldalirányú növekedést produkáljanak, így lehetőség szerint ne (vagy csak kis felületen) érintkezzenek egymással a szomszédos talajtakarók, mert biztos, hogy az agresszívebb előbb-utóbb elnyomja a gyengébbet. Ezek mellé célszerű inkább magas cserjét, vagy fát helyezni, melyre mérete miatt a talajtakaró nem képes felmászni.
Remélem mindenkinek sikerült találnia kedvére valót, és segítettem némileg a választásban.
Erre a linkre kattintva tekintse meg kertészetem évelő dísznövény kínálatát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!
Forrás: 3. fotó,