A növények egészségét növényvédelmi beavatkozásokkal is megőrizhetjük, de célravezetőbb a preventív, vagyis a megelőző intézkedések elvégzése. Gondoljunk csak bele, hogy milyen sokat jelent egy jó fajta (esetleg egy toleráns vagy rezisztens fajta) kiválasztása akár terméshozam növelése akár a növényi károsítókkal szembeni ellenállósága szempontjából.
Mindig ellenőrzött, megbízható forrásból származó növényt, szaporítóanyagot vásároljunk. Győződjünk meg róla, hogy a vásárolni kívánt növények a növényegészségügyi követelményeknek megfelelnek-e. Szánjunk időt a növények származásának megismerésére is, hiszen visszafordíthatatlan következményei lehetnek annak, ha a kertünkbe vásárolt növények eredetét és egészségét nem ellenőrizzük időben. Olyan károsítókat hordozhatnak magukban, amelyek gazdasági, környezeti, társadalmi szempontból nagy kárt képesek okozni.
Meg kell tehát akadályozni, hogy a kártevők, kórokozók megfertőzzék a növényeket, mert egyes növényegészségügyi katasztrófák visszafordíthatatlanok. Példaként említendő az Észak-, Közép- és Dél-Amerikában őshonos Xylella fastidiosa baktérium okozta pusztítás: ez a karantén kórokozó a cseresznye- és mandulafák mellett több millió – köztük néhány ezeréves – olajfát pusztított el a dél-olaszországi Puglia tartományban. Európában először 2013-ban jelent meg a Xylella fastidiosa baktérium és azóta nagy fenyegetést jelent hazánkra is A kórokozónak számos gazdanövénye ismert, feltételezések szerint dísznövénnyel, leanderrel hurcolhatták be Közép-Amerikából Olaszországba. A baktériumot bármely faszövetből táplálkozó rovar (pl. a tajtékos kabóca) átviheti egy fertőzött növényről egy másik növényre. A megelőző intézkedésekkel elősegíthetjük, hogy a veszélyes károsítókat, mint például ezt a baktériumot is az EU-n kívül tartsuk.
A megbízható helyről történő vásárlás mellett, fontos, hogy a növényi kártevők és kórokozók elpusztítása érdekében betartsuk a higiéniai előírásokat, fertőtlenítsük a kerti munkák után szerszámainkat, vagy a növényállományban védekezzünk időben a vektorok ellen (pl. a kabócák a hazánkban már megjelent szőlő aranyszínű sárgaságát okozó betegséget (Flavescance dorée, röviden FD) terjesztik), vagy ott vannak például a levéltetvek, amelyek a vírusok terjesztéséében is szerepet játszanak.
Milyen preventív intézkedéseket tehetünk?
- megbízható forrásból szerezzük be növényeinket
- válasszunk toleráns vagy rezisztens fajtát, ha elérhetőek
- külföldről ne hozzunk haza magunkkal növényt, termést vagy növényi anyagokat
- fertőtlenítésük a metszőollót és kerti szerszámainkat
- növényvédelmi célú eszközökkel és készítményekkel védekezzünk a kórokozókat terjesztő vektorok ellen
Az ilyen, példaként említett fertőzési kockázatra és a megelőzés fontosságára hívja fel a figyelmet az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) #PlantHealth4Life kampány, melyhez 22 európai ország csatlakozott. A kampány hazai partnere a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH).
A megelőző védekezés fontosságára a NÉBIH is felhívja a lakosság, a hobbi kertészek és a termelők figyelmét. Érdemes ellátogatni a NÉBIH Növényegészségügy Aloldalára, ahol hozzáférhetünk a legújabb információkhoz és tájékoztatókhoz.