Az év legnagyobb részében a tavaszi vagy nyári programok után vágyódunk leginkább, hiszen időt kell fordítanunk egy kis kikapcsolódásra is ebben a rohanó világban. Amennyiben a pihenéshez egy külföldi utat választunk, úgy ahelyett, hogy magunkkal hoznánk különlegesebbnél különlegesebb, egzotikus tájakról származó növényeket és terméseket, inkább csodáljuk meg őket ott, ne hozzuk haza magunkkal.
A kereskedelem, a turizmus negatívan befolyásolhatja a növények egészségét. Különösen EU-n kívülről, de bármely messzi tájról veszélyes növényi károsítókat hurcolhatunk be például a növényekkel, a talajjal, mint termesztő közeggel és a termésekkel. Növényegészségügyi szempontból ugyanis az idegen tájakról származó nem honos növények kockázatosak lehetnek a hazai növény- és állatvilágra, rendkívül nagy gazdasági és természeti károkat okozhatnak a velük érkező nem várt károsítók.
A növények egészségének megőrzése alapvető fontosságú jólétünk és környezetünk szempontjából is. Hatással van a jelenünkre és a jövőnkre is. Éppen ezért indította kampányát az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), hogy felhívja a figyelmet az élelmiszerláncokkal kapcsolatos kockázatokra és a növényegészségügy fontosságára. A nemhonos vagyis invazív fajok (pl.: Sárga selyemmályva (gyom), Zöld juhar (Acer negundo), Mirigyes bálványfa (Ailanthus altissima) megjelenése és térhódítása háttérbe szorítja az őshonos növényfajokat és közvetett módon az őshonos állatokat is, veszélyeztetve ezzel a biodiverzitást. Kertünket, balkonunkat díszítsük inkább hazai fajokkal, adjunk helyet az ősi növényeinknek, mellyel hozzájárulhatunk a biodiverzitás fennmaradásához és megőrizhetjük a természet sokszínűségét és kiegyensúlyozottságát.
pl: Kocsánytalan tölgy - Quercus petraea
A külföldről behozott növényekben rejtőző, növényegészségügyi szabályozás alá tartozó karantén károsítók (pl.: baktérium, rovar, fitoplazma, fonálféreg stb.) rendkívül nagy pusztítást és kárt okozhatnak. Az idegen fajok ellen vagy még nincs hatékony védekezési technológiánk, vagy a hazai növények nem elég ellenállóak velük szemben, éppen ezért a megelőzésen van a hangsúly. Meg kell akadályozzuk, hogy ezek a magas kockázattal járó karantén károsítók bekerüljenek hazánkba. Utazásinkról tehát szuvenírnek ne hozzunk haza növényt vagy terméseket.
Óvjuk meg együtt hazánk biológiai sokféleségét az invazív fajoktól és a külföldi növényi kártevőktől, valamint betegségektől, csatlakozzunk együtt az EFSA #PlantHealth4Life vagyis a „Növényegészségügy az életért” kampányához.