Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a növényegészségügy és az élelmiszerbiztonság közötti szoros kapcsolatra egy uniós kampánnyal szeretné felhívni a lakosság és a gazdálkodók figyelmét. Hazánkkal együtt 22 ország érintett a #PlantHealth4Life elnevezésű kampányban, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet miért is érdemes megőriznünk a növények egészségét.
Fontos kiemelni, hogy az élelmiszerek minőségét is befolyásolja, hogy azok milyen minőségű alapanyagokból tevődnek össze. Növények és növénytermesztés nélkül kijelenthetjük, hogy nem lenne élelmiszer vagy az állatok etetésére szánt takarmány. Az általunk fogyasztott élelmiszerek közel 80%-a növényi eredetű, de az életben maradásunkhoz szükséges levegő tisztításáról is a növények gondoskodnak. Sőt talán nincs is olyan hely, ahol ne találkoznánk velük – legyen az egy fa, egy bokor – vagy ne venne körül minket egy erdő, vagy bármilyen növény. A természeti környezet részei, a parkok, a közterek díszítő elemei, melyek jelentősen meghatározzák környezetünket. Mindez azt bizonyítja, hogy a #PlantHealth4Life kampány a növényegészségügy és a mindennapi életünk közötti létfontosságú kapcsolatot hirdeti.
A „Növényegészségügy az életért” kampány kommunikációs stratégiájában hazánk, azon belül a növényegészségügyi szakterület is aktívan részt vesz. A növényegészségügy célja, hogy megvédje növényeinket az idegenhonos, hazánkban vagy az EU-ban elő nem forduló karantén károsítók behurcolásától, hatósági eszközök segítségével pedig megakadályozza terjedésüket.
A hatóság munkájának köszönhetően jelenleg a 20 kiemelt zárlati károsító, vagyis az Európai Unió szempontjából a legnagyobb gazdasági kárt okozó károsítók közül Magyarországon nem fordul elő egy se. Kiemelt zárlati károsítók közé tartoznak például az ázsiai csillagos cincérek (Anoplophora chinensis, A. glabripennis) vagy a Xylella fastidiosa baktérium. A jelenlegi állapot azonban sajnos változhat a felgyorsult ütemű nemzetközi kereskedelem és turizmus miatt. Meg kell védjük a növényeink egészségét és be kell tartanunk a vámszabályokat, mindezt úgy, hogy nem hozunk át növényt vagy növényi termékeket a határon.
Az internetes növényvásárlásnál is ügyeljünk arra, hogy a növények eleget tegyenek a megfelelő növényegészségügyi követelményeknek. EU-n kívüli harmadik országokból (pl. Szerbia, Kína, India stb.) származó növényekhez és egyes vetőmagokhoz növényegészségügyi bizonyítványt vagy EU-n belül növényútlevelet mellékeljenek.
Tekintse meg korábbi cikkemet: Mit érdemes tudni a növényútlevélről?
https://www.megyeriszabolcskerteszete.hu/blog/novenyutlevel
Honlapomon elérhető növényeket az előírásoknak megfelelőn növényútlevél kíséri
A #PlantHealth4Life kampány jó lehetőséget biztosít arra, hogy felhívja a figyelmet a növényegészségügy fontosságára és hogy megvédje a fogyasztókat az élelmiszerekkel kapcsolatos kockázatoktól.
Meg kell hát őrizzük a növények egészségét! Egy kis odafigyeléssel ezt meg is tehetjük, hiszen közös érdekünk a növényegészségügy és az élelmiszerbiztonság, vagyis a jövő generációja számára biztosítani az egészséges növényeket, a fenntartható élelmiszerellátást.
A #PlantHealth4Life kampány hazai partnere a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), így a NÉBIH honlapján bővebb információkhoz juthatunk a témában.