Styphnolobium (Sophora) japonicum 'Regent' – Japánakác (extra méretű koros)
Egy 10 literes konténerben lévő 2 méter magas díszfa jellemzően pár tízezer forintba kerül. Ha kommersz akkor olcsóbb, ha oltott, lassan növő, különleges fajta akkor drágább. De ilyenkor sem vastagabb törzsének átmérője pár centiméternél. Egy biztos, ha idősebb fát veszünk akkor a nevelési időt vesszük meg. Emellett a szakértelmet, a kockázatot, az öntözővizet, és a befektetett energiát. Egy bizonyos szintig (kertbarátként bőven biztonságban vagyunk) minél nagyobb (és ezért drágább) egy fa, annál jobban járunk vele.
Vannak kifejezetten lassan növő és lassan beinduló fák, melyek kezdetben nagyon vontatottan fejlődnek, később aztán beindulnak. A lényeg az idő. Abból van a legkevesebb. Az idő pénz, az idő energia, az idő az maga az életünk. Ha a gyermekünkkel most (vagy mondjuk 2 év múlva) szeretnénk az árnyékos homokozóban játszani, akkor egy fiatal hárs nem lesz jó nekünk, hiszen a gyerek már érettségire fog készülni, mire a hársból fiatal felnőtt fa lesz. Egy törökmogyoró vagy éppen kőrisfa sem indul be túlságosan hamar.
A gyorsan növő fajok egy része puhafájú, törékeny és viszonylag hamar (1-2 évtizeden belül) leéli az életét, vagy legalábbis azt az időszakot, amíg biztonságosan "üzemeltetni" tudjuk a kertünkben (ilyenek a nyárfák, a fűzfák). Érdemes tehát botanikailag értékes, de lassabban fejlődő fákat választani. Azonban, ha tehetjük, közülük is az előnevelt, koros egyedeket válasszuk. Arról, hogy mi a sok vagy a kevés, nem érdemes polemizálni.
Egy iPhone-t jó, ha két évig használunk, de egy márkás ruha vagy éppen valamilyen műszaki, elektronikai cikk ára és élettartama is mindenki előtt ismert. Az 50-100-150 ezer forintos élőlények, melyeket 5-10-15 évig neveltek, gondoztak nekünk, viszont évtizedekig élnek majd és szolgálnak minket és persze gyermekeinket, unokáinkat. Aki koros fát ültet, az a legjobb befektetést választja.
Fraxinus ornus 'Mecsek' - Gömb virágos kőris (extra méretű koros)
A ’Mecsek’ fajtát Kett Ferenc fedezte fel 1970-ben Pécsett. Kb. 6-8 m magas, koronája lapított gömb alakú, ezért nevezik gömbkőrisnek is. Virágzása rendkívül gazdag.
Napos, meleg helyet és laza, jó vízelvezetésű talajt kedvel. Szárazságtűrő, viszonylag igénytelen, sokoldalúan használható fa. A városi klímát az alapfajnál jobban bírja.
Habitusánál fogva kiválóan alkalmas légvezetékek alá út- és utcafának, parkfának, tájfásításra, vagy kevés hellyel rendelkező kertekbe való telepítésre
Aesculus carnea 'Briotti' - Piros virágú vadgesztenye (extra méretű koros)
Aesculus carnea 'Briotti' - Piros virágú vadgesztenye (extra méretű koros) A Franciaországban (Trianon) 1858-ban talált fajta 10-15 m magasra nő, virágzata az alapfajénál nagyobb, szirmai ragyogó élénkvörös színűek, emiatt az egyik legszebb díszfa.
Termést alig hoz. Nagy előnye, hogy az alapfajnál jóval ellenállóbb a különféle betegségekkel és kártevőkkel, elsősorban az aknázómollyal szemben!
Liriodendron tulipifera - Tulipánfa (extra méretű koros)
A 30-40 m magasra növő sudár díszfa nevét (Liriodendron) líra alakú leveleiről és tulipánra emlékeztető virágairól kapta. Fiatalon kúpos, idős korában széles, boltozatos koronájú, dús lombozattal, amit élénk zöld, 7-15 cm-es, háromkaréjú levelek alkotnak, melyek ősszel sárgás-aranyos árnyalatúra színeződnek.
Júniusban nyílnak tulipánszerű, zöldessárga – a szirmok tövénél narancssárga rajzolatú – virágai. Termése 6-8 cm-es tobozszerű. Napos helyet és jó vízelvezetésű, mélyrétegű, tápdús talajt kedvel. Kiváló szoliter növény.