A kínai vagy szárnyaltlevelű galagonya Északkelet-Ázsiában folyópartokon, köves lejtőkön, cserjésekben őshonos, lombhullató cserje vagy fa. Tövistelen, bírja a klímaváltozást, illik a magyar kertekbe és könnyen beszerezhető. Az ehető galagonyák, mint különleges gyümölcsök egyre inkább figyelmet érdemelnek.
Kertbarát ismerőseim már eleve így kezdik: "bármit is ajánlasz, bírja ki azt, ami itt tavaly nyáron volt". Ez ma már alap. Kibírni a forróságot, az aszályt, a légszárazságot. Ha még gyorsan is nő, tágtűrésű, nem tájidegen, esetleg ehető, az már tényleg szinte csodaszámba megy. Csodák ugyan nincsenek, csak olyan dolgok, amik eddig is nyilvánvalóak voltak, de most felfedezzük őket.
Ilyenek az ehető galagonyák. Dísznövények, takaró növények és haszonnövények egyben. Virágoznak, takarnak lombbal és ehető terméssel gazdagítják a konyhaasztalunkat. Gyümölcsük nyersen, szárítva, főzve és sütve is fogyasztható. Készíthető belőlük szörp, lekvár, befőtt. Jól tárolhatóak, hűtőben akár 2-3 hónapig is elállnak nyersen. Magas a C-vitamin és pektintartalmuk, nagy mennyiségben tartalmaznak flavonoidokat, melyek antioxidáns hatásuk révén erősítik az immunrendszert, gyulladáscsökkentők, védik a szív- és érrendszert.
500 - 800 m2 alatti kertekbe nyírva, efelettiekbe szabadon állóan javaslom ültetni őket. Kitűnő fajták állnak a rendelkezésünkre. Aki most ismerkedik ezekkel a hálás szépségekkel, azoknak könnyű dolga lesz: egyik fajta jobb, mint a másik.
Sokan még mindig babérmeggyet, tuját és leylandot ültetnek. Ön azonban járjon elől: probléma és vegyszermentes, hosszú életű cserjesorral mutassa meg, hogy mennyivel autentikusabb egy hazai klímát élvező, ehető termésű sövény. Vagy alakítson ki velük egy „gyógy- és vitaminkertet” olyan növényekkel társítva őket, melyekkel együtt nemcsak mutatósak, de fogyasztható terméseik, levélzetük miatt elengedhetetlenek a kertünkből.
Az alábbi - kb. 3-5 m magas - fajtákat az észak-kínai Sanhszi tartományból hozta Dr. Hrotkó Károly a Corvinus Egyetem professzora 1994-ben.
Crataegus pinnatifida 'Korall' – Kínai galagonya
Október elejétől érik, kb. 3-3,5 cm átmérőjű, gömbölyded, fénylő korallpiros, paraszemölcsös, lisztes húsú, kevésbé fanyar ízű, általában 5 mag található benne.
Telepítsük mellé a tél végén, kora tavasszal ragyogó sárga virágaival, augusztusban pedig nagy, piros, savanykás terméseivel pompázó ’Kazanlak’ húsos somot és a zöldesfehér, festői szépségű virágokat bontó, zöldessárga, ehető gyümölcsöket hozó 'Kinshiden' pompás japánbirset.
Előterükbe – mivel kedvelik a fél-, ill. kúszóárnyékot – ültessük a nevéhez illően, igen finom, harmonikus ízvilágú ’Piros ízletes’ és az arany bogyójú, aromás ’Invicta’ egres fákat.
Végül, gazdagítsuk az összeállítást a gyógy- és fűszernövényként is különleges eper mentával, melynek leveleivel az üdítő italok, édességek mellett, akár a kínai galagonya vagy a som lekvár, szörp ízét is különlegesebbé tehetjük.
A ’Korall’ fajta a hazánkban elérhető kínai galagonyák közül a legkorábban – október elején – érő és legnagyobb termésű.
Crataegus pinnatifida 'Karmazsin' – Kínai galagonya
Október közepén-végén érik, kb. 2,5-2,8 cm átmérőjű, gömbölyded, fénylő vörös, paraszemölcsös, zamatos, általában 5 mag található benne.
A ’Karmazsin’ fajta a hazánkban elérhető kínai galagonyák közül a legzamatosabb termésű.
Jó választás mellé a dísznövényként is dekoratív, sötét- vagy barnásvörös, lédús, kellemesen savanykás terméseket hozó somtermésű ezüstfa és a tavasszal virágözönével, ősszel kékeslila, fanyar bogyóival pompázó kökény.
Előterükbe ültethetjük az aromás, ízletes ’Blanka’ fehér és a különleges zamatú ’Titánia’ fekete ribizliket.
Végül az összeállítást teljessé tehetjük a gyömbér mentával, melynek világoszöld, illatos leveleit gyümölcssaláták, limonádék ízesítése mellett akár az említett bogyós gyümölcsökből készült lekvárok, üdítők ízesítésére is felhasználhatjuk.
Crataegus pinnatifida 'Bíbor' – Kínai galagonya
Október közepén-végén érik, kb. 2,5-3 cm átmérőjű, gömbölyded, fénylő karmazsinvörös, paraszemölcsös, kissé fanyar ízű, általában 5 mag található benne.
Ültessük mellé a hasonló igényekkel rendelkező, ősszel levélszíneivel tündöklő rézvörös fanyarkát.
Előterükbe ültessünk kamcsatkai mézbogyókat (pl. ’Diana’, ’Regina’ fajták), melyek előnyben részesítik a félárnyékos fekvést.
A kissé szétterülő, bokros habitusú japán szamócamálna vadgyümölcsös ízével, páfrányra emlékeztető leveleivel nemcsak ízletes, de dekoratív eleme is az összeállításnak.
Végül, a kertrész szegélyébe adjunk helyet olyan gyógynövényeknek is, mint a lómenta, a citromfű és a római kamilla.
A ’Bíbor’ fajta a hazánkban elérhető kínai galagonyák közül a leggazdagabban termő.