A Spiraea japonica, magyar nevén japán gyöngyvessző, sűrű, egyenes, sűrű elágazású lombhullató cserje. A levelek 5-6 cm hosszúak, oválisak és élesen fogazottak. Apró rózsaszín virágai lapított fürtökben késő tavasztól nyár közepéig, vagy kicsit tovább takarják a lombozatot, bizonyos években másodvirágzásra is hajlamosak, ezzel is megörvendeztetve gazdájukat a rózsaszín-lilás virágzataikkal. Kifejezetten méh-, és lepkebarát kerti elem lehet.
A Spiraea nemzetség neve a görög speira szóból származik, amely koszorút jelent, amely a mutatós virágzatokra utal.
Szerepe a kertben
A japán gyöngyvesszők igazán különleges hangulatot képesek teremteni a kertben. A japán gyöngyvessző telepítése az intenzíven fenntartott magánkertekbe illetve parkokba ajánlott. Leginkább szoliterként ültetjük akár dézsába is, de kiváló nyírt vagy nyíratlan jelzősövény is nevelhető belőle, igen dekoratív, és a nyár folyamán bőséges virágzásával örvendezteti meg a kertbarátokat. A növény üde talajt igényel, és a meszes talajra érzékeny.
Az aranylevelű japán gyöngyvessző
Manapság egyre több Kertbarát kertjében találkozom az aranylevelű japán gyöngyvesszővel. Az aranylevelű japán gyöngyvessző, a gyöngyvesszőfélék egy nagyon népszerű tagja, igen dekoratív, lombjával és júniustól augusztusig nyíló virágaival díszítő, gömbölyded törpecserje ültethető dekoratív növénycsoportokba virágos cserjefoltnak, szoliterként és alacsony, szabadon növő jelzősövényként. Ideális növény a kertbarátok számára, mert nemcsak virágaival, hanem aranysárga lombjával is díszít kora tavasztól késő őszig. Kiválóan beilleszthető társításokba, és akik előnyben részesítik a rovarbarát kialakítást.
Hogyan ültessük a japán gyöngyvesszőt?
Ha csoportban szeretnénk ültetni növényeinket, akkor 60-80 cm-es tőtáv a megfelelő, az ültetőgödörbe ajánlott némi komposzt is. Ügyelnünk kell arra, hogy a földlabda egy szintbe kerüljön a talajfelszínnel. Az elültetés után a cserjét alaposan beöntözzük, és már készen is vagyunk! Vásároljon lehetőség szerint konténeres növényeket, mert ezeket szinte egész évben, bármikor elültetheti. A gyökérzet nem lesz túlzottan bolygatott ezzel a technológiával és ha már a növényünk az új helyén mosolyog, nincs más dolgunk, mint ellátni a megfelelő víz és tápanyagmennyiséggel és gyönyörködni benne.
A japán gyöngyvessző metszése
A növények számára a tél végi, kora tavaszi metszés a gyors növekedés és a minél nagyobb virághozam elérése céljából fontos, ugyanakkor egy kompakt cserjefolt elérése is cél. Így lesz sűrű virágzású cserjénk, és üde színfoltja kertünknek. A japán gyöngyvessző késői virágzású, ezért kora tavasszal kell metszeni. Ennek hatására lesz gazdag és tartós virágzású a cserjénk, és a virágzás egészen a fagyokig eltarthat. A metszést a beteg, idős hajtásrészek kivágásával kezdjük, s erősen visszavágjuk a vastagabb hajtásokat 4-8 rügyre, a vékonyabbakat 1-3 rügyre. Így fog növényünk sok új, egészséges hajtást növelni, és évről évre megújulni.
Növényvédelem
Nincs ismert különösebb növényvédelmi problémája, ezért tényleg kiválóan nevelhető, ha megtalálja számára a megfelelő helyet a kertben, és szeretettel gondozza a növényt. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy nincs olyan kártevő vagy kórokozó, aki nem szeretné megtámadni a gyöngyvesszőt. Előfordulhat rajta levélfoltosság, tűzelhalás, lisztharmat, és levéltetű, de ez nem jelent tömege pusztítást. Ha megfelelően gondozza a növényt, nagy valószínűséggel elkerülheti ezeket a kártékony jószágokat.
Nézze meg az alábbi videómat a Spiraea japonica 'Golden Princess' fajtáról!
A japán gyöngyvessző különleges helyet foglalhat el rózsaszín bájával a kertjében. Neveljen Ön is otthonában!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!