Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Télizöld, örökzöld és lombhullató növények

2017. 09. 11. 20:36:00

Az ősz a telepítés időszaka, jellemzően a nagyobb növények, cserjék és fák kerülnek ilyenkor a kertekbe, vagy éppen a társasházi udvarok zöldterületeire, esetleg az épület előtti utcafrontra. A hosszan tartó, örömteli növénynevelés egyik záloga a helyes választás, melynek sok kritériuma közül az egyik nem túl gyakran merül fel, ez pedig az örökzöld vagy lombhullató dilemmája.

Mikor cserjékről, fákról van szó, ne csak a formát, méretet, virágzási időt vegye számításba hanem azt is, hogy egyes növények télen kopárrá válnak, mások a hideg évszakban is díszlenek, és vannak olyanok is, melyek színes forgataggá változtatják a kertet még a szomorú őszi időszakban is. Megint más fajok megszabadulnak leveleiktől, ami nem csak a látkép miatt fontos, hanem azért is, mert a lehullott lombtömeg zavaró is lehet, ha a háznál nincs komposztáló, vagy a spórolni akarunk a gyakran díjköteles zöldhulladék elszállításon. Az örökzöld-nem örökzöld választás fontos tétje, hogy az őszi, téli kert képe milyen lesz, ez pedig az őszi telepítések előtt nagyon is aktuális.

 

örökzöld növények a Megyeri kertészetben

 

De mik is az alapvető különbségek, és tényleg csak két fajta növény létezik ebből a szempontból? A hétköznapi szóhasználatban általában örökzöldeket és a lombhullató növényeket különböztetünk meg, a gyakorlatban azonban árnyaltabb a kép. A valódi lombhullató növények levelei ősszel teljesen lehullanak, így ezek a fák, cserjék télen kopasszá válnak, új leveleik csak tavasszal jelennek meg, ugyanakkor a lombhullatók bőséges komposztanyagot adnak, és a lehullott levélszőnyeg is sokaknak az őszi hangulat fontos alkotóeleme. A valódi örökzöldeken egyazon időben legalább két levélgeneráció található, ennek következményeként állandóan zöldnek látjuk őket. Ez azt jelenti, hogy az idősebb levelek még, az új levelek pedig már a fán vannak, tehát a két levélgeneráció között nincsen szünet, a fán mindig van levél. Van azonban egy harmadik, kevésbé ismert kategória is, a télizöld vagy félörökzöld kifejezéssel jelölt növények csoportja. Ide azok a fajok, változatok tartoznak, melyeknek levelei az időjárástól (elsősorban a hőmérséklettől) függően a tél közepéig, esetleg enyhébb tél esetén majdnem tavaszig, az új levelek fakadásáig a fán maradnak. Ezek a levelek az új levelek kifejlődésével egy időben lehullanak. A télizöld fajok választásával tehát egy köztes megoldáshoz lehet jutni, mert egyszerre lesz télen is dekoratív növénye, komposztanyaga, és tavaszi lombmegújulás!

Összefoglalva tehát, az őszi cserje vagy fatelepítésnél legyen fontos szempont, hogy melyik csoportba tartozó növények közül választ! Tudni kell, hogy nincsen jó, vagy rossz döntés, minden esetben az a helyes választás, ami megfelel az előzetes elképzeléseknek és az ültetésre kijelölt terület adottságainak. Ahol a háziak egész télen zöld látképet szeretnének, oda örökzöld való, ahol nem szempont a téli lombozat, oda jók a lombhullatók, a télizöld növények pedig remek köztes megoldásként szolgálhatnak. 

 

Örökzöld vagy éppen lombhullató növényeket keres kertjébe?

Megtalálta őket! Online faiskolámban cserjék és díszfák hatalmas

választékát találja, a kiválasztott növényeket pedig az ország egész

területén kiszállítom Önnek kertészetem saját teherautójával, így biztosan

ép, egészséges, ültetésre kész csemetét kap kézhez!

Díszfa és  cserje vásárláshoz IDE KATTINTSON!

Tartalomhoz tartozó címkék: díszfák