A lemosó permetezés célja a megelőzés, így még tél végén vagy tavasszal a kórokozók (pl.: gombák) és kártevők (pl.: levéltetvek, atkák) áttelelő alakjait gyéríthetjük. Ez esetben bő lémennyiséggel, áztatásszerűen kell végezni a permetezést, hogy a permetlé mindenhol lefedje a növényt, és bejusson még a kéregrepedésekbe is.
Az örökzöldek közül, például a babérmeggy sövény lemosó permetezésével, még rügypattanást megelőzően eredményesen védekezhetünk, különösen a gombás betegségek ellen. A babérmeggy levelein olykor láthatunk kártevők okozta károsítást, berágást, de gombás megbetegedése jellemzőbb, így a kórokozók ellen célszerű védekeznünk.
A babérmeggy károsítóiról bővebben ide kattintva olvashat.
Míg a rovarkártevők ellen az olajos lemosó permetezőszerek hatékonyak, addig az örökzöld növényeknél, például a tujáknál figyelembe kell venni, hogy az olajréteg a zöld lombot is befedi, mellyel elzárhatja a leveleken található légzőnyílásokat. Sőt talán még a permetezés célja sem teljesül, hiszen a zöld levelek akadályozzák a hatóanyag fás részekre, vagyis az áttelelő képletekhez és kártevőkhöz jutását. Mindezek ellenére, megelőzés céljából igen is fontos lehet egy tél végi vagy egy tavaszi lemosó permetezés, hiszen télen az örökzöldek anyagcseréje nem áll le, így azokat károsítóik akkor is támadhatják.
Az örökzöld növények környezeti feltételei és károsítói eltérnek a lombhullató növényekétől, így permetezésük sem mindig velük egy időben történik. Valamennyi tuját fertőző kórokozóra igaz, hogy ellenük a tavaszi lemosó permetezés mellett további kezelések végzése is szükséges. A kórokozók ellen május közepétől egészen nyár elejéig, főleg csapadékos időszakot követően érdemes védekezni. Ezt mindenképp úgy tegyük, hogy előtte a fertőzött növényi részeket eltávolítottuk.
Gombás betegségek ellen tehát érdemes védekezni, különösen, ha a tél végi vagy a tavaszi lemosó permetezést kihagytuk. A házikertekben felhasználható készítmények közül a réz hatóanyagot tartalmazó gombaölő szerek (pl. Bordóilé NEO, Cuproxat, Astra), felszívódó szerek közül pedig a Signum készítmény használható.
A készítményeken szereplő felhasználási javaslat igen csekély az örökzöldekre, fenyőkre, tujákra vonatkozóan. Egyes hatóanyagú készítmények – különösen a magas dózisúak – fitotoxikus tüneteket vagy perzselést okozhatnak az örökzöldeken, így a tujákon is. Érdemes tehát a kezelés megkezdése előtt próbapermetezést végezni.
A perzselés megelőzése érdekében használható a napraforgóolaj-tartalmú Vegesol eReS készítmény, amely az atkák, levéltetvek és gombás betegségek ellen hatékony.
A tuja legfontosabb károsítóiról és a védekezés stratégiájáról ide kattintva olvashat.
Boróka-tarkadíszbogár – Lamprodila / Ovalisia festiva
Vannak azonban olyan kártevők, melyek ellen lemosó permetezéssel nem tudunk védekezni, ilyen például az utóbbi időben elsősorban tuján kárt okozó boróka-tarkadíszbogár (Ovalisia festiva), amely lárvája a kéreg alatt károsít és telel át. Az imágók jelenlétét sárga színű ragacsos rovarcsapdával, rajzási időszakban (június-július környékén) figyelhetjük meg.
A lárva okozta károsítás az ágak elhalásához vezet, hiszen elrágja a szállító edénynyalábokat, ezáltal a növény a csúcstól visszaszárad és levelei barnára színeződnek, majd az egész növény pusztulni kezd. A tünetek alapján jogos lenne gombabetegségre gyanakodni, de a díszbogár jelenléte esetén, látható a pikkelylevélzet színváltozása, illetve, ha eltávolítjuk az elszáradt ágakat, és lehántjuk azok kérgét, az ág rövid szakaszán, néhány milliméteres, lapos, finom porszemcsékkel telt lárva járat figyelhető meg. Fertőzés esetén az elszáradt részek levágásával megakadályozhatjuk az imágók megjelenését és azok újabb peterakását.
boróka-tarkadíszbogár imágója az ágon látható röpnyílás mellett
boróka-tarkadíszbogár károsítása tujákon
A boróka-tarkadíszbogár először borókán telepedett meg, azóta azonban hamiscipruson és tuján, különösen a sövénytuján és más stresszt ért örökzöld növényen fordul elő. Ellene tehát a lemosó permetezés nem lesz hatékony, csak a megelőzés segíthet, vagyis, ha egészséges, károsítóktól mentes növényt vásárolunk és ültetünk.
Érdemes az örökzöldek károsítókkal szembeni ellenálló képességét folyamatos tápanyag-utánpótlással (trágyával vagy növénytápokkal) erősíteni. Egy legyengült növény sokkal inkább megsínyli a kártevők és kórokozók támadását. Például a patogén gombafajokat is terjesztő borókaszú (Phloeosinus aubei) különösen az aszály és a tápanyag-hiány miatt legyengült ciprusféléken károsít.
Kínálatomban lévő növénytápokat ide kattintva érheti el.
Az örökzöldek permetezésére alkalmazható növényvédő szer kínálatomat pedig itt éri el.
Utolsó frissítés: 2025 áprilisa