Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Mi ellen véd a rózsák lemosó permetezése?

A lombhullató díszfák, díszcserje félék és például a rózsák védelme érdekben nemcsak ősszel, tavasszal is érdemes lemosó permetezést alkalmazni.

Különösen az enyhe telet átvészelő kártevők (pl. levéltetvek, atkák stb.) és kórokozó gombák (pl. lisztharmat, rozsda stb.) ellen érdemes védekeznünk. Alkalmazhatunk kombinált hatóanyagú lemosó készítményeket, melyek a kártevők ellen olajat, kórokozók ellen pedig kén vagy réz hatóanyagot, vagy esetleg mindkettőt tartalmaznak.

Mire kell figyelni a rózsák lemosó permetezésénél?

Mindig tartsuk be a növényvédőszer csomagolásán található előírásokat és utasításokat!

  • A növényvédőszer kijuttatása során mindig használjunk védőfelszerelést
  • Permetezés előtt végezzük el a zöldmunkákat, metszéseket.
  • A növényvédőszer kiválasztásánál nézzük meg milyen kórokozó vagy kártevő ellen szeretnénk védekezni (pl. lisztharmat ellen kén tartalmú készítmény ajánlott).
  • Csak fagymentes napokon permetezzünk (alacsony hőmérsékleten megdermedhet a szer olajtartalma).
  • Kizárólag szél- és csapadékmentes időben szabad permetezni, hiszen a növényvédőszerek hatását a kijuttatás után 2-3 napig tartó esőmentes időszak fokozhatja.
  • Tavasszal a rózsabokrok megnyúlt friss hajtásain nem javasolt alkalmazni, mert a lágy szövetek megperzselődését eredményezheti.
  • A lemosó permetezést áztatásszerűen alkalmazzuk, hogy mindenhol érje a növényt.


Növényvédő szer kínálatomat ide kattintva találja.

 

Milyen rózsa betegségek ellen érdemes lemosó permetezést végezni?
A házikertekben a rózsák egyik leggyakoribb gombás betegsége a diplokarponos levélfoltosság, de említést érdemel a rózsa botritiszes és rozsdás betegsége vagy a rózsalisztharmat is.

A rózsa diplokarponos betegsége (Diplocarpon rosae)
A diplokarponos levélfoltosságnak párás, csapadékos időjárás kedvez, a gomba kórokozó okozta tünetek főleg a leveleken szembetűnőek. A kórokozó jelenlétére a levélen megjelenő általában 0,5-2 cm átmérőjű barnás-fekete színezetű, fokozatosan kivilágosodó közepű foltok utalnak, melyek szélei kissé csipkézettek. Innen ered a „csillagfoltosság” vagy „csillagpenész” elnevezés is. Általában több apró folt látható a leveleken, de már egy folt is a levelek lehullását eredményezheti. A fogékony fajtáknál permetezéssel már csak visszaszorítani lehet a fertőzést.

A rózsák levelei a kórokozó hatására sárgulnak, majd lehullanak, csökkentve ezzel díszítő értéküket. Érdemes mindig összeszedni a lehullott leveleket, hiszen a fertőzésekért felelős kórokozó azokon telel át.

Rózsa botritiszes betegsége (Botrytis cinerea)
A rózsa botritiszes betegsége nedves, nyirkos, magas páratartalmú időjárás során fertőz. Sziromfoltosságot okoz, így virágzás idején nehéz ellene védekezni, úgy, hogy a növényvédőszer ne okozzon perzselést.

Rózsalisztharmat (Sphaerotheca pannosa var. rosae)
A rózsalisztharmat akár járványszerűen is támadhat, különösen a meleg, erősen párás időben. Első tünetei rügypattanás után figyelhetőek meg, ezért az első kezelést rügypattanáskor kell végezni.

A kórokozó gomba a fertőzött rügyekben telel át, micéliummal (gombafonál), így tavasszal ezekből a fertőzött hajtásokból micéliummal borított hajtások fejlődnek ki. Azokat a vesszőket, amelyek fertőzésre utaló tüneteket mutatnak, mindenképp el kell távolítani. Járványszerű terjedése kontakt készítménnyel történő permetezéssel megelőzhető. Lisztharmat ellen kén hatóanyagú permetezőszer alkalmazása javasolt.

Rózsarozsda (Phragmidium mucronatum)
A rozsdafertőzés különösen ősz elején okoz látványos, vöröses kiemelkedő képleteket és sárgászöld foltos tüneteket, viszont tavasztól már számítani kell a primer fertőzéseket mutató tünetekre is. A tünetek idővel erősödnek, a foltok színe is egyre sötétebb, barna majd fekete színűek lesznek a nyár előrehaladtával. A fertőzött és deformált vesszőket a lisztharmat betegséghez hasonlóan vissza kell vágni. Érdemes kombinált hatóanyagú, kontakt és felszívódó készítményekkel védekezni ellene.

Utolsó frissítés: 2025. április